Bilecik’te LGS’de Ulusal Eğitim Şube Müdürü’ne ayrıcalık tanındığı tezi tansiyona niye oldu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı kapsamında Bilecik Murat Hüdavendigar Ortaokulu’nda Ulusal Eğitim Şube Müdürü’ne ve çocuğuna ayrıcalık tanındığı savı üzerine veliler ve müdür içinde arbede yaşandı. Veliler, Bilecik Valisi ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü’ne seslenerek yaşanan ikili standart uygulamasını protesto etti.

Bilecik Merkez Murat Hüdavendigar Ortaokulu’nun önünde bekleyen velilerin tezlerine nazaran; Vilayet Ulusal Eğitim Şube Müdürü Cuma İvrendi ile eşi, öteki veliler dışarıda bekletilirken okula alındı. İvrendi ile veliler içinde kısa periyodik arbede yaşandı.

“Birileri kalkıp da torpilli olamaz burada”

Hususa ait sitemlerini lisana getiren veli İlyas Balı, yaşananları şöyleki anlattı:

“Benim çocuğumun burada 11 aylık emeği var. Şu anda Murat Hüdavendigar Ortaokulu’nun önündeyiz. İçeride LGS imtihanının 2. ayağı sayısal kısmı yapılmakta. 45 dakikalık ortada Türkiye kaidelerinin haricinde bir uygulamayla bizi öğrencilerimizle görüştürmediler. Mola esnasında Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olan bir beyefendiyi polisler içeriye aldı. ondan sonrasında polislere, halk olarak gittik dedik ki, ‘Bakın beyefendi, bu beyefendi niçin giriyor, bizi niçin almıyorsunuz?’ Dediler ki ‘Öğrencisine bir şey verecekmiş’. Dedik ki ‘Öğrencimize biz de su vereceğiz bizim de içeriye girmemiz gerekiyor’. Derken burada bir arbede yaşandı. çabucak sonrasında o şube müdürü denen vatandaşı yaklaşık 20 dakika daha sonra çıkarabildiler. O ortada, Müdür Yardımcısı Caner Beyefendi geldi. Bize açıklama yaparken dedi ki ‘Kendisi Ulusal Eğitim Müdürlüğümüzden değerli biri. Onu almamız gerekiyor, yalnızca bir muhtaçlık gerecini verdi’ dedi. Bu, Türkiye’de şu an anayasal hukuka karşı olan bir şey. Eşitlik nerede, hukuk nerede, adalet nerede? Hani kurallar eşitti. her insanın çocuklarının velisi burada, gözünün önünde bir şahsa farklı torpil, istismar sağlandı. Bu mevzuda şikayetçiyiz. Sayın valimizden rica ediyoruz. Benim çocuğumun burada 11 aylık emeği var, her insanın çocuğunun emeği var. Birileri kalkıp da torpilli olamaz burada. 20 dakika boyunca içeride çocuğunu yedirdi içirdi, güzelce besledi daha sonra çıktı.”

“Sorumlusu kimse cezasını versin”

Bir öteki veli Süleyman Gerçek ise şunları söylemiş oldu:

“Şube müdürü olduğunu söyleyen bir kişi, eşi ve kendisiyle içeriye girmeye çalışıyor, çocuğuna yiyecek içecek gdolayıyor. Öncelikle şunu söyleyeyim her insanın çocuğu özel, her insanın çocuğu hoş. Kimsenin bir farklılığı yok. Ben de sabahın beş buçuğunda kalktım çocuğum imtihana gelsin diye bekledim burada. Herkes de bekledi. Kuralları koyanlar, kendileri için kaldırıyorsa burada bir badire var. Birileri kural koyuyor herkes uymak zorunda. Ulusal Eğitim Müdürü kimse araştırsın. Sorumlusu kimse cezasını versin. Sayın valimiz de bu işin gereğini yapsın yani her insanın çocuğu var. Bir kural var; buraya veliler giremiyor, çocuklarına su, yiyecek götüremiyor. Ben götüremiyorsam kimse götürmeyecek.”

“her insanın kurala ayak uydurması gerekiyor”

Veli Mithat Özsoy, “Arkadaşımıza katılıyorum. Ben de şahidim. Arkadaşa ‘izin belgen var mı?’ dedik. ‘Hayır, işinize bakın’ dedi. Tıpkı biçimde biz de şikayetçiyiz. her insanın kurala ayak uydurması gerekiyor” diye konuştu. (ANKA)