Bana akıllı bayanlar geliyor

JoKeR

Active member
Kadınların iş ömründe ve toplumun her alanında güçlenmesi ismine küresel ölçekte örnek çalışmalara imza atan Yıldız Holding Bayan Platformu, “Senenin Yıldız Kadınları” tertibiyle fırsat eşitliği konusunda ilham veren başarılı bayanları bir ortaya getirdi. Aktiflik kapsamında; Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş, Psikiyatrist Müellif Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Avukat Prof. Nazan Moroğlu, STK Gönüllüsü Monik İpekel’in katıldığı bir panel de gerçekleştirildi. Panelde hanımın iş, aile ve toplumsal hayatta yaşadığı düşünceler ve bu ıstırapları aşmak için yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Televizyon seyircisinin Kırmızı Oda ve Camdaki Kız dizilerinin hikaye müellifi olarak tanıdığı ve geçtiğimiz günlerde Doğan Kitap’tan Kırmızı Pelerin isimli son romanıyla okurun karşısına çıkan ünlü psikiyatrist ve müellif Gülseren Budayıcıoğlu kendisine gelen hastaların yüklü olarak bayanlar olmasının niçinini şöyleki deklare etti: “Çünkü bana akıllı olan geliyor. Bu insanları hasta edenler genelde doktora gitmez.”

BİZE HÂLÂ GERÇEK HASTALAR GELMİYOR

Budayıcıoğlu bayan hastalarıyla kurduğu alakayı ise şu biçimde anlattı: “Kadın bir hastasını bana getirir. Odama girer çıkar ve bu sohbetler sırasında kendini de keşfeder ve benden tekrarki sefer de kendisi için randevu alır.Bana kendini geliştirmek isteyen, kendini ve sonlarını keşfetmek isteyen bayanlar gelir. Hâlâ gerçek hastalar bize gelmiyor. Beni evvel bayanlar keşfettiler. Evvel kendileri, daha sonra arkadaşlarını ve çocuklarını en sonunda da kocalarını getirmeye başladılar.”

Kadın ve çocuklara yönelik yaptığı yardım tertiplerle tanıdığımız STK Gönüllüsü Monik İpekel ise Anadolu’daki çalışkan bayanlara dayanak olmayı önemsediklerini lisana getirdi. Anadolu’yu gezip bayanlara maddi ve manevi dayanaklar sağladıklarını tabir eden İpekel, “Şehirden bir bayan gidip Anadolu’daki hanımın sıkıntısını dinleyip samimiyetini ortaya koyunca her şey hayli farklı oluyor. O bayan da içtenlikle öbür hanımın kederini dinliyor. Her şeyin temeli samimiyet” dedi. bir epey büyük markanın Anadolu’da bayan emeğine takviye projelerini hayata geçirdiklerini de hatırlatan İpekel bu projeler yardımıyla Anadolu’daki bayan emeğinin değerlendirilmesini epey değerli gördüğünü söylemiş oldu.

“Senenin Yıldız Kadınları”, Yıldız Holding Bayan Platformu’nun öncülüğünde düzenlenen ödül merasiminde bir ortaya geldi. Yıldız Holding’in küresel ölçekte fırsat eşitliği kültürüne katkıda bulunan bayan çalışanlarının ödüllendirildiği tertipte ilham veren bayan öykülerinin ve bayanların güçlenmesine yönelik örnek uygulamaların paylaşılacağı “Shine Together” (beraber Parlayalım) toplumsal ağının da lansmanı yapıldı.

Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş ise, “Yıldız Holding’de kuruluşumuzdan bu yana tüm faaliyetlerimizde topluma örnek olmayı amaçlıyor ve bilhassa fırsat eşitliği konusunda farkındalık sağlayacak her projeye büyük bir gönüllülükle dahil oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Yıldız Holding Bayan Platformu’nun kuruluşunu gerçekleştirmiş ve fırsat eşitliği konusunda daha kurumsal ve organize bir yapı inşa etmiştik. Bugün de Yıldız Holding’de fırsat eşitliği alanında gerçekleştirilen yeterli uygulamaları ödüllendirmek ismine Yılın Yıldız Bayanları ödül merasiminde bir ortaya geldik. Hayata geçirdikleri örnek proje ve çalışmalarla bizlere ilham veren bayan çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Mutuş, “Bugün bununla birlikte uzun bir müddetdir üzerinde çalıştığımız “Shine Together” toplumsal ağını duyurmaktan da memnunluk duyuyoruz. Bu toplumsal ağ aracılığı ile Türkiye’de mümkün olduğu kadar bireyi bayanların güçlendirilmesi hakkında bilgilendirmek, her insanın bu alanda bir adım atmasını sağlamak ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için çalışacağız” diye konuştu.

Shine Together toplumsal ağı bayanların güçlenmesine katkı sunacak

Yıldız Holding Bayan Platformu öncülüğünde hayata geçirilen uygulama ve projelerle ilgili olarak detaylı ayrıntıların yer aldığı “Shine Together” toplumsal ağında bayan çalışanların ilham veren kıssaları, iş dünyasında fırsat eşitliği ve bayan istihdamına ait şimdiki data, tahlil ve raporlar da yer alacak. Platform aracılığıyla Yıldız Holding’in 30.000’e yakın bayan çalışanının bir ortaya gelerek iş ömrüne ait tecrübe ve kıssalarını paylaşması ve birbirlerine ilham olması hedefleniyor. Türkiye’de bir birinci olan bu paylaşım platformu, dünya çapında iş dünyasında meslek sahibi bayanları ortak bir gelecek için bir ortaya getirirken, bu sinerjiden doğacak yeni fikir ve projelerin de hayata geçirilmesine imkan sunacak. www.shine-together.com adresi üzerinden ulaşılan platform iş dünyasına dair en yeni makalelere de yer verecek.

Başarılı bayanlara ödül

Senenin Yıldız Bayanları buluşmasında pladis İnsan Kaynakları Lideri Fulya Fraser, pladis Kurumsal Bağlantı ve Kurumsal Alakalar Başkanı Anisa Missaghi, GODIVA Kurumsal Bağlantı Önderi Tara McTeague, ŞOK Marketler Pazarlama Yöneticisi Nilhan Gülbahçe, Yıldız Holding Türkiye İştirakleri Pazarlama Lider Yardımcısı Verda Duysak, Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal, Bizim Toptan Kategori Müdürü Dilek Aygür Tekiner, Yıldız Ventures Yatırım Yöneticisi Ecem Altıok, Yıldız Holding Patron Markası, Öğrenme ve Gelişim Müdürü Merve Koyuncu mükafata layık görüldü.

Yönetim heyetinde bayan üye oranı yüzde 22’ye çıktı

Fırsat eşitliği külçeşidini daha kuvvetli ve kalıcı bir yapıya dönüştürmek gayesiyle 2020 yılında hayata geçirilen Yıldız Holding Bayan Platformu, bayan liderliğinin teşvik edilmesini amaçlıyor. Bayanların iş ömründe daha fazla temsil edilmesi, üst idarede ve kritik noktalarda daha fazla bayanın bakılırsav almasının önündeki manileri kaldırmayı hedefleyen platform, bayan çalışan oranı, bayan yönetici oranı, idare konseyinde bayan çalışan oranı, eşit işe eşit fiyat oranı üzere kriterleri bir daha ele alıyor ve düzenlemeler getiriyor. Platform hayata geçtikten daha sonra Yıldız Holding şirketlerinde İdare Kurulu’nda bayan üye oranı bir yıl ortasında yüzde 18’den yüzde 22’ye çıkarken, Holding şirketleri genelinde terfi alanların oranı yüzde 45’e yükseldi.