Arkansas’ta küçük bir kasabada suç, korku ve sokağa çıkma yasağı

Joachim

Genel Mod
Global Mod
EUDORA, Ark. — Arkansas’ta uçsuz bucaksız gibi görünen düz bir tarım arazisine yuvalanmış küçük kasabada bir tehlike duygusu oluşmuştu. Vuruşlar, hırsızlıklar, lisanssız gezilere çıkan ve kazalarla sonuçlanan gençler vardı. Polis bunalmıştı.

Sonra Noel arifesinde Martene Frazell perdelerini kapatırken penceresinden bir mermi girdi. Kilisesini sürekli ziyaret etmesiyle tanınan 47 yaşındaki Bayan Frazell kanlar içinde yerde ölürken, hazırladığı bayram ziyafeti hâlâ ocaktaydı.

Onun öldürülmesi, Eudora’daki şiddete ilişkin korku ve hayal kırıklığını kristalize ederek, şehir yetkililerini geçen hafta sert adımlar atmaya çağırdı: acil çıkış kilidi, yaklaşık 1.700 sakinin akşam 20.00’den sonra evlerini terk etmesini engelledi. Yetkililer, istisnaların yalnızca mesleki veya tıbbi nedenlerle yapılabileceğini söyledi.

Belediye Başkanı Tomeka Butler, acil durum ilanını duyurmak için 27 Aralık’ta internette yayınlanan kısa bir videoda, “Lütfen bu anlamsız suçları durdurmamıza yardım edin.” “Sokağa çıkma yasağında yakalanırsanız durdurulur ve aranırsınız.”

Sokağa çıkma yasağı, hareket özgürlüklerini kaybetmekten endişe duyan sakinlerin şikayetlerine yol açtı. Normalde akşam 20:00’den sonra açık olan birkaç dükkandan biri olan bir içki dükkanının ve tavuk kanadı lokantasının sahipleri para kaybetmekten endişe ediyorlardı.

Ancak Eudora’daki pek çok kişi – kilitlenmenin acil olduğuna inananlar da dahil olmak üzere – bunu, toplum mücadelelerinin temelindeki düşüşü ve tasfiyeyi tersine çevirmeyecek umutsuz bir geçici önlem olarak görüyor.

Kendisi, amir ve akademiden yeni mezun olan başka bir polis memurundan oluşan tam zamanlı bir kadroya sahip olan Eudora Polis Departmanından Çavuş Joe Harden, “Anlamsız şiddetten bıktım – gerçekten umursuyorum” dedi. son zamanlarda 14 saat veya daha uzun vardiyalarda çalıştı. “Sadece her şeyin daha iyiye doğru değişmesini istiyorum.”

Polis, kargaşadan esas olarak, geceleri sokaklara çıkan çoğu okul çağındaki gençleri ve klikler arasında şiddete dönüşen çatışmaları sorumlu tuttuklarını söylüyor.

Ancak bazı sakinler, suçun daha derinlerde olduğunu söylüyor. Eudora’nın nüfusu yıllar içinde azaldı. Sokaklar, kepenkleri kapatılmış dükkan cepheleri, terk edilmiş kiliseler ve büyümüş arsalarla dolu. Lise kapandı. Çavuş Harden, Eudora’nın kendi Küçükler Ligi’ne sahip olduğu zamanı hatırladı. Sakinlerin söylediğine göre geriye kalan, anlaşmazlığın ve suçun artmasına izin veren bir boşluk.

Eudora’da büyüyen ve çocuklarını orada büyüten St. Peter Missionary Baptist Kilisesi’nin papazı 62 yaşındaki Rahip David Green Sr.

Eudora’daki sorunlar, fırsat ve kaynak eksikliğinin şiddete yol açtığı güneydeki birçok kırsal kasabayı etkiliyor. Yaklaşık 60 mil kuzeyde, küçük Dumas kasabasında Mart ayında patlak veren bir topluluk festivali, 2022’de ülkenin en büyük toplu silahlı saldırılarından biri haline geldi, bir kişi öldü ve 26 kişi yaralandı.

Eudora’da yetkililer, son haftalarda yaklaşık bir düzine silahlı saldırı ve daha fazla şiddet tehdidi olduğunu söyledi. Alilesha Henderson’ın Aralık ayında bir gece 6 yaşındaki oğlu video oyunları oynarken oturma odasına dört kurşun sıkıldı. Duvardaki delikler, oturduğu yerden sadece birkaç santim yukarıdaydı.

Bayan Henderson, “Kafasından vurulmayı kıl payı kaçırdı,” dedi. Tutuklama yapılmadı, ancak yeğeniyle anlaşmazlığı olan birinin vurulma olayına karıştığından şüpheleniyor.

“O zamandan beri eve gitmedim – hadi böyle söyleyelim” dedi. “Dün eve gitmeye çalıştım. Oturma odama ulaştım, döndüm ve ayrıldım.”

Bu yıl Eudora’da işlenen ikinci cinayet olan Bayan Frazell’in ölümünden bu yana korkular arttı. Arkansas Eyalet Polisi tarafından soruşturulan Noel arifesinde 40 yaşındaki bir adam da yaralandı. Yetkililer herhangi bir tutuklama yapılmadığını söyledi.

O akşam Papaz Green aceleyle Bayan Frazell’in evine gitti, onunla oturdu ve bir ambulansın gelmesini bekledi. Hayatta kalamayacağını bildiğini söylemesine rağmen, onu teselli etmeye çalıştı, dayanması için yalvardı.

Pastor Green, “Son ana kadar elini tuttum,” diye hatırladı.

Bayan Frazell, Eudora’nın çevresinde, zekası ve nezaketiyle tanınan tanıdık bir figürdü.Dua ettiği Pastor Green’in kilisesinde gönüllü oldu ve bir çiçekçide çalıştı.

Çavuş Harden, “Herkes için dua etti,” dedi.

Eudora’nın ana caddesinin hemen dışındaki bir içki dükkanı olan Southern Sips’in yöneticisi James White, kasabadaki huzursuzluğun onu Noel Arifesi çekimine kadar etkilemediğini söyledi. İşte o zaman bu masum kadın öldürüldü” dedi.

Eudora’nın yerlisi olan Bay White, şu anda kan davası içinde yaşayan genç insanlar için “Bu çocukların çoğu birlikte büyüdü” dedi. “Bazıları birbirlerinin evlerinde aynı sofrada yemek yediler.”

Belediye Başkanı Butler, Noel’den iki gün sonra “zorunlu sokağa çıkma yasağını” duyurdu ve Perşembe günü meclis üyeleri tedbirin Ocak ayının ilk haftasına kadar uzatılması yönünde oy kullandı.

Perşembe gecesi şehirde acil bir toplantıda konuşan Butler, “Benim bilge insanlarım olan yaşlılar korkuyor” dedi. “Kendinizi evinizde güvende hissetmiyorsanız, o zaman ne yapacağız? Uyanma vakti.”

Bazıları şehir liderlerinin aceleci davrandığını savundu.

69 yaşındaki Nancy Hollins sokağa çıkma yasağı hakkında “Her şey çok çabuk oldu” dedi. “Vatandaşlara sormak lazım.”

Onun bakış açısına göre, ebeveynleri sorumluluklarından kaçtığı için gençler sokaklarda dolaşıyorlardı. Bayan Hollins, toplantının başlamasını beklerken, “Ailelerimizden sokağa çıkma yasakları vardı,” dedi.

Janice Palmer, çocukken ailesinin ona söylediklerini hatırlayarak söze girdi: “Sokak lambaları yandığında evde ol.”

Bayan Palmer korkuyu paylaştığını söyledi. “Kendi evinde uyumak seni korkutuyor” dedi. Ancak karantinanın, gece yarısına kadar açık kalan kanat restoranı Flavours’un sahibi olarak gelirini etkilemesinden de endişeliydi.

Düzinelerce sakinin sıraları doldurduğu cemaatin acil durum toplantısında yetkililer endişeleri kabul etti. Bayan Butler, sokağa çıkma yasağının kimsenin anayasal haklarını ihlal etmediğini söyledi. Polis Şefi Michael Pitts, koşulların bu kadar sert bir tepkiyi gerektirecek kadar kötü olduğunu söyledi.

Şef Pitts, “Bazıları için bir rahatsızlık olduğunu biliyorum ama diğerleri için bir rahatlık,” dedi ve ekledi, “Her zaman böyle olmayacak.”

Sakinler birer birer ayağa kalkıp polisin suçlarla ilgili bilgileri paylaşmak için neden daha fazla çaba göstermediğini sorduğunda ve şehir yetkililerinden dışarıdan yardım için daha fazla çaba sarf etmesini talep ettiğinde toplantı gergin ve gürültülü bir hal aldı. Bir kadın, “Şehrimiz kuşatma altında” dedi.

Yaşlı bir adam, ayak işlerinden eve geç kalırsa polisin onu durdurup durdurmayacağını veya mahkemeye çağırıp çağırmayacağını sordu. Şef, büyük olasılıkla yapmayacaklarını söyledi.

Sokağa çıkma yasağının, bunalmış polis departmanına yardım etmek için tasarlandığını söyledi.

Şef Pitts, “Biz bir acil durum ekibiyiz,” dedi.

Departmanın nakit sıkıntısı da var: araçları bozuk. Şef Pitts’in balistik yeleği eskimiş. O ve memurlar kendi dürbünlerine güvenmek zorundalar.

Şef Pitts, “Suçluların silahları bizden daha iyi,” dedi.

Diğer kolluk kuvvetlerinden memur veya ekipmanla yardım istedi. “Yardım istiyoruz – yalvarıyoruz -” dedi, sesi uzun saatler yüzünden gergindi. “Bu konuda egom yok.”

Ancak Bayan Henderson ayağa kalktı ve ona, Eudora’nın başkalarının yardımına geleceğine güvenemeyeceğini söyledi. “Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız” dedi. “Biz, Eudora halkı olarak, mazlum olmaya alışmalıyız.”

Koridorun karşısındaki bir aileyi işaret etti. Aile üyeleri hakkında olumsuz konuşan bir akrabaları olduğunu söyledi. “Bütün bunları ezdik.”

Bayan Henderson, “Hayatlar tehlikede,” dedi. “İnsanlar insanları insanlara düşman etmeye çalışır. Allah razı olmadı.”

“Eudora,” diye devam etti, “yine Eudora olmalı.”