Biden yönetimi, göçmen çocuk işçiliğine baskı planlıyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Biden yönetimi Pazartesi günü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmen çocukların emek sömürüsüne yönelik kapsamlı bir baskı ve onların emeğinden kâr sağlayan şirketlere yönelik daha agresif soruşturmalar da dahil olmak üzere kapsamlı bir baskı duyurdu.

Gelişme, Haberler’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmen çocuk işçiliği patlamasıyla ilgili bir soruşturma yayınlamasından günler sonra geldi. The Times, güney sınırını ebeveynleri olmadan rekor sayıda geçen çocukların, çocuk işçiliği yasalarını ihlal eden cezai işlerde çalıştırıldığını tespit etti.

Üst düzey yönetim yetkililerine göre, yeni çabanın bir parçası olarak, çocuk işçiliği yasalarını uygulayan Çalışma Bakanlığı, nadiren ihbar aldığı coğrafi bölgelerde soruşturmalar yürütecek. Göçmen çocuklar, işyeri sorunlarıyla ilgili yardım için iş müfettişlerine başvurma olasılığı en düşük olanlar arasındadır.

Üst düzey yönetim yetkililerine göre bakanlık, tedarik zincirinde çocuk işçi çalıştırıldığı tespit edilirse eyaletler arası mal hareketini durdurmasına izin verecek bir “sıcak mallar” yasası kullanmayı da değerlendirecek. The Times, aralarında J. Crew, Walmart, Target, Ben & Jerry’s, Fruit of the Loom, Ford ve General Motors’un da bulunduğu büyük markaların ve perakendecilerin Amerikan tedarik zincirlerinde çocuk işçiliği ile yapılmış ürünler buldu.

Sadece son iki yılda 250.000’den fazla çocuk ülkeye geldi. Birçoğu, ailelerine parayı geri göndermek ve sponsorlarına binlerce dolar kaçakçılık ücreti ve bazı durumlarda kira ve geçim masrafları ödemek için muazzam bir baskı altında. Çoğu, pandemiden bu yana ekonomik koşulların kötüleştiği Orta Amerika’dan.

ABD göçmenliği hakkında daha fazla bilgi
  • Yeni bir baskın: Biden yönetimi, yeni bir tedbirin güney sınırında sığınma arayan göçmenlerin büyük çoğunluğunu durdurabileceğini duyurdu.
  • Başlık 42: Yüksek Mahkeme, Biden yönetiminin halk sağlığı acil durumunun Mayıs ayında sona ereceğine dair açıklamasına dayanarak davayı reddedebileceğini öne süren bir hareketle, pandemi dönemi önlemini sona erdirmek için iddiaları geçersiz kıldı.
  • Siyasi hesaplaşma: İç Güvenlik Bakanı Alejandro N. Mayorkas, özellikle göçmen saldırılarını kazanan bir politika olarak gören Cumhuriyetçiler için sınır krizinin yüzü haline geldi.
  • Meslekler: Amerika Birleşik Devletleri’ne göçmen ve mülteci akışı arttı ve Amerikan işgücünün yenilenmesine yardımcı oldu. Ancak birikmiş vizeler hala zorluklar yaratıyor.
The Times, çocukların artık her eyalette ve her sektörde tehlikeli işlerde çalıştığını tespit etti. Mezbahalarda, şantiyelerde ve fabrikalarda -Amerikalı çocuklar için uzun süredir tabu olan pozisyonlarda- çalışıyorlar.

2017’den bu yana en az bir düzine çocuk göçmen işçi öldürüldü, bunlara Gürcistan’da kullandığı hafriyat makinesinden düşen 16 yaşındaki bir çocuk da dahil. Diğerleri ciddi şekilde yaralandı, düştüklerinde bacaklarını kaybettiler ve sırtlarını kırdılar.

The Times, Grand Rapids, Michigan’da General Mills, Frito-Lay ve Quaker Oats gibi diğer şirketler için gıda üreten ve paketleyen Hearthside Food Solutions tarafından işletilen fabrikalarda geç saatlere kadar çalışan çocukları buldu.

