Brian Shul 75 yaşında öldü; Dünyanın en hızlı uçağını uçuran savaş pilotu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Kendini bir kahramandan çok “hayatta kalan” olarak mütevazı bir şekilde tanımlayan emekli bir Hava Kuvvetleri binbaşı olan Brian Shul, 20 Reno, Nevada’da öldü. 75 yaşındaydı.

Colorado, Castle Pines’ın eski belediye başkanı olan kız kardeşi ve hayatta kalan tek kişi Maureen Shul, hastanedeki ölüm nedeninin kalp durması olduğunu söyledi. Hava Maceraları ile Nevada Askeri Destek İttifakının yıllık galasına ev sahipliği yaparken yere yığılmıştı.

Binbaşı Shul, Vietnam Savaşı sırasında 212 savaş görevinde uçtuktan sonra, T-28 Truva kara saldırı uçağı hafif silah ateşiyle vuruldu ve 1974’te savaş sona ererken Kamboçya sınırına düştü.

15 ameliyat geçirdi ve bir yıldan fazla bir süre, bir zamanlar kendi deyimiyle “119 pound kan ve gazlı bez” olan ve vücudunun yarısını kaplayan, ellerini ve yüzünü şekilsiz bırakan yanıklardan kurtulmak için harcadı. Ancak hastaneden taburcu olduktan iki gün sonra Binbaşı Shul, doktorların ona bir daha asla yürümeyeceğini söylemesine rağmen Hava Kuvvetleri kokpitine geri döndü.

Yirmi yıllık bir askeri kariyerin ardından 1990’da emekli olmadan önceki son görevi, dünyanın en yüksekten uçan jeti olan SR-71’in pilotluğunu yapmaktı.

Kara Kuş lakaplı uçak, Sovyet nükleer denizaltılarını ve füze sahalarını izlemek ve Libya üzerinde keşif görevleri yürütmek için kullanıldı. 85.000 fit yüksekliğe ulaşabilir, ses hızının üç katından daha hızlı uçabilir ve Dünya yüzeyinin 100.000 mil karesini tek bir saatte tarayabilir.

Binbaşı Shul, Sled Driver: Flying the World’s Fastest Jet (1991) adlı kitabında “O jeti uçurmak ve iyi uçurmak, titanyum, yakıt, sopa ve gaz kelebeği kombinasyonuyla kişisel bir ilişki geliştirmek anlamına geliyordu” diye yazdı ve aşağılayıcı takma addan bahsetti. U-2 pilotlarının arkadaşlarına Karatavuk verdiğini. “Uçağın canlandığı ve tamamen kendine ait bir kişiliğe sahip olduğu hissi anlamına geliyordu.”

Binbaşı Shul, Blackbird’e dört yıl boyunca 2.000 saat pilotluk yaptı. “Kızak Sürücüsü” ve başka bir kitabı gösteren fotoğrafları çekmek için kullandığı kişisel bir kamerayla silahlanmıştı.

Lockheed Martin SR-71 orta stratosferde o kadar yükseğe uçtu ki mürettebatı uzay giysileri giydi ve o kadar hızlı uçtu ki roketlerden bile kaçabilirdi.

Binbaşı Shul, “Bölgedeki en hızlı adamlardık ve uçuş arkadaşlarımıza bu gerçeği hatırlatmaktan keyif aldık,” diye yazdı.

Binbaşı Shul, Güney Kaliