Atatürk’ün hiç yayımlanmayan röportajı gün yüzüne çıktı: ‘Biz köle olmayacağız’

JoKeR

Active member
AK Parti’nin tarihçi Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, İngiliz arşivinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl evvel Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon’a verdiği ve bugüne kadar bilinmeyen röportajını gün yüzüne çıkardı.

Şanlıurfa Milletvekili Özşavlı, İngiliz Ulusal Arşivi’nde araştırma yaparken tesadüfen bulduğu bir dokümanın ehemmiyetini daha sonradan fark ettiğini söylemiş oldu.

Büyük İzmir yangını ile ilgili araştırma yaparken İzmir Limanı’nda demirleyen İngiliz savaş gemisi Curacoa’nın seyir defterinde Atatürk ile yapılan bir röportajı bulduğunu lisana getiren Özşavlı, “Röportaj, daha evvel hiç yayımlanmamış olması ve Mustafa Kemal’in verdiği iletiler açısından epeyce kıymetli” dedi.

Özşavlı, Fransız Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon’un, 12 Şubat 1923’te Atatürk ile yüz yüze röportaj yaptığını belirtti.

“SEYİR DEFTERİNE KAYDETMİŞ”

Gentizon’un, Atatürk ile yaptığı röportajı, Curacoa isimli İngiliz savaş gemisinin kaptanına rapor ettiğini anlatan Özşavlı, “Kaptan da bunu alıp seyir defterine işliyor. daha sonra bu röportaj sanki Le Temps gazetesinde yayımlanmış mı diye baktım. Periyodun Le Temps gazetesini buldum. Orada hiç bir biçimde çıkmamış. Atatürk Araştırma Merkezi’ne sordum, kendim araştırdım, Mustafa Kemal’in bu röportajı mutlaka bilinmiyor. ötürüsıyla bu röportajın birinci defa ortaya çıktığı ve daha evvel yayımlanmamış olduğunu tespit ettim.” diye konuştu.

‘YENİ TÜRKİYE’ VURGUSU

Atatürk’ün, 1,5 sayfalık röportajında üç defa “yeni Türkiye” sözünü kullandığına dikkati çeken Özşavlı, şu biçimde devam etti:

“Atatürk, ‘Kapitülasyonları hiç bir şart altında kabul etmeyeceğimizi, bağımsızlığımız için savaştığımız 4 yıl boyunca her vakit tabir ettim.’ diyor. Mustafa Kemal, ‘Fransızların bu hususta öbür herkesten daha uzlaşmaz olması beni şaşırttı. Şahsımın ve ülkemin Fransa’ya karşı hissettiği hisler dostanedir. Fransız hükümeti, bağımsızlığımızı tehlike altına sokacak şartları kabul etmemiz konusunda ısrarcı olursa biz bu ısrarın dostça olduğunu kabul edemeyiz.

“Biz köle olmayacağız”

Yeni Türkiye, öteki milletler üzere yaşamak istiyor. Biz yeni Türkiye’nin, ikinci bir Çin yahut koloni addedilmesine karşıyız. Biz köle olmayacağız. Hareketlerimizi harekete geçiren tek şey, tam bağımsızlığa olan talebimizdir ve Fransız halkı, tavrımızın öteki bir motivasyondan kaynaklandığını düşünmemelidir.

Fransa ile uygun ilgiler kurmak istiyoruz zira iki ülkenin biroldukca müşterek çıkarı var. Bunlar karşılıklı bağlantıya dönüşürse bu, en yararlısı olacaktır. Şayet şayet olmazsa sonsuz kuvvetlikler var olacaktır.’ sözlerini kullanıyor.

Röportaj, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 98 yıl evvel yeni Türkiye’ye ve tam bağımsızlığa vurgu yapması bakımından epey değerli.”

“Manda ister üzere ülkesini daima yurt haricinde şikayet ediyor”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yabancı ülkelerin Ankara büyükelçilerine mektup yazarak Türkiye’yi şikayet ettiğini lisana getiren Özşavlı, şunları kaydetti:

“Sayın Kılıçdaroğlu, keşke Cumhuriyet Halk Fırkası’nın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk üzere düşünebilse. 1919’da Erzurum ve Sivas kongrelerinde ‘Manda ve himaye katiyetle kabul edilemez.’ diye karar alındı. Mustafa Kemal, bakıyoruz çabucak ardından 1923’te Fransız bir gazeteciye tam bağımsızlık konusunda vurgu yapıyor, kapitülasyonların her ne kıymetine olursa olsun kaldırılması gerektiğini, kaldıracağını söylüyor. ‘Gerekirse uğruna savaşırız.’ diyor.

Tıpkı partinin şimdiki Genel Lideri, manda ister üzere ülkesini daima yurt haricinde şikayet ediyor. Yetmezmiş üzere Cumhuriyet tarihinde birinci sefer bir siyasi başkan, Avrupalı büyükelçilere ‘Ülkeme yatırım yapmayın’ diye mektup gönderiyor. Milletimiz de bunu hafızasına kaydetti, unutmayacaktır diye düşünüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’na, şu an Genel Lideri olduğu partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek almasını tavsiye ediyorum.”