Barış Yarkadaş: Gül, ülkü olanı, Soylu ise gerçek olanı tabir ediyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Korkusuz müellifi Barış Yarkadaş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu içindeki atışmaya ait kaleme aldığı bugünkü yazısında, “Gül, ülkü olanı, Soylu ise gerçek olanı tabir ediyor” dedi.

“Soylu ile Gül’ün polemiği sürerken, Gül’ün Türkiye’de güya hukuk işliyormuş üzere konuşmasının gerçekçi hiç bir yanının olmadığını bir kere daha hatırlatmak gerek. Türk yargısı ne yazık ki; siyasi iktidarın ağır yönlendirmesi ve tesiri altındadır. Bu yüzden yargıya inanç yüzde 20’ler düzeyine inmiştir. Bunu ben değil, TBMM’de konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay söylüyor” diyen Yarkadaş devamında şunları kaydetti:

“Sözün özü: Türkiye’deki yargı ve idare anlayışı, Süleyman Soylu’nun kelamlarıyla bir defa daha ortaya konmuştur. Gül, ülkü olanı, Soylu ise gerçek olanı söz ediyor. Aklı başında hiç bir insan, ‘’Türkiye bir hukuk devletidir, yargı bağımsızdır, yargıçlar vicdanlarına bakılırsa karar veriyor’’ diyemez. AKP hukukun en küçük kırıntısını bile bırakmamıştır. özetlemek gerekirsesı, ‘hukuk geriden da’ gelmemektedir. Ne yazık ki; hiç gelmemektedir!”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, muhtarlara yönelik yaptığı konuşmada şu tabirleri kullanmıştı:

“110 bin metruk bina vardı, biz bunun 75 binden çoksını yıktık. 15 binini de restore ettik. Geçen gün vilayetlere gidiyorum; Diyarbakır, Adana ve İstanbul da dahil olmak üzere, muhtarlarımız diyor ki ‘Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Lakin mahkeme sonucu var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme sonucu bizim gerimizden gelsin. Zira o bina orada durdukça orada uyuşturucu kullanılıyor. Vatandaş geliyor diyor ki muhtara “Bu binayı ne yapacaksın.” Muhtar “mahkeme sonucu var yıkamayız” diyor. Ben de diyorum ki gece yarısı dozer gelsin yıksın kim yıktı biz nereden bilelim ya!”

Bakan Gül de, katıldığı “Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı” başlıklı sempozyumda Soylu2nun ismini anmadan kendisine karşılık vermiş, Geçmişte yaşanan her şey temel itibariyle bugüne bir ileti ve bununla birlikte sorumluluk söz etmektedir. Kanaatimce geçmişte yaşananlardan alınması gereken en değerli ileti hukuk devleti prensibinin demokrasimiz açısından ne kadar hayati bir ehemmiyete sahip olduğudur. Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk geriden gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” sözlerini kullanmıştı.

TIKLAYIN – Bakan Gül’den Soylu’ya gönderme: Biz yapalım hukuk geriden gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti