Bakan Varank’tan DEVA Partili Yeneroğlu’na cevap: Hedefi soru sormak değil, dedikodu ve iftirayı yaymak

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu‘na verdiği cevapta “TBMM üyesinin, sadece siyasi hasımlık niçiniyle berbat bir dedikoduyu soru önergesi haline getirmesi, önergeyi çabucak hemen TBMM Başkanlığına dahi yollamadan bir toplumsal medya yayıncısı üzerinden paylaşıma sokması, maksadın soru sormak değil dedikodu ve iftirayı yaymak olduğunun ispatıdır” dedi.

TIKLAYIN – DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Bakan Varank’a: Tüplü dalışa terörle uğraşta kullanılan askeri bir helikopter ile mi gittiniz?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun TBMM’ye sunduğu soru önergesine yazılı olarak yanıt verdi. Bakan Varank, Yeneroğlu’nun sunduğu önergede belirtilen tarihlerde Ankara’da olduğunu tabir ederek, “İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun ilgili temel sayılı soru önergesi kapsamındaki sorularının, bu saygınlıkla bağdaşmayan bir içerik ve formülle tarafıma ulaştığının altını çizmek zorundayım. TBMM üyesinin, sadece siyasi hasımlık niçiniyle berbat bir dedikoduyu soru önergesi haline getirmesi, önergeyi çabucak hemen TBMM Başkanlığı’na dahi yollamadan bir toplumsal medya yayıncısı üzerinden paylaşıma sokması, emelin soru sormak değil dedikodu ve iftirayı yaymak olduğunun ispatıdır. Bu konu, milletvekillerinin yazılı soru sorma haklarının saygınlığına da gölge düşürmüştür. İsmi geçen milletvekili soru önergesini, daha evvel toplumsal medyada sirkülasyona sokulan bir iftira ve çarpıtmadaki cümlelere yalnızca yer değiştirerek, araştırmaya dahi tenezzül etmeden hazırlamıştır. Çünkü 11.07.2021 tarihinde Sivas’ta değil Ankara’da programlarımı icra etmekteydim. Gördüğü palavraya balıklama atlayan, araştırma yapmaktan aciz olduğu ortaya çıkan önerge sahibinin bu yanlış tarih bilgisi ile verdiği soru önergesi büsbütün boşa düşmüş olsa da kayıtlara geçmesi için temele ait şu ayrıntıları paylaşmak isterim” sözlerini kullandı.

“Sorumlu bakanlık, sanayi ve teknoloji bakanlığıdır”

Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bölgesel kalkınmalardan sorumlu bakanlık olduğunu aktararak açıklamasında şunları kaydetti:

“10.07.2021 tarihinde, bakanlığımızın ve hükümetimizin değerli hizmetlerinin açılışını yapmak, incelemelerde bulunmak ve sanayicilerimizle bir ortaya gelmek için Sivas’ta ağır bir program icra ettik. Günün son programı kapsamında, Sivas’ın değerli turizm alanlarından olan ve 4 milyon liralık yatırımla tamamlanan Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü Doğal Hayat Parkı’nın resmi açılışını kent protokolünün de iştirakiyle gerçekleştirdik. Soru önergesi sahibinin zahmet edip araştırsa öğreneceği üzere 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkındaki, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde; Bölgesel kalkınmadan tek sorumlu bakanlık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dır. Bu kapsamda vilayetlerimizin mahallî ekonomik potansiyelini açığa çıkaracak alanlarda Kalkınma Ajanslarımız ve Bölge Kalkınma Yönetimlerimiz vasıtasıyla projeler yürütüyor, finansman sağlıyor, uyum ve yönlendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Ben de sorumlu bakan olarak, vilayetlerimizin kalkınmasına katkı sağlayacak programlara şahsen katılıyorum. Sivas’ı kıymetli bir turizm merkezi haline getirmek için atılan adımlar çerçevesinde, Gökpınar Gölü’nü de destinasyon noktalarından biri olarak öne çıkarmak için yapılan yatırımların yanında tanıtım faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Gerçekten, imali tamamlanan Gökpınar Gölü Doğal Ömür Parkı, bölgenin turizm potansiyelini artırmıştır. Göl, bulunduğu rakım ve doğal yapısı itibariyle hem de dalış sporu için de kıymetli bir potansiyele sahiptir. Gökpınar Gölü’nün bu potansiyelini tanıtmak gayesiyle ORAN Kalkınma Ajansı uyumunda, Doğal Ömür Parkı’nın açılışı ardından AFAD grupları bir dalış gerçekleştirmiştir. Sivas Valisi ile birlikte dalışa eşlik etmemiz talep edilmiştir. Bölgesel kalkınmadan sorumlu bakan olarak Gürün Gökpınar Gölü’ne, soru önergesi sahibinin tez ettiği üzere bir hobi ziyareti değil, tüm vilayet protokolü eşliğinde hükümetimizin yatırımının resmi açılışını yapmak ve ORAN Kalkınma ajansımızın uyumundaki tanıtım faaliyetine katılmak için resmi ziyarette bulundum. Hobi sözünün manası kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı haricinde, dinlendirici iş olarak yaptığı, oyalayıcı alışkanlıklar demektir. hayatının hiç bir devresinde bu biçimde bir kıyafet giyip dalış yapmamış, akşam vakti 11 derecelik suya girmeyi kabul etmiş bir bakana, dalış hobisi var yakıştırması yapmak büyük bir iftiradır.”

“TSK’ya ilişkin helikopter kullanıldığı savı iftiradır”

Varank, ziyaretlerde güvenliği sağlamanın Vali’nin ve emniyetin nazaranvi olduğunu hatırlatarak açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Art niyetli soru önergesi sahibinin genel liderine, geçmişte yürüttüğü Başbakan Yardımcılığı ve Bakanlık bakılırsavleri esnasında uygulanan protokol nizamları ne ise birebiri bu program kapsamında uygulanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı resmi ziyaret için bir vilayette bulunduğunda, tüm önlemleri almak Vali’nin ve emniyet ünitelerinin nazaranvidir. Bu kapsamda vilayet protokolüyle bir arada Gürün’e ulaşımda valilik uyumunda hareket edilmiştir. Ziyaret esnasında Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin terörle uğraşta nazaranvli bir helikopter kullanıldığı, dalış hobisi için bu helikopterin nazaranvinden alıkonulduğu tezi alçakça bir iftiradır. Arka niyetli soru önergesi sahibinin sorusunda belirttiği üzere bu ziyarette Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kayıtlı bir helikopter ya da rastgele ayrıca bir bakılırsavi varken o misyonu aksatacak biçimde devlete ilişkin bir araç kullanılmamıştır. Ziyaret esnasında bölgede rastgele bir terörle çaba operasyonu da icra edilmemiştir. Bu konulara dair Ulusal Savunma Bakanlığı’nın verdiği yazıyı da ekte takdim ediyorum.

Bir iftira ve dedikoduya alet olan soru önergesi sahibinin, partisi ve genel liderinin siyasi hezeyanlarına yönelik eleştirilerime karşılık veremeyip, şahsımı bu biçimde alçakça bir iftiranın gayesi haline getirmesi hem siyaseten, tıpkı vakitte insani olarak ne kadar küçük düştüklerinin bir göstergesidir. Siyaseti millet için değil şahsi hırsları ve egoları için yapanlar bu biçimde ahlaki savrulmaları her daim yaşayacaklardır.”