Bebekken buğday tarlasında çıkan yangında bedeninin büyük kısmı yanan Milletvekili Serkan Bayram’ın hayat kıssasını mevzu alan sinema bugün vizyona gi

JoKeR

Active member
Buğday Tanesi isimli kitabı yazarken sinema çekmeye karar veren Bayram, “Filmin kararında bir engelli kardeşimin hayata bağlanmasını sağlarsak, o çabayı vermişsek ne keyifli bize, sinema gayesine ulaşmıştır” dedi. Bebekken buğday tarlasında çıkan yangında, bedeninin büyük bir kısmında kalıcı yanıklar oluşan ve ellerini kaybeden Serkan Bayram’ın hayata tutunma uğraşını anlatan sinema, Türkiye’de 400 salonda, yurt haricinde ise 6 ülkede izleyiciyle buluşacak.

‘GELİRİ İLE KÜLTÜR MERKEZİ YAPACAĞIZ’

Bayram, çocukluğundan itibaren çektiği sorunları, ortasındaki fırtınaları ve hayat gayretini anlattığını kaydederek, “Bugünlere gelmek için epeyce zahmetler çektik ancak epeyce şükür Allah milletimize hizmet etmeyi nasip etti. Milletimiz de takviye verdi. Bu sinemanın geliriyle İstanbul’da engelli hayat ve kültür merkezi yapacağız.” diye konuştu. Farklı bir sinema olduğunu söyleyen Bayram, Dünya Engelliler Günü’nde bir farkındalık oluşturacağını kelamlarına ekledi. Serkan Bayram, şenliklerden ve dijital mecralarda sinemanın gösterimi için talep gelmeye başladığını belirterek, “İlgi alaka büyük. Kitabımız da çıktı. Galada kitabı da dağıtacağız, gelen konuklarımıza ikram edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE SESSİZ İHTİLALİ YAŞATTI’

Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve toplumda yer edinmelerini sağlamak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın epeyce efor sarf ettiğini vurgulayan Bayram, şu ayrıntıları verdi:

“Son 20 yılda gerçekten büyük işler yapıldı, 2005 yılındaki Engelliler Maddesi’nde Lokman Ayva ve Gürsoy Erol ağabeylerin fazlaca emeği var. daha sonra 2010 yılındaki Anayasa değişikliği ve sonrasındasında Cumhurbaşkanımızın himayelerinde erişilebilirlik yılı. Bunlar fazlaca kıymet arz ediyor. Gerçekten Cumhurbaşkanımız bize bu mevzuda sessiz ihtilali yaşattı. Ben şükranlarımı engelli topluluğu ismine sunuyorum. AK Partimiz de epey büyük hizmetlere vesile oluyor. Bütün partilere ve milletvekillerine de teşekkür ediyorum. Engellilikle ilgili düzenlemeler Meclise geldiği vakit bütün partilerin ittifak ettiği bir mevzudur. Engelliler aslında bir Türkiye ittifakıdır. Olması gereken de budur.”

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan daha sonra 1997’de hakimlik imtihanına girdiğini ve 84 puan almasına karşın eski kanunun 8. unsurundaki “vücut bozukluğu” sözü niçiniyle elendiğini anlatan Bayram, “Bu insanlık onuruna karşıt. 2021’de 4. yargı paketi görüşülürken Cumhurbaşkanımıza ve Parti büyüklerimize durumu anlattık. ‘Öyle şey olur mu?’ dediler ve 5. yargı paketinde 24 Kasım 2021’de geçen sene bu maddeyi değiştirdik. Artık engelli kardeşlerimize hakim ve savcılığın önü açıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

‘ENGELLİLER SİNEMADA KENDİLERİNDEN SAHNELER BULACAK’

“Buğday Tanesi” sinemasında, engellilerin kendilerinden sahneler bulacaklarının altını çizen Bayram, “örneğin 2 gün evvel bir anne aradı. Engelli çocuğuyla birlikte fragmanı izlemiş ve benim konuşmalarımdan etkilenmiş. ‘Allah razı olsun, umut oldunuz. Çocuğumun gözünde ışıltılar parladı.’ dedi. Yani çocuğu keyifli bakıyor. Engelli olmayanlar da şu biçimde düşünsün, bu insan bu haliyle bunları başarmış. Bendeki bu tembellik niçin, benim neyim eksik, ben niçin yapmayayım? Yani onu da özendiriyor, teşvik ediyor.” tabirini kullandı.

Serkan Bayram, yaklaşık 10 milyon engellinin yaşadığı Türkiye’de, aileleriyle yaklaşık 40 milyon kişinin engellilikten direkt, öteki kısmın ise dolaylı olarak etkilendiğini kaydederek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Duygusal, gayret ruhunu veren, yüzde yüz organik ve orjinal bir sinema. Hedeflerim, engelli kardeşim yalnızca engelliliğinden dolayı geride kalmasın. Ben bunun acısını yaşadım. İçimde fırtınalar koptu. 15-20 yaşıma kadar ellerim cebimde dolaşıyordum. Çocukluk fotoğraflarımda daima halim bu. Bu ne kadar acı bir tablo. Mahalle baskısından yoruldum. En son buraya ‘Sorma’ yazayım dedim ve bununla baş edemeyince ‘Yurt dışına gideyim, en azından lisan bilmiyorum ne dediklerini anlamam’ diye düşündüm. Onda da vizemi reddettiler. En sonunda ‘Bütün Türkiye öğrensin bir sefer, tekrar sormasın.’ dedim. Gelecek gayelerimiz engellilerimizin engelliliğinden dolayı geride kalmaması. Engelli valimiz, büyükelçimiz, rektörümüz, başhekimimiz hepsinin olması temennimiz. Buğday Tanesi bir tanesi, milyonların sesi milyonların kıssası.”