Barbaros Şansal: Reina katliamını benim düzenlediğim istikametinde ithamlarda bulundular

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Barbaros Şansal: Reina katliamını benim düzenlediğim istikametinde ithamlarda bulundular İnternet haber sitesi artihaber.com’da 4 Ağustos 2019 tarihinde verdiği bir röportaj üzerine, moda dizayncısı Barbaros Şansal hakkında, ‘Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletin yarı organlarını alenen aşağılama’ hatasından 7 ay 15 günden 3 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesinde 2. duruşması görülen davaya, Barbaros Şansal katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

“MARUZ KALDIĞIM HAKSIZLIKLARI SOHBET HALİNDE PAYLAŞTIM”

Mahkemede savunma yapan Şansal, şunları söylemiş oldu:

* Kelam konusu suçlamayı kabul etmiyorum. Çünkü artigercek.com isimli haber sitesinde, sesli ya da manzaralı ya da yazılı rastgele bir beyanda bulunmadım. Benden de aslına bakarsanız bu biçimde bir şey talep etmediler.

* 31 Aralık 2017 gecesi çekmiş olduğum bir görüntü ardından yaklaşık bir saat 45 dakika daha sonra gerçekleşen Reina katliamı hadisesi kararı birtakım yayın organları ve şahıslar tarafınca son derece acımasız tenkitlere maruz kaldım.

* Hatta görüntüm ile kelam konusu olayı benim düzenlediğim tarafında ithamlarda bulundular. Ben yalnızca kelam konusu haber sitesinde gazeteci olduğunu bildiğim Seran Vreskala ile 31 Aralık 2017 daha sonrası maruz kaldığım haksızlıkları sohbet biçiminde paylaştım.

* Birtakım gazeteciler ve editörleri, yapılan sohbetleri kimi bazı, içerisinden bir grup sözleri çekerek kendilerince çarpıcı olması için manşet, orta başlıklar yaparlar. Bu olay da büsbütün buna ilişkindir.

* Türk milletini, devletini, cumhuriyetini ve organlarını aşağılayıcı yorumda bulunmadım. Her nasılsa sohbet içeriği değiştirilerek başlık yapılmıştır. Kaldı ki benim Türk milletini, devletini, cumhuriyetini ve organlarını aşağıladığıma dair yazılı, kelamlı ve görsel somut bir kanıt yoktur.

Şansal, beraatını talep ederek, mahkeme aksi kanaatteyse, karar kurulduğu takdirde, kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, Barbaros Şansal’ın, Artı Haber isimli internet haber sitesinde yapmış olduğu röportaj kapsamında ‘Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletin yarı organlarını alenen aşağılama’ hatasını işlediği sebebi öne sürülerek soruşturma başlatıldığı açıklandı.

İddianamede, Şansal’ın, “Hükümet, Reina operasyonunu benim üzerimden kapatmaya çalıştı” başlığı altında röportaj verdiği ve alınan tabirinde suçlamaları kabul etmeyerek, şakacı bir insan olduğunu, latifelerinin yanlış anlaşılmaya sebep olarak hem emniyet ünitelerini birebir vakitte hukukun rahatsız ettiği için üzgün olduğunu belirttiği kaydedildi.

“SORUŞTURMAYA GEREK OLMADIĞIYLA İLGİLİ BİR TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİKTEN daha sonra yineDAN DAVA AÇILMIŞ”

Duruşmadan daha sonra açıklama yapan Şansal, şunları söylemiş oldu:

* Bir röportaj yorumu ile ilgili bana ilişkin olmayan tabirlerle, ‘çekici başlık’ yapılmış. Kıymetli bir şey değil ertelendi. aslına bakarsanız belgenin içerisinde de bir gariplik var. Yani soruşturmaya gerek olmadığıyla ilgili bir takipsizlik sonucu verildikten daha sonra yinedan dava açılmış. Mahkeme araştıracak bunu.

* Başkası de toplumsal medya hesabımdaki paylaşımlarla ilgili iki evrak için içerideydik. Başkasında, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin avukatı hanım, ısrarla cezalandırılmamı istedi. halbuki benim tez edildiği üzere hakaret, tehdit, hatta sayın Erdoğan’ın isminin bile geçtiği tabirler yok.

* Büsbütün Bekir Bozdağ ile ilgili ya da Abdullatif Şener ile ilgili tweetlerle ilgili, Tayyip Erdoğan diye yargılanıyorum. Ertelendi. Bundan daha sonra duruşmalara gelmeme gerek kalmadığını söylemiş oldu sayın yargıç.

* Belgeler bir daha incelenecek. Tahminen bir belge düşürülecek usulsüzlük olduğu için. Başkası için de beraat taleplerimizi yeniledik. Kararın açıklanmasının geri bırakılması üzere şeyleri kabul etmedik.