Altı yıldır rehin tutulan muhabir Terry Anderson 76 yaşında hayatını kaybetti

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Altı yılı aşkın bir süre esaret altında kaldıktan sonra 1991 yılında İslamcı militanlar tarafından serbest bırakıldığında Lübnan'da en uzun süre Batılı rehin olarak tutulan Amerikalı gazeteci Terry Anderson, Cumartesi günü New York'un Greenwood Lake kentindeki evinde hayatını kaybetti. Hudson Vadisi. 76 yaşındaydı.

Kızı Sulome Anderson, nedeninin yakın zamanda yapılan kalp ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar gibi göründüğünü söyledi.

Associated Press'in Beyrut büro şefi Bay Anderson, 16 Mart 1985'te sabahın erken saatlerinde oynanan bir tenis maçının ardından, AP fotoğrafçısı olan tenis ortağını evine bırakmıştı. arabasına bindirip onu bir Mercedes-Benz'e itti. Aynı araba, önceki gün deniz kenarındaki dairesinde öğle yemeğinden sonra işe dönerken yolunu kesmeye çalışmıştı.

Lübnan'daki İslami Cihat örgütünden Şii Hizbullah savaşçıları olan kaçıranlar, onu dövdü, gözlerini bağladı ve Beyrut, güney Lübnan ve Bekaa Vadisi'ndeki yaklaşık 20 saklanma yerinde 2.454 gün boyunca zincirlenmiş halde tuttu.

İran destekli militanlar, İsrail'in Lübnan'daki Müslüman ve Dürzi hedeflerine yönelik önceki saldırılarında Amerikan silahlarını kullanmasına yanıt veriyordu. Ayrıca İran'a yasa dışı silah satışını gizlice kolaylaştırması için Reagan yönetimine baskı yapmaya çalışmışlardı; bu, İran-Kontra olayı olarak bilinen utanç verici bir çabaydı çünkü yönetim silah satışlarından elde edilen geliri sağcı Kontra isyancılarını gizlice sübvanse etmek için kullanmayı planlıyordu. Nikaragua'da.

Bay Anderson, kaçıranlar tarafından serbest bırakılan 18 Batılı rehinenin sonuncusuydu. Serbest bırakıldıktan sonra kaçırıldığı sırada hamile olan nişanlısıyla evlendi ve altı yaşındaki kızıyla ilk kez tanıştı.

Esaret altındayken işkence görmemesine rağmen dövüldüğünü ve zincirlendiğini söyledi. Yaklaşık bir yıl arayla hücre hapsinde kaldığını söyledi.

Çileden sonra, “Tutunacak hiçbir şey yok, ruhumu sakinleştirmenin hiçbir yolu yok” dedi. “Her gün, bazen saatlerce dua etmeye çalışıyorum. Ama orada hiçbir şey yok, sadece boşluk. Kendi kendime konuşuyorum, Tanrıyla değil.”

“Sorunlarım vardı” diye devam etti, “ve onlarla uzlaşmam uzun zaman aldı. İnsanlar bana “Üstesinden geldin mi?” diye soruyorlar, bilmiyorum! Eski karıma sorun, üçüncü eski karıma sorun. Bilmiyorum; Ben kimsem oyum.”

Terry Alan Anderson, 27 Ekim 1947'de babası Glen'in köy polisi olduğu Lorain, Ohio'da doğdu. Ailesi, o gençken Batı New York'taki Batavia'ya taşındı; burada babası kamyon şoförü, annesi Lily ise garsondu.

Liseden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi'ne kabul edildi ve burs teklif etti, ancak bunun yerine Deniz Piyadelerine katılmaya karar verdi. Japonya, Okinawa ve Vietnam'da beş yıl savaş gazetecisi olarak, son bir yıl da Iowa'da işe alım görevlisi olarak görev yaptı.

Serbest bırakıldıktan sonra yerel bir televizyon kanalında çalışırken Iowa Eyalet Üniversitesi'nden gazetecilik ve siyaset bilimi diplomaları aldı.

1983 yılında Lübnan'da iki buçuk yıllık bir göreve başlamadan önce Japonya ve Güney Afrika'da AP için çalıştı.

Serbest bırakıldıktan sonra öğretmenlik yaptı ve 2004 yılında Demokrat olarak eyalet Senatosu'na adaylığını koydu ancak başarısız oldu. İran'a karşı federal mahkemede açtığı davayı kazandı ve sonuçta İran'ın ABD'de dondurulan varlıklarından yaklaşık 26 milyon dolar tazminat aldı. Para yaklaşık yedi yıl sürdü; 2009 yılında iflas başvurusunda bulundu.

“Sorunlarım vardı ve onlarla uzlaşmam uzun zaman aldı. İnsanlar bana “Üstesinden geldin mi?” diye soruyorlar, bilmiyorum! Eski karıma sorun, üçüncü eski karıma sorun. Bilmiyorum; Ben kimsem oyum.”

İfadesinde “Bana fark ettiğimden, herkesin fark ettiğinden çok daha fazla zarar verildi” dedi.

Anderson, “İyileşme, hapishanede geçirilen süre kadar uzun sürüyor” dedi.