Bakan Soylu: Pandemi ve öteki süreçleri parlamenter sistemin içerisinde hayatış olsaydık tekraren seçime giderdik

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Pandemi ve öbür süreçlerin tamamını şayet parlamenter sistemin içerisinde hayatış olsaydık tekraren seçime giderdik. Tekraren kaosla karşı karşıya kalırdık” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, lider vekilliği de yaptığı Karadeniz Vakfı’nın 17. Olağan Genel Kongresi’ne katıldı. Soylu, “Bağdat huzurlu olmadan Anadolu coğrafyası huzurlu olamaz. Suriye huzurlu olmadan Anadolu huzurlu olamaz. Afganistan huzurlu olmadan Anadolu huzurlu olamaz” tabirlerini kullandı.

Sarıyer’deki İbrahim Cevahir Toplumsal Tesisleri’nde yapılan kongrenin açılışından evvel vakıftaki sergiyi gezen Soylu ondan sonrasında açıklamalarda bulundu. Soylu açıklamasında Türkiye’nin milletlerarası başarılarına değinerek biroldukca ülkede Türk polisinin nazaranv almaya başladığını ve başarılı işlere imza attığını kaydetti.

Bakan Soylu, şu biçimde konuştu:

“Türkiye dışarıda hayli daha büyük, fazlaca daha kuvvetli görünüyor”

“Geçen hafta Macaristan’daydım. 25 polisimizi getirdik. 2 yıl evvel Kıbrıs İçişleri bakanımız ile oturduk, biz gerek göçmen kaçakçılığı gerek uyuşturucu kaçakçılığı evvela kendi vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek için Sırbistan kapılarına ve parklarına polis koyalım. Koyduk. Ve epey başarılı bir iş yaptık. Hem Avrupa’dan Türkiye’ye gelenler ve buradan Avrupa’ya gidenlere fazlaca büyük bir kolaylık sağlandı tıpkı vakitte ticaretimize, ithalat ihracatımıza kolaylık sağlandı. Artık ondan bir adım öteye gittik. Geçen hafta Macaristan ile de bu biçimde bir karar aldık ve gittik evlatlarımızı oraya teslim ettik. Teslim ettiğimizden şu ana kadar kendi vatandaşlarımızdan yüzlercesine yaşadıkları krizlerinde ve sorunlarında yardımcı olduk. Binlerce araç denetim ettik, uyuşturucu yakaladık, göçmen kaçakçısı yakaladık. Ve Türk polisi önemli bir biçimde bu mevzudaki hassasiyetini maharetini ortaya koydu. Dün akşam haber geldi artık Romanya’ya kapılarına geçiyoruz. bir daha pandemi vaktinde pek fazlaca ülkeye yardımcı olduk. Kimine sıhhat araçları açısından yardımcı olduk. Bazılarına bize gelen aşıların bir kısmını onlarla paylaştık. Ve bir şey söyleyeyim mi? Türkiye dışarıda epeyce daha büyük, hayli daha kuvvetli, Türkiye dışarıda epey daha sıcak ve dost olarak görünüyor”

“İkisinin içinde dağlar kadar fark var”

Bakan Soylu, “Pandeminin başından bu yana 2 milyon istihdam artışı var. Nerede, nasıl oldu bu istihdam artışı? Türkiye’nin değerli problemlerinden birisi de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Parlamenter sistemde ve hükümet sisteminde bakanlık yapmış biri olarak söylüyorum. İkisinin içinde dağlar kadar fark var. Parlamenter sistemin envanterini aşabilmek için bedenlerimizin yorulduğu, pes ettiğimiz bir sistemden şu anda şükürler olsun… Bu yaşadığımız pandemi ve öbür süreçlerin tamamını şayet parlamenter sistemin içerisinde hayatış olsaydık tekraren seçime giderdik. Tekraren kaosla karşı karşıya kalırdık. Tekraren siyasi sıkıntılar ve çözümsüzlüklerle karşı karşıya kalan bir durumun ortasında olurduk. Bulgaristan’da bu yıl üç defa seçim oldu. Romanya’dan Avrupa’nın biroldukca ülkesinde hükümet kurulamıyor. Avrupa’daki her hükümetin ne kadar gideceği aşikâr değil. Eksiksiz olan Allah’tır şüphesiz eksiklerimiz var lakin nazaranvimiz de o eksiklikleri tamamlamaktır. Her vakit söylemiş oldum her vakit da söylerim. Para bizi şımartmadı, makam bizi şımartmadı. Elimize aldığımız işler bizi şımartmadı. Şımartsaydı kıymetlerimizin tamamına sırtımızı dönerdik. Şımartsaydı Karadeniz Vakfı’nın bu gününde bir ortaya gelip birbirimizi görmezdik. Bağdat huzurlu olmadan Anadolu coğrafyası huzurlu olamaz. Suriye huzurlu olmadan Anadolu huzurlu olamaz. Afganistan huzurlu olmadan Anadolu huzurlu olamaz” kelamlarını kaydetti.