Yönetim yetkilileri, Çalışma Bakanlığı’nın Hearthside hakkında soruşturma başlattığını söyledi. Bakanlık yetkilileri ayrıca Kongre’den ihlal edenlere verilen cezaları artırmasını istemeyi planlıyor. Federal müfettişler, çocuk işçiliği ihlalleri için azami para cezasının – olay başına 15.000 dolar – onları caydırmak için yeterli olmadığından uzun süredir şikayet ediyorlar.

15 yaşındaki bir Hearthside çalışanı, Carolina Yoc, günlük okul çalışmalarının yorucu bir programını ve Cheerios’u boks yapmak için neredeyse gece yarısına kadar sekiz saatlik vardiyalı mesaileri anlattı. Fabrika işinin stresi ve yoğunluğundan ve uykusuzluktan hasta olduğunu söyledi.

Bir Hearthside temsilcisi, bir işçi bulma firmasına güvendiklerini ve daha iyi kontroller uygulayacaklarını söyledi.

Michigan Demokrat Temsilcisi Hillary Scholten Pazartesi günü Kongre’de yaptığı bir konuşmada şunları söyledi: “Okulu bırakan, yorgunluktan yere yığılan ve hatta uzuvlarını makinelere kaptıran çocukların hikayeleri, Charles Dickens veya Upton Sinclair’in beklediği bir romanda gördüğünüz şeylerdir, ancak 2023’teki günlük hayatın hesabı yok, Amerika Birleşik Devletleri’nde değil.

2008 federal insan ticareti karşıtı yasa uyarınca, Kanada ve Meksika dışındaki ülkelerden gelen refakatsiz çocukların ABD’de kalmasına ve sığınma veya başka bir yasal koruma aramasına izin verilir. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, sponsorların onları desteklemesini sağlamaktan ve onları insan kaçakçılığı veya sömürüden korumaktan sorumludur.

Bununla birlikte, giderek daha fazla reşit olmayan çocuk çizgiyi aştıkça, Biden yönetimi HHS çalışanlarının onları barınaklardan bir an önce çıkarma şartını artırdı. The Times, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Xavier Becerra’nın personeli bir montaj hattı hızında hareket etmeye çağırdığını kaydetti. Departman sözcüsü geçen hafta, gözaltından salıverilmenin çocukların yararına olduğunu ve departmanın güvenlikten ödün vermediğini söyledi.

Çocuklar serbest bırakıldıktan sonra yardım için başvurabilecekleri çok az yer vardır. Çoğu, sığınaklardan ulusal bir yardım hattı numarasından biraz daha fazlasıyla ayrılıyor. Times, çocukların taciz ve sömürüyü bildirmek için yardım hattını aradıklarını ve hiçbir geri dönüş alamadıklarını kaydetti.

Pazartesi günü, üst düzey yönetim yetkilileri, sağlık ve sosyal hizmetlerin artık operatörleri çocuklara geri dönüş yapmaları için yönlendireceğini ve ayrıca hangi yerel kolluk kuvvetlerinin temasa geçeceğini açıklamalarını isteyeceğini söyledi.

Departman personeli ayrıca sponsorlara ve göçmen çocuklara çocuk işçiliğinin korunması hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır.

Göçmen çocuklar genellikle sosyal güvenlik numaraları da dahil olmak üzere sahte kimlikler satın alırlar ve onları fabrikalara veya diğer işletmelere yerleştiren komisyoncular veya işe alım ajansları aracılığıyla iş bulurlar. Times, emeklerinin Amerika’nın en iyi bilinen bazı markalarının tedarik zincirinde sona erdiğini kaydetti.

Çoğu şirket, durumu araştırdıklarını veya The Times tarafından belirlenen tedarikçilerle sözleşmelerini feshettiklerini söyledi. Markaları bazen Hearthside’da üretilen Frito-Lay ve Quaker Oats’ın sahibi olan PepsiCo, tekrarlanan yorum taleplerine yanıt vermedi.