Arizona Temsilciler Meclisi 1864'teki kürtaj yasağının kaldırılması yönünde oy kullandı

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Arizona, çarşamba günü kürtajı yasaklayan 1864 yasasını yürürlükten kaldırma yönünde büyük bir adım attı; eyaletin Temsilciler Meclisi'ndeki üç Cumhuriyetçi milletvekili partilerinden ayrılıp Demokratlarla birlikte kürtaj yasağının kaldırılması yönünde oy kullandı.

Cumhuriyetçi liderler, Arizona Yüksek Mahkemesi'nin, annenin hayatını kurtarmak dışında hamile kalma anından itibaren kürtajı yasaklayan İç Savaş dönemi yasasını yeniden canlandırarak siyasi bir fırtınayı başlatmasından bu yana geçen iki hafta içinde, önceki yürürlükten kaldırma çabalarını engellemişti.

1864 yasasını yürürlükten kaldıran tek cümlelik yasa tasarısını sunan Demokrat Temsilci Stephanie Stahl Hamilton, “Arizona halkı bunu yapmamızı bekliyor” dedi.

Pek çok seçmen, tecavüz ve ensest vakalarını istisna etmeyen yasağı kadın haklarına yönelik ciddi bir ihlal olarak kınadı. Ve aralarında eski Başkan Donald J. Trump'ın da bulunduğu bazı Cumhuriyetçiler, seçim yılında olası bir tepkiyi önlemek için Yasama Meclisi'nin bunu hızla ortadan kaldırmasını istediklerini söyledi.

Yürürlükten kaldırılan yasa tasarısı şimdi Cumhuriyetçilerin az bir çoğunluğa sahip olduğu Arizona Eyalet Senatosu'na gidiyor. Milletvekilleri bu mecliste en erken gelecek haftaya kadar nihai bir oylama beklemediklerini söyledi.

Demokrat Partili ve kürtaj haklarının güçlü bir destekçisi olan Vali Katie Hobbs, milletvekillerini 1864 tarihli yasayı yürürlükten kaldırmaya çağırdı ve bu yasa masasına geldiğinde bir yürürlükten kaldırma yasasını imzalaması bekleniyor.

Aktivistleri heyecanlandıran ve birçok seçmenin modası geçmiş ve aşırı olduğunu söylediği eski yasanın yeniden canlandırılması, Cumhuriyetçi Parti içinde Çarşamba günü Arizona Temsilciler Meclisi'nin duygusal oturumunda açıkça ortaya çıkan bir çatlak yarattı. Cumhuriyetçi milletvekilleri kürtajı canlı bir şekilde tanımladıkları ve prosedürü kölelik ve cinayetle eşleştirdikleri konuşmalar yaptılar.

Cumhuriyetçi Alexander Kolodin, “Seçimi kazanmak için küçük çocukları öldürmeye hazırız” dedi.

Arizona'daki kürtaj karşıtları Cumhuriyetçi milletvekillerini yasağı kaldırmamaya çağırdı. Bunun kadınları ve bebekleri koruyan iyi bir yasa olduğunu söylüyorlar.

Yasanın yürürlükten kaldırılmasına karşı çıkan Cumhuriyetçi Eyalet Senatörü David Farnsworth, “Bu yasa tasarısının elimizde olmasından gerçekten memnunum” dedi. “Duruşumdan dolayı eleştirildim ama her zaman yüzde 100 yaşam yanlısı olduğumu söyledim. Kutsal Kitabın öğretilerine kesinlikle inanıyorum.”

Her ne kadar eyaletin en yüksek mahkemesi yasağın uygulanabileceğine karar verse de Demokrat Başsavcı Kris Mayes'e göre yasağın 8 Haziran'a kadar tekrar yürürlüğe girmeyeceği belirtildi.

Siyasi analistler, liderlerini baypas etmek için oy veren Cumhuriyetçilerin, Yasama Meclisi Arizona'nın yıllık bütçesini geçirmek için çalışmaya başladığında muhafazakar bölgelerdeki kendi seçmenlerini yabancılaştırma ve diğer önceliklerini tehlikeye atma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Geçen hafta yürürlükten kaldırılan bir yasa tasarısına karşı eşitliği bozucu oy kullanan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Ben Toma, yasanın yürürlükten kaldırılmasını desteklemediğini söyledi. Hangi yasa tasarılarının dinleneceği veya oylanacağı konusunda önemli bir kontrole sahip.

Bay Toma geçen hafta verdiği bir röportajda “Kürtajın yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi. “Duruma bağlı: Neyin doğru olduğunu düşünüyorum? Adil olan nedir? Etik nedir? Ve kararımı verdim. Ve fikrimi değiştirmeyeceğim.

Salı günü yasağın kaldırılmasını destekleyen bazı milletvekilleri müttefiklerini arayacaklarını ve oylarını değiştirebilecek Cumhuriyetçilere ulaşacaklarını söylediler.

Bayan Stahl Hamilton, “Bana bunu yarın yapmamız gerektiği söylendi, ancak her şey olabilir” dedi. “Bu özellikle sinir bozucu. Bunu başarma kararlılığımı kaybetmek istemiyorum.”

1864 yasağıyla ilgili anlaşmazlık, eyalet Yüksek Mahkemesi'nin 9 Nisan'da yasağı yeniden gündeme getirmesinden bu yana Arizona siyasetinin peşini bırakmadı ve Arizona'nın iki yıl önce 15 haftalık bir süre boyunca kürtajı yasaklayan bir yasa çıkarmasına rağmen yasağın uygulanabileceğini söyledi.

Mahkeme kararını geçici olarak askıya aldı; bu, Arizona'da Roe v. 2022'de Wade'e hâlâ izin veriliyor. 1864 yasası uyarınca suçlu bulunmaları halinde iki ila beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak olan kürtaj sağlayıcıları, yasa yürürlüğe girdiğinde büyük olasılıkla tüm kürtajları durduracaklarını söyledi.

Ancak bunun tam olarak ne zaman olabileceği konusunda artan bir gerilim ve anlaşmazlık var.

Bayan Mayes, 1864 Yasasını uygulamayacağını belirtti. Ayrıca ofisinin, uygulamayı 8 Haziran'dan sonra geciktirebilecek diğer yasal zorlukları da gözden geçirdiğini söyledi.

Salı akşamı Bayan Mayes, Arizona'nın 15 haftalık yasasının o noktaya kadar kürtaja izin verdiğini ileri sürerek eyalet Yüksek Mahkemesinden kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.

Mahkemede yasağın desteklenmesini savunan muhafazakar bir Hıristiyan grup olan Özgürlüğü Savunan İttifak, bölge savcılarının bu hafta yasayı uygulamaya başlayabilmesini beklediğini söyledi.

Yasama Meclisinin yalnızca haftada bir kez toplanması nedeniyle yasa yapıcılar ve kürtaj sağlayıcılar, pencerelerinin hızla kapanmasından korkuyor.

Geçen ay bir konuşma yapan ve yaşanması mümkün olmayan bir hamileliği sonlandırmak için kürtaj yaptırmak zorunda kaldığını anlatan bir konuşma yapan Demokrat ve hemşire Eyalet Senatörü Eva Burch, “Çok fazla endişe var” dedi. “Arizona'da hamile kalmak için korkutucu bir zaman.”