AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi, 70 milyon TL’lik dört ihaleyi iktidara yakın market zincirine verdi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi, ‘İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektronik Kart ile Yardım ve Dağıtımı’ ismi altında gerçekleştirdiği 5 ihalenin dördünü iktidara yakınlığıyla bilinen bir market zinciri aldı. Şirketin belediyeden bir yıl ortasında aldığı ihalelerin toplam bedeli 70 milyon 110 bin TL oldu.

Türkiye’nin çabucak her kentinde faaliyet gösteren marketler zincirini bünyesinde barındıran ve iktidara yakın alakaları niçiniyle süratle büyüyen Yeni Mağazacılık A.Ş., bir yıl ortasında 70 milyon TL’lik kamu ihalesi üstlendi.

İhale tanıdık isme gitti

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı ortasında, ‘İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektronik Kart ile Yardım ve Dağıtımı’ ismi altında açtığı birinci ihale 5 Şubat 2020’de gerçekleştirildi. İhale kapsamında, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’nden daha sonra yürütülen operasyonlar ile gündeme gelen Turgut Aydın’ın işveren olduğu şirket ile 12,3 milyon TL’lik kontrat imzalandı.

Yönetim, 14 Mayıs 2020 tarihinde de ‘İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım Maksatlı Toplumsal Dayanak Kartı Alımı’ ihalesi gerçekleştirdi. Pazarlık tekniğiyle gerçekleştirilen bu ihaleyi de Yeni Mağazacılık A.Ş. kazandı. Şirket ile masaya oturan belediye, 760 bin TL’ye imza attı. 14 Mayıs günü gerçekleştirilen ihaleden altı gün daha sonra, 20 Mayıs 2020’de bu kere, ‘İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektronik Kart ile Yardım ve Dağıtımı’ ihalesi açıldı. Bu ihaleyi de tıpkı şirket kazanırken ihalenin bedelinin 19 milyon TL olduğu bildirildi. Belediye birebir isimle, 25 Ağustos 2020 tarihinde yeni bir ihale daha düzenledi. Bu ihale de tıpkı adrese giderken ihale bedeli kayıtlara, 38 milyon TL olarak geçti.