Birinci Türk pilot: Cem Bölükbaşı, Formula 2’de yarışacak

Gattuso

New member
E-spor dünyasında 2017’den bu yana kazandığı şampiyonlukların akabinde, profesyonel yarış mesleğinde sadece iki seneyi geride bırakan başarılı ulusal yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Formula serilerinde meslek basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. Bölükbaşı, bugün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında FIA Formula 2 2022 Şampiyonası’nda Çek ekip Charouz Racing System ile yarışacağını deklare etti. Bölükbaşı, her hafta sonu iki yarış olarak gerçekleşen seride toplam 14 hafta boyunca ülkemizi temsil edecek. 2022 dönemi, Formula 2’nin 2017’deki başlangıcından bu yana en uzun takvim olarak dikkat çekiyor.

Espordan gerçek pistlere tarihi muvaffakiyete imza atan birinci yarış pilotu

Cem Bölükbaşı bu gelişme ile Türkiye motor sporları tarihinde Formula 2’de yarışan birinci Türk yarış pilotu olurken, bununla birlikte espor dünyasından gelip bu düzeyde sanaldan gerçeğe uzanan bir muvaffakiyet kıssasına imza atan dünyadaki birinci yarışçı olarak da tarihe geçti. Başarılı sportmen Formula 2 Şampiyonası’ndaki birinci yarışına mart ayında Bahreyn Pisti’nde çıkacak. Bölükbaşı, Formula 1 Dünya Şampiyonası ile tıpkı hafta sonu ve tıpkı pistlerde gerçekleşen Formula 2 Şampiyonası’nda toplam 28 yarışta pistte zafer peşinde koşacak.

‘Hedefim Formula 1’de yarışan birinci Türk olmak’

E-spor dünyasından Formula 1’e geçen dünyadaki birinci yarış pilotu olma maksadı için epey değerli bir atmayı başardığını belirten Cem Bölükbaşı şöyleki konuştu:

“Benim için inanılmaz bir gelişme bu. Sanal yarışlarda binlerce saat idman yapıp, Formula 1 E-spor yarışlarında dünya şampiyonlukları kazanırken hayalimde daima bir gün gerçek yarış pistlerinde de yeteneklerimi gösterebileceğim kanısı vardı. Son iki yılda çeşitli şampiyonalarda elde ettiğim başarılarla bunu kanıtladığımı düşünüyorum. En son çıktığım Euroformula Open şampiyonası çok başarılı geçti. 15 yarışta 8 defa podyuma çıktım ve 2 yarışı da birinci bitirdim. Simulasyonda yaptığım idmanların yarış mesleğimde epeyce büyük katkısı oldu. Birinci defa kullandığım araçlarda podyuma çıkmayı başardım. Artık ise yalnızca birkaç hafta evvel birinci sefer resmi test sürüşlerine çıktığım Formula 2 aracıyla tam dönem FIA Formula 2 Şampiyonası’nda yarışacağım. Bu seyahatte hayallerime benim kadar inanan başta ailem, sponsorlarım ve takviyeleriyle yanımda olan Türkiye Araba Sporları Federasyonu’na (TOSFED) hayli teşekkür ederim. Bu takviyeler olmasa bu noktaya gelemezdim. Artık bir an evvel Charouz Racing System ile döneme başlamak için sabırsızlanıyorum. Yarış mesleğime, Türkiye ve dünya motor sporları tarihine yeni rekorlar eklemek için elimden gelenin en uygununu yapacağım”

‘Cem, Türk araba sporları tarihinde hayli kıymetli bir kapıyı aralıyor’

