Biden ile bağlantılı ikinci bir sitede gizli belgeler bulundu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
WASHINGTON — Başkan Biden’ın yardımcıları, Bay Biden’la bağlantılı ikinci bir yerde yeni bir grup gizli belge buldular — duruma aşina bir kişiye göre, Bay Biden’ın başkan yardımcılığından aldığı hükümet dosyalarını elinde tuttuğunun üç gün içinde ikinci ifşası.

Belgelerin nerede ve ne zaman korunduğu belli değil. Ancak Bay Biden’ın yardımcıları, avukatlarının Washington’daki bir düşünce kuruluşu ofisini kapattıklarında yurt dışına çıkmayla ilgili istihbarat materyalleri de dahil olmak üzere bir avuç gizli belgeyi ortaya çıkardıkları Kasım ayından bu yana çeşitli yerleri araştırıyorlar.

İkinci partinin keşfi Çarşamba günü NBC News tarafından bildirildi.

Bir Beyaz Saray sözcüsü ve Bay Biden’ın hukuk ekibinin bir üyesi, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Adalet Bakanlığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Yeni ifşaat, eski Başkan Donald J. Trump’ı Florida’daki özel kulübünde ve konutunda hassas belgeleri istiflemekten sorumsuz olarak nitelendiren Bay Biden’a yönelik Cumhuriyetçi saldırıları kesinlikle alevlendirecek. Bu hafta, Meclis Gözetim Komitesi’nin yeni Cumhuriyetçi başkanı, bir yönetim ayrıldıktan sonra tüm son derece hassas materyalleri alacak olan Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’nden belgeler ve yazışmalar için kapsamlı bir talepte bulundu.

Salı günü, Bay Biden Mexico City’de gazetecilere, Kasım ayında avukatlarının Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi’ndeki eski ofisinde gizli hükümet belgeleri bulduğunu öğrenince “şaşırdığını” söyledi.

Personelinin ulusal arşivler ve konuyu araştıran Adalet Bakanlığı ile tam bir işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Biden’ın avukatlarının Kasım ayında gönüllü olarak arşivlere geri verdiği belgelerin kayıp olduğu bildirilmemişti. Yeni malzemenin arşivler tarafından etiketlenip etiketlenmediği net değil.

Arşivler sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Biden Meksika’da “Keşif hakkında bilgilendirildikten sonra, bu ofise getirilen herhangi bir hükümet belgesi olduğunu öğrenince şaşırdım” dedi.

Ancak belgelerin ne söylediğini bilmiyorum” diye ekledi.

Trump tarafından atanan ABD Başsavcısı tarafından Chicago’da yürütülen Adalet Bakanlığı incelemesi, Başsavcı Merrick B. Garland’ın, Bay Trump’ın iade ettiği hassas belgeleri incelemedeki başarısızlığını soruşturan gibi, özel bir avukat atanıp atanmayacağına karar vermesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Konuyu bilen iki kişiye göre Mar-a-Lago’da tutuldu.

Duruma aşina bir kişiye göre, Bay Garland’a soruşturma hakkında bilgi verildi, ancak bir karar verip vermediği belli değil.