Antik kentin üzerinde yaşıyorlar

JoKeR

Active member
Denizli’nin Sarayköy ilçesi Hisar Mahallesi M.Ö. 200 yılında kurulduğu kestirim edilen Attuta Antik Kenti’nin üzerinde şurası. Tarım toprağı epeyce sonlu olan mahalle geçimini uzun yıllar dokumacılık yaparak sağlamış, 40 yıl öncesine kadar bini geçkin nüfusa sahip mahalle de artık 16 hanede yalnızca 40 kişi yaşıyor. Taş meskenleri ve yapılarıyla öne çıkan mahalle de ortaya çıkan tarihi eserler de cami bahçesinde sergileniyor.

Tarihi bir yer

Antik devirde, Caria ve Frigya içinde bir hudut kenti olan Attuta, Çürüksu vadisinde bulunan Tripolis ve Laodikya’yı Afrodisiya’ya bağlayan en kısa yolun da geçiş noktası. Kentin birinci kuruluşu hakkında kesin bir bilgi bulunmamasına karşın Lykos vadisinde kurulan kentlerle çağdaş olduğu ve Hellenistik devirde kurulmuş olduğu iddia ediliyor. Mahalle sakinlerinden Mustafa Öztekin, “Burası Sarayköy’e bağlı Hisar köyü ve tarihi bir yerdeyiz. Buda bizim köyün geçim kaynağı olan dokumacılık. Çok eski senelerdan beri dokumacılık burada yapılmaktadır. Hala daha da devam etmektedir. Buna el tezgâhı derler. Burada dokuyarak Sarayköy ve Babadağ’a pazarlayıp satarlar. Ben 45 yaşındayım ve bildim bileli bu vardır. Çok eski tezgah ve şimdikiler bu kadar değil. Bu tezgahları daha da üst kaldırarak da dokuma yapıyorlar” dedi.

Defineciler talan ediyor

Mahallenin tekraren defineciler tarafınca talan edildiğini, mahalle sakinleri olarak kurdukları müzenin de tekraren soğulduğunu, definecilerle ve hırsızlarla başa çıkamadıklarını belirten Öztekin, “Bizim köyümüz senelerdan beri sit alanı. Köye hafriyat yapılmasını istiyoruz. Burası sahiden epeyce hoş bir yer ve rakımımız 720. Köyümüz göç verdi ve yine doldurmak için uğraşlarımız var. Defineciler köyümüzü talan ediyor ve biz ziyan verdirmek istemiyoruz. Burada taş konutlar var ve verdiğimiz göçü alarak devletin bize yardım etmesini istiyoruz. Attuda Antik Kenti Afrodisias ve Pamukkale içindeki kıymetli bir yerleşim kaynağı. Bizans vaktinde fazlaca pahalı bir yermiş. Köyümüzün etrafı surlarla çevrili ve tarihi kalıntıları var. Burası yüzsenelerdan beri antik kent. Biz hala daha bu antik kentin üzerinde yaşıyoruz” tabirlerini kullandı.