Billie Eilish, Asyalılara karşı kullandığı ırkçı telaffuz için özür diledi

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Billie Eilish, Asyalılara karşı kullandığı ırkçı telaffuz için özür diledi Instagram kıssasında yaptığı açıklamada, Grammy ödüllü müzikçi, yayınlanan klipten dolayı “dehşete düştüğünü ve utandığını” söylemiş oldu.

Eilish’in bu ayın başlarında Asyalılara hakaret niteliği taşıyan görüntüsü yayınlandı. Eilish de sorunu çözmek için uzun bir özür notu paylaştı, “Sizi seviyorum çocuklar ve birçoğunuz benden bu mevzuya değinmemi istediniz ve ben de bu bahse değinmek istiyorum zira olmadığım bir şey olarak etiketleniyorum” diyerek başladı.

Eilish açıklamasında görüntünün 13 ya da 14 yaşındayken Asyalı üyelere karşı bu biçimdelar aşağılayıcı olduğunu bilmediği bir müzikten bir söz dediğini gösteren görüntü düzenlemesi olduğunu deklare etti.

DEHŞETE DÜŞTÜM VE UTANDIM

19 yaşındaki Eilish, “Dehşete düştüm ve utandım ve bu söz ağzımdan çıktığı için kusmak istiyorum. Etrafımda ya da ailemden hiç kimse tarafınca kullanılmadığı için bu kelimeyi duyduğum tek vakitti. bu biçimdeki cehaletim ve yaşım ne olursa olsun, hiç bir şey incitici olduğu gerçeğini mazur gösteremez. Ve bunun için üzgünüm” dedi.

Müzikçi, ırkçı olduğuyla ilgili çıkan söylentilerin kalbini kırdığını söylemiş oldu. Eilish özrünü şu biçimde tamamladı: “Sadece inanmakla kalmıyorum, bununla birlikte kapsayıcılık, nezaket, müsamaha ve eşitlik ismine savaşmak için platformumu kullanmaya çalışıyorum. Hepimiz konuşmaya, dinlemeye ve öğrenmeye devam etmeliyiz.”

Eilish’in özrü, erkek arkadaşı Matthew Tyler Vorce’un eski, ırkçı toplumsal medya paylaşımları için özür dilemesinden birkaç gün daha sonra geldi. Eilish, Vorce’un özrü ile ilgili rastgele bir şey söylemedi.

Koronavirüs pandemisi sırasında, hem ABD’deki birebir vakitte İngiltere’deki Asyalı topluluk başkanları, artan Asya zıddı nefret hatalarına karşı sık sık ihtarlarda bulundu. ABD Lideri Joe Biden, artan sayıda Asya aykırısı saldırıyı ele almayı amaçlayan bir maddeyi imzaladı. Birleşik Krallık’ta Gemma Chan üzere yıldızlar, Doğu ve Güney Doğu Asya (ESEA) topluluğu için para toplama kampanyasına takviye verdiler.