Biden, Kongre’ye Ukrayna’ya yardımı onaylama çağrısında bulundu: ‘Bekleyemez’

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Başkan Biden Çarşamba günü Kongre’deki Cumhuriyetçileri “önemsiz, partizan ve öfkeli siyaseti” bir kenara bırakıp Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık bir yardım paketini geçirmeye çağırdı ve bunu yapmamanın Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in bunu yapmasına izin verebileceği konusunda uyardı. Savaşta bir ivme oluştu ve hatta Amerikan birliklerinin de ilgisini çekti.

Başkan, yasadışı göçe karşı yeni bir adım atılmadan Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmasını desteklemeyi reddeden Senato Cumhuriyetçilerini tatmin etmek için sınır güvenliği konusunda “önemli tavizler” vermeye istekli olduğunu söyledi. Ancak Bay Biden, kendisinin “aşırı” talepler olarak nitelendirdiği taleplerden geri adım atma konusunda isteksiz olduklarından şikayetçi oldu.

Cumhuriyetçiler göçmenlik tedbirlerinin acil harcama tedbirine bağlı olması konusunda ısrar etti. Salı günü senatörlere yönelik gizli bir brifing partizan bir söylentiye dönüştü ve her iki partiden senatörler Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunma çabalarına destek verdiklerini ifade etseler de iki partili uzlaşma umutları zayıflıyor gibi göründü.

Bay Biden, Beyaz Saray’dan televizyonda yayınlanan bir açıklamada, “Bu bekleyemez” dedi. “Kongre, tatile girmeden önce Ukrayna’ya ek fon sağlamalıdır. Bu kadar basit, açıkçası bu noktaya gelmemizi bile şaşırtıcı buluyorum. Kongredeki Cumhuriyetçiler Putin’e umabileceği en büyük hediyeyi vermeye ve küresel liderlik rolümüzden vazgeçmeye hazır.”

Cumhuriyetçileri, sınır anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna’ya yardımları rehin tutmakla suçladı. Bay Biden, “Cumhuriyetçiler, iki partinin uzlaşması olmadan istedikleri her şeyi elde edebileceklerine inanıyorlar” dedi. “Cevap bu değil. Cevap bu değil. Ve şimdi kelimenin tam anlamıyla Ukrayna’ya savaş alanında diz çöktürmeye, bu süreçte ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmaya hazırlar.”

Şöyle ekledi: “Sınırda önemli tavizler vermeye hazırım. Bozulan sınır sistemini onarmalıyız. Kırık. Ve şu ana kadar bir cevap alamadım.”

Güney sınırı, sınır geçişlerini durdurmayı başaramayan Bay Biden için büyük bir yük oluşturuyordu. Venezuela, Haiti, Honduras ve siyasi istikrarsızlık, çete şiddeti ve doğal afetlerle karşı karşıya kalan diğer ülkelerden yarımkürede yaşanan tarihi göçün etkisiyle her gün çok sayıda insan sınıra doğru akın ediyor.

Cumhuriyetçiler, Bay Biden ve Demokratları, Ukrayna’ya yapılan yardımı gerekçe göstererek göç politikası konusunda kendilerine baskı yapmaya çalışmakla suçladılar. Arkansaslı Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, Salı günkü toplantı sırasında New Yorklu Demokrat lider Senatör Chuck Schumer ile hararetli bir tartışmaya girdi ve daha sonra destekçilerine pes etmeyeceğini söyleyen bir bağış toplama e-postası gönderdi.

“Schumer ve Demokratların geri kalanını yalanlarından, beceriksizliklerinden ve sınırımızı güvence altına alma konusundaki isteksizliklerinden sorumlu tutmaya devam edeceğim” diye yazdı ve “saldırıyı sürdürmemizin önemli olduğunu” söyledi.

Biden yönetimi Kongre’ye, Ukrayna’ya verilecek paranın yıl sonuna kadar tükeneceğini ve bu durumun savaş halindeki eski Sovyet cumhuriyetini yeni bir Rus saldırısına karşı savunmasız bırakacağını zaten söylemişti, ancak bazı Pentagon yetkilileri özel olarak parayı kışın ötesine uzatabileceklerini söylediler. . Beyaz Saray, Çarşamba günü oylanacak 110 milyar dolarlık acil yardım paketi kapsamında 61 milyar dolar ek yardım talep etti.

Senato, Beyaz Saray’ın destek kazanması için daha kolay bir yer olmalı çünkü Kentucky’den Senatör Mitch McConnell liderliğindeki Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ndeki birçok Cumhuriyetçi meslektaşlarının aksine, Ukrayna’ya Amerikan yardımını geniş ölçüde destekliyorlar. Beyaz Saray, Senato’da iki partili güçlü bir oylamanın, yakın zamanda Ukrayna’ya desteğini ifade eden ancak daha önce yardıma karşı oy kullanan yeni atanan Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson üzerinde baskı oluşturacağını umuyordu.

Bay Biden, Çarşamba günü, 7 büyük sanayi gücünden oluşan Grubun diğer liderleriyle yaptığı video görüşmesinden kısa bir süre sonra, konuyu Amerika’nın dünya sahnesinde güvenilirliği ve liderliği meselesi olarak çerçeveleyerek bu açıklamayı yaptı.

Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmazsa diğer müttefiklerin kendi taahhütlerinden vazgeçebilecekleri konusunda uyardı. “Gidersek kaç Avrupalı dostumuz finansman sağlamaya devam edecek ve hangi oranlarda finansman sağlamaya devam edecek?” diye sordu.

Başkan, cesaretlenen Putin’in NATO müttefikleri için bir tehdit oluşturacağı ihtimalini bile dile getirdi ve ABD’den gruptan askerlerle yardıma gelmesini talep etti. Sayın Biden, “Putin Ukrayna’yı alırsa orada durmayacaktır” dedi. “Burada geleceği görmek önemli. Devam edecek. Bunu gayet açık bir şekilde ifade etti.”

“Eğer devam ederse ve ABD’nin sözleşme gereği yardım etmekle yükümlü olduğu bir NATO müttefikine saldırırsa, o zaman elimizde aramadığımız ve bugün sahip olmadığımız bir şey olur: Amerikan birlikleri Rus birlikleriyle savaşır.” dedi Bay Biden.

“Hata yapmayın” diye ekledi. “Bugünkü oylama uzun süre hatırlanacak ve tarih, özgürlük davasına sırtını dönenleri en sert şekilde yargılayacaktır. Putin’in kazanmasına izin veremeyiz. Tekrar söylüyorum: Putin’in kazanmasına izin veremeyiz.”