TOSFED
Lideri Eren Üçlertoprağı, “Cem Bölükbaşı, 10 yılı aşkın bir müddetdir yakından takip ettiğimiz başarılı ve genç bir atletimiz. Tek koltuklu araba yarışları, hepimizin yakından bildiği üzere, lakin maddi ve manevi önemli dayanakla ilerlenebilen bir alan. Cem’in Formula 1 E-spor alanından gelmesiyle, ‘sanaldan gerçeğe’ uzanan öyküsü, yurtiçi ve yurtharicinde da bilhassa Formula 1 idaresi tarafınca yakından takip ediliyor. Örnek bir genç atletimiz olan Cem Bölükbaşı, artık Formula 2’ye çıkarak Türk araba sporları tarihi açısından hayli değerli bir kapıyı aralıyor. Cem’i Formula 2’de görmeyi hayli arzuluyorduk. Bu noktada ulusal, atletimizin maddi ve manevi olarak artan bir eğriyle desteklenmesi fazlaca değerli. Biz de Türkiye Araba Sporları Federasyonu olarak kendisini her manada destekliyoruz. Formula 1’e uzanabileceği bu yolda, Cem’in hepimizi gururlandırmaya devam edeceğine yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

‘Cem üzere süper bir pilota koltuk vermekten memnunluk duyuyoruz’

Charouz Racing System
kurucusu Antonín Charouz, “Formula 2 kadromuzda Cem üzere harika bir pilota koltuk vermekten memnunluk duyuyoruz. Onun için kuvvetli ve heyecan verici yeni bir tecrübe olacak, fakat şu ana kadarki mesleğinde en rekabetçi ve kuvvetli Formula 1 besleyici (alt) kategorilerinde bile ne kadar süratli biçimde öğrendiğini ve güzel sonuçlar elde edebildiğini gösterdi. Önümüzde 14 yarışlık uzun ve kuvvetli bir dönem var; bu Cem için fazlaca kıymetli bir fırsat alanı. Kadro olarak biz de ona en yeterli aracı sağlamak ve öğrenme seyahatinde ona en yeterli biçimde rehberlik etmek için elimizden gelenin en düzgününü yapacağız” biçiminde konuştu.

‘Dünyada bir unsur imza atıyoruz’

Cem Bölükbaşı’nın meslek idaresini üstüne alan TEM Agency kurucusu Temuçin Ünalp, “Dünyada bir unsur imza atıyoruz. Espordan gelen bir gamer, dünyanın en büyük motor sporları tertibi olan Formula 1’in bir alt klasmanında yarışıyor. Bu şimdiye kadar inanılmaz bir muvaffakiyet. Formula 2’de iki dönem yarıştıktan daha sonra Formula 1’e çıkan birinci Türk olmayı hedefliyoruz. Bu gaye güç olsa da mümkün olabileceğini herkese göstermek istiyoruz. Güç zira Formula’da yetenek tek başına kâfi değil, şoför olarak kadrosu finanse etmeniz gerekiyor. Bunun için de bugüne kadar olduğu üzere kurum ve markalarımızın takviyesi ile ilerleyebiliyoruz. bu biçimde bir periyotta bize inanıp zoru başarmamızı sağlayan herkese hayli teşekkürler, daha yeni başlıyoruz” dedi.

‘Formula 2 döneminde kendisine muvaffakiyetler diliyoruz’

Cem Bölükbaşı’nın Formula 2 mesleğindeki ana sponsor olan ICRYPEX‘in CEO’su Gökalp İçer ise “Cem’in kıssasına geçtiğimiz yıl Eylül ayında Euroformula Open serisinde ana sponsor olarak ortak olduk. Cem’in sanal pistlerden gerçek pistlere uzanan bu mesleğinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Formula 3 Asya Serisi’ndeki muvaffakiyetlerinin akabinde Euroformula Open’daki zaferleri mesleğinin gideceği noktayı epey net gösteriyor. ICRYPEX olarak bizler hem Formula 2 resmi test sürecinde tıpkı vakitte Formula 2’ye dahil olduğu bu süreçte Cem’in ana sponsoru olmak istedik. Cem’in bu dönem yarışacağı 28 yarışın tümünde kıymetli muvaffakiyetler elde edeceğine inanıyoruz. Bu muvaffakiyetlerin tümünde ICRYPEX olarak yanındayız ve birinci Formula 2 döneminde kendisine muvaffakiyetler diliyoruz” tabirlerini kullandı.