4. yargı paketindeki ‘somut kanıt şartı’ tartışma yarattı: “Kadına yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı kabahatlerinin görmezden gelinmesine yol

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Türkiye’nin çekilme sonucunın akabinde İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Temmuz’da yürürlüğünün sona erecek bulunmasına yansılar sürerken, hükümetin Meclis’e sunduğu 4. yargı paketinde yer alan cinsel istismar, taammüden öldürme, azap üzere “katalog suçlar” için “somut delil” kuralı aranması tartışma yarattı. Bayan örgütleri temsilcileri, “Kadın ya da çocuğa yönelik cinsel kabahatlerden tutuklama imkânsız hale gelecek” ikazında bulundu.

TIKLAYIN – 4. Yargı Paketi: AKP’nin Meclis’e sunduğu teklifte hangi düzenlemeler var?

TIKLAYIN – 4. Yargı Paketi’nde çalışmalar son basamakta: Vergi cezalarında yeni düzenlemeye gidiliyor; boşanmış eş ayrımı kalkıyor

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre; İstanbul Bayan Kuruluşları Birliği Koordinatörü ve İstanbul Barosu Lider Yardımcısı Nazan Moroğlu, bilhassa çocukların cinsel istismarında makul kuşku yerine somut kanıt, imaj ve ses kaydı aranması halinde bu uygulama, istismar edenin korunması manasına geleceğini söylemiş oldu. Moroğlu, “Yargı ıslahatının odağında insan hakları ve hukukun üstünlüğü olmadıkça, bayana yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı cürümleri görmezden gelinmesine, hatalıların aklanmasına yol açacaktır” dedi.

Eşitlik İçin Bayan Platformu (EŞİK) sözcülerinden Avukat Hülya Gülbahar, “Katolog cürümler ortasında kaçakçılık, insan ticareti, cinayet, bununla birlikte çocuk cinsel istismarı, tecavüz ve cinsel hücum cürümleri da var. Bu kanun değişikliği ile artık bayan ya da çocuklara yönelik cinsel cürümlerden rastgele bir tutuklama yapılması imkânsız hale gelecek. Tutuklamada manzara, ses kaydı vb. somut kanıt kriteri aramak tıpkı biçimde mahkûmiyet açısından da somut kanıt olmadığı takdirde mahkûmiyet verilmemesi kararı doğuracak” dedi

Mor Çatı Bayan Sığınağı Vakfı kurucusu, avukat Canan Arın ise “Daha geçen gün 12 yaşındaki bir çocuğa her insanın gözü önünde saldıran adamı bıraktılar. Artık ne diyeceğimi bilemiyorum, kelamın bittiği yerdeyiz. Tecavüz denen olay dört duvar içinde cereyan eder, hiç bir erkek bir bayana tecavüz ederken sahneye çıkıp ‘ey ahali gel beni seyret, ben bayana tecavüz ediyorum’ demez. Onun şahidini bulmak şimdi mümkün değildir. Erkekleri tecavüz hatasından kurtarmak, korumak, tecavüzü teşvik etmek için yapıyorlar bunu. Bayan cinayetlerinin, şiddetin arttığı periyotta bu husus fecî. Umarım bir gün hukukun uygulandığı bayanların insan haklarına hürmet duyulduğu bir ülkeye, hükümete kavuşuruz” dedi.