‘Adımı çaldın’ davasında iki Gökçe Kırgız birinci sefer yüz yüze geldi

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
‘Adımı çaldın’ davasında iki Gökçe Kırgız birinci sefer yüz yüze geldi ‘Kalbime Gömerim’ isimli müziğiyle 2006’da fenomen olan Gökçe Kırgız, Merve Doğan’ın isim ve soyadını mahkeme yoluyla Gökçe Kırgız yaptığı için ‘adımı çaldı’ diyerek açtığı davada iki Gökçe birinci kez karşı karşıya geldi.

Gökçe Kırgız, 2006 yılında söylemiş olduği ”Kalbime Gömerim’ isimli müziğiyle bir devir fenomen olmuştu. Müzikçi isminin patentini almıştı. 2006’da sahne almaya başlayan Merve Doğan ise 2013 yılında isim ve soyadı değişikliğine giderek resmi olarak Gökçe Kırgız ismini almıştı. Fenomen Gökçe Kırgız bunun üzerine İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne isminin berbata kullanılarak markasına ziyan verdiği nedeni öne sürülerek dava açmıştı.

Davacı Gökçe Kırgız

Fenomen Gökçe Kırgız dava dilekçesinde, ‘Gökçe Kırgız’ isimli markayı kendisinin yarattığını ve oburu tarafınca kullanılarak popülerlik sağlandığını, markanın makus biçimde kullanılması ve prestij kaybı oluşması niçiniyle tazminat talebinde bulunuldu. Maddi olarak 250 bin TL talep eden Gökçe Kırgız ayrıyeten senelerca kendi ismiyle sahne alarak haksız çıkar ettiğini ve maddi tazminatın bunun doğrultusunda hesap edilmesini talep ederek Gökçe Kırgız’ın yazılı olarak kendisinden özür dilemesini istemişti.

Davanın ikinci duruşması İstanbul Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya iki Gökçe Kırgız da iştirak sağladı. İkili birinci kere mahkeme salonunda yüz yüze geldi. Duruşmada şahit sıfatında yer alan Emre Altıner dinlendi.

daha sonradan isim değişikliği ile Gökçe Kırgız olan Merve Doğan.

Emre Altıner, “2006 yılında bir arkadaşım bana asıl Gökçe Kırgız’ın müziğini attı. Şarkıyı beğendiğim için gitarımla eşlik ettim. Son haliyle müzik yayınlandı. Gökçe Kırgız da bana bu halini beğendiğini ve görüşmek istediğini söylemiş oldu. 2007 yılında birlikte sahne almaya başladık. 2009 yılı üzere Gökçe müzikten uzaklaşarak iç dünyasına dönme sonucu almıştı” dedi.

Hasan Doğan isimli kişinin de Gökçe Kırgız’a müziğin kendisinin olduğu argümanında bulunarak dava açtığını belirten Altıner, “Gökçe bu olay niçiniyle üzüldü ve iç dünyasına döndü. Yollarımızı ayırdığımızda müziğe az de olsa devam etti. 2 sene evvel Gökçe’yi aradım, müziğe dönmesini teklif ettim ve bir müzik çıkardık. Gökçe 2012 yılı üzere telefonda en hayli dinlenen ve indirilen mükafatını almıştı” dedi.

DAVA ERTELENDİ
Dava şahitlerin dinlenmesine devam edilmesi için ertelendi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan davacı Gökçe Kırgız, “İsmimin marka patentini almıştım. Marka patent davasından çıkıyorum” dedi.

“İTİRAZ ETSEYDİ”

Davalı Gökçe Kırgız ise “Bunların hiç birini kabul etmiyorum. 2012 yılında adımı ve soyadımı değiştirdim. 1 yıl ortasında itiraz süreci vardı. Hanımefendinin bilgisi vardı itiraz edebilirdi. bu biçimde bir davayla karşılaşacağımı düşünmüyordum” açıklamasında bulunarak adliyeden ayrıldı.