Abdulkadir Selvi: Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanlığı mühletince bütün yetkileri kullanacağım, hayır” kelamlarının maksadı İmamoğlu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hürriyet gazetesi muharriri Abdulkadir Selvi, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun FOX TV’deki açıklamalarına değinerek, “Kılıçdaroğlu’nun ‘Yani bütün yetkileri aldım ötürüsıyla ben cumhurbaşkanlığı mühletince bütün yetkileri kullanacağım. Hayır. Siz o yetkileri parlamentoya iade edeceksiniz’ kelamlarının maksadı İmamoğlu.” görüşünü savundu.

Selvi yazısında, “Kılıçdaroğlu’nun ‘Konuşulacaksa cumhurbaşkanının nitelikleri tartışılmalı’ kelamlarının manasını biliyorsunuz. Anayasa’da cumhurbaşkanı olacak kişinin nitelikleri yer alıyor. Lakin bir de ‘Kılıçdaroğlu Anayasası’ var. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayıyla ilgili bir profil ortaya koydu. ‘Temiz biri olacak, vatandaşlar içinde ayrım yapmayacak, nefsine hâkim olacak, ‘Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek. Aday olacak kişinin devleti bilmesi gerek’ dedi. Bu kriterlerin iki yüzü var Birinde Kılıçdaroğlu, kendini tanım ediyor. Yalnızca ‘Adı Kemal soyadı Kılıçdaroğlu olacak’ demiyor. ‘Seçilirse ‘Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek’ kelamlarıyla ise İmamoğlu’nu gaye alıyor.” kanısını lisana getirdi.

Selvi şu tabirleri kullandı:

Bu mevzuda Kılıçdaroğlu cephesinde önemli bir hassasiyet oluşmuş durumda. O niçinle biraz açmak istiyorum.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını savunanlar, “Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı seçilirse, 5 yıl boyunca tüm yetkilerini kullanarak Erdoğan gibi kuvvetli bir lider olarak ülkeyi yönetir. halbuki biz kuvvetli parlamenter sisteme dönüşü öneriyoruz. Cumhurbaşkanı seçilen kişi 2 yıl ortasında parlamenter sisteme dönüşü sağlayıp, yetkilerini başbakana devretmeli. Kendisi sembolik cumhurbaşkanı olmayı kabul etmesi lazım. İmamoğlu bunu yapmaz. Bu durumda bizim parlamenter sisteme dönüş tezimiz çökmüş olur” diyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun “Yani bütün yetkileri aldım ötürüsıyla ben cumhurbaşkanlığı mühletince bütün yetkileri kullanacağım. Hayır. Siz o yetkileri parlamentoya iade edeceksiniz” kelamlarının amacı İmamoğlu. Pekala bunu ne vakit yaptı? Meral Akşener’in, Ekrem İmamoğlu’nu, “İkinci Fatih” ilan etmesinden daha sonra yaptı.

Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu konusunda bir dayatma ile karşı karşıya kalırsam, ortak aday formülü suya düşer, birinci cinse her parti kendi adayıyla girer, dedi. Dayanılmaz bir atılım. Her parti kendi adayını gösterdiği takdirde, CHP adayı olarak Kılıçdaroğlu kendisini mi yoksa İmamoğlu’nu mu aday gösterir?”