Ben ne söylemiş oldum öğrencim ne anladı?

JoKeR

Active member
2018-2021 yılları içinde üç yıl Ulusal Eğitim Bakanlığı nazaranvini üstüne alan Ziya Selçuk, “Bu bir veda değil, bir ‘hoş geldin’ mektubu benim için. Yanınıza bir daha beğenilen geldim” kelamlarıyla duyurduğu istifasının akabinde yılların eğitimci birikimiyle kaleme aldığı birinci kitabı, “Kırk Defa söylemiş oldum”i “Ziya Öğretmen” imzasıyla okuyucuyla buluşturdu. Bir evlat olarak ner birimizin aile büyüklerinden, anne ve babalarından “kırk kez söylemiş oldum” sitemi ile işittiği, alışılmış bu kelam kalıplarını, Selçuk’un kalemiyle bir daha tartışmaya açan kitap, geçtiğimiz mart ayında Kronik Kitap’tan çıktı. Kitabında lisanımıza pelesenk olmuş lisan kalıplarını kullanırken aslında ne demek istediğimizi ve en değerlisi çocuğun bunu nasıl duyduğunu, nasıl anlamlandırdığının ne yazık ki tam manasıyla bilinmediğimizi söyleyen Selçuk, okuyucuya kılavuzluk etmeyi teklif ediyor. Anne babalara, aile büyüklerine, çocukları kreş yaşından üniversiteye kadar eşlik eden eğitimcilere; “Defalarca ‘Yapma’ dediniz. Çocuğunuz yapmaya devam etti. Sonunda ‘Kırk sefer söylemiş oldum sana!’ da dediniz. Ancak tahminen de çocuğunuzun bunu yaparken ne demek istediğini hiç düşünmediniz. halbuki sormanız gereken soru şuydu: Kırk sefer uyarıldığı hâlde bir daha birebir şeyi yapmaya devam eden çocuk ne demek ister?” sorusunu yöneltiyor.

ÇOCUKLA İRTİBAT BUZDAĞINA EMSAL

Meslek hayatı boyunca yalnızca çocuk ve çocukluğu merkeze alan Selçuk, kaleme aldığı kitabında “Çocuk Kim?”, “Çocukluk Kimin?”, “Hayat Kimin?” ve “Gelecek Kimin?” isimli dört kısımda aile ortasında çoğunlukla karıştırılan bu kavramları yeni sorgulamalarla okuyucuya sunuyor. Selçuk, “çocukla iletişim” denilince ebeveynlerin sıklıkla “Biz söyleyeceğiz, anlatacağız, çocuk dinleyecek; biz isteyeceğiz, çocuk yapacak,” kabilinden bir bağlantı formunu anladıklarını söz ediyor. olağan olarak, bu mesela tam aykırısı aileleri de görmenin mümkün olduğunu söyleyen Selçuk, “Çocuk söyleyecek, isteyecek; biz yapacağız” anlayışından da ebeveynleri uzak durmaya çağırıyor. “Çocukla bağlantıda yaşanan olaylar, bir manada koca bir ebeveynlik okyanusunun ortasındaki buzdağına benzer” diyen Selçuk, bu benzetmede “Unutmayın, bir de buzdağının altı var” diyerek, söylenenlerin çocuktaki karşılığına dikkat çekiyor.

Kitapta, “Bugünkü insanın yanılgısı; içine doğduğu bu özün tamamını veyahut değerli bir kısmını reddederek, yok sayarak kendine yeni bir çekirdek oluşturma uğraşından geliyor” diyen Selçuk, içine doğduğu lisandan uzak, ortasında doğduğu tabiattan kopuk, kültüre sırtını dönmüş, geçmiş veyahut gelecek vakte bağlılığı niçiniyle şimdiye/âna yabancı kalan insanın çabucak hemen kendi çekirdeğini bile var edememişken yeni nesilller yetiştirme telaşının beyhudeliğini açık yüreklilikle söz ediyor. Yetişkinlerin çocuklara karşı tarihî manadaki üstünlüklerinin kaybolduğu çağımızda, lisanı bir daha inşa etmenin; çocuğa yüklenen manası ve pahası de bir daha gözden geçirmeye yararı olacağını söylüyor.

“Kırk Defa söylemiş oldum” yıllarını çocuk gelişimi ve eğitim alanına adamış Dr. Ziya Selçuk’un kıymetli kaleminden, sık kullandığımız lisan kalıplarını ebeveynlik açısından yeni bir çözümlemeye tabi tutacak, çocuğa ve çocukluğa bakış açımızı değiştirecek fazlaca istikametli bir kılavuz. Kitap kullandığımız kalıplar, tabirler, imalar, vurgular üzerinden aileden başlayıp topluma yayılacak bir dönüşüm daveti olarak aile kitaplığımızda yerini alıyor. Sözlerin de ekmek üzere su üzere çocuğu beslediğini unutmamamız gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ziya Selçuk, kaleme aldığı kitabın telif geliri ise Evvel Öğretmen Vakfı’na bağışlıyor.