Ayasofya’da ibadet etmek epey hoş

JoKeR

Active member
Reyhan Ulasenova Özbekistan’ın en ünlü oyuncu-larından. 39 yaşındaki oyuncu geçtiğimiz hafta Bursa’daydı. Taşkent’te yaşayan oyuncunun yolu Türkiye’ye birinci vakit içinderda 9 yaşındayken düşmüş. Çocuk yaşlarından itibaren dans eğitimi alan ve bu alanda bir epey mükafatı bulunan Reyhan Ulasenova bu sayede birinci sefer Türkiye’ye geldiğini anlatıyor. “23 Nisan Ulusal Çocuk Bayramı için seçilen çocuklardan biri de bendim. İzmir ve İstanbul’da şovlara katılmıştım. Benim için unutulmaz bir duştu. Bir Türk ailesinin yanında kalmıştım. Sokaklarda danslar etmiştik. bu biçimde Türkiye’ye aşık olmuştum ve ülkeme döner dönmez anne babama Türkiye’ye bir daha gidelim diye ikna etmiştim. Sonraki yıl ve daha sonrasındaki her yıl ailece Türkiye’ye gelmeye başladık. bir fazlaca kentini gezdim. Geçtiğimiz aylarda ise Özbek imali bir sinemanın İstanbul çekimleri için bir daha buradaydım” diyerek çocuk yaşından itibaren Türkiye ve Türk halkıyla kurduğu gönül bağını anlatıyor.

İSTANBUL’A AŞIK

İlk ve lise ömründe sürdürdüğü dans eğitimini üniversiteye başlayınca oyunculuk alanında devam ettiren Reyhan Ulasenova, İstanbul’a aşık. İstanbul’un Boğaziçi’nden Kapalıçarşı’ya kadar bir hayli yeri onun için bir düş üzere. Fakat onun en çok sevdiği adres Ayasofya. Ulasonenova, “Ayasofya ibadete açıldığı vakit o kadar memnun oldum ki anlatamam. Çabucak İstanbul’a geldim ve Ayasofya’yı ziyaret edip burada ibadet ettim. Artık de sık sık Ayasofya’ya geliyorum ve orada vakit geçirmeyi epey seviyorum. Ayasofya’nın ibadete açılması yalnızca sizi değil bizleri de fazlaca memnun etti. Türkiye’de olduğum vakit her Cuma Ayasofya’ya gelir namazımı kılar buranın cami olarak halka açılmasından dolayı şükrederim” diyor.

Reyhan Ulasenova Ayasofya’da ibadet ederken.

TÜRK SİNEMASINDA OYNAMAK İSTİYOR

Bursa’ya ise birinci kere sinema şenliğinden dolayı gelmiş ve kenti fazlaca sevmiş. “Çünkü burada Osmanlı’nın izlerini buluyorsun. Mescitleri, türbeleri fazlaca hoş. Gölyazı’ya kadar gittim Ağlayan Çınar’ı gördüm. Bursa’dan ayrılmadan evvel Şehzade Mustafa’nın türbesini de ziyaret etmek istiyorum” diyen Reyhan Ulasenova’nın hayali bir Türk dizisinde oynamak. Türk cumhuriyetlerinin ortak tarihi karakterlerinden birinin eşini beyaz perdede canlandırmak istediğini lisana getiren Ulasonenova Özbekistan’da bir hayli dizi ve sinemada oynamış. “Bir ay evvel Türkiye’deydik. Özbek imali yeni sinemamızın çekimlerinin bir kısmı İstanbul’daydı. Ayasofya, Sultanahmet ve Laleli taraflarında çekimlerimizi tamamladık. Tarihi bir Türk dizisinde de rol almayı fazlaca isterim” diyen Ulasenova kelamlarını şöyleki sürdürüyor: “Özbek halkı Türkiye’yi epey seviyor. Türk oyuncular ülkemizde tanınır ve sevilirler. Türk sinema ve dizilerini Türkiye Türkçesi ile izlediğimiz için Özbek Türkçe’nin yanında Türkiye Türkçesi’ni de epey uygun biliyoruz. Bizim için Türk halkı arkadaştan öte kardeşimiz. Zira bizim cetlerimiz bir. Özbeklerde bir kelam vardır: Tek ağaç kısmı basitçe kırılır lakin on ağaç kolunu kıramazsın. Biz de birlikte olursak bize kimse ziyan veremez. Bu sevginin daha da köklenip büyümesi için ortak sinema ve diziler çekmeyi fazlaca önemsiyorum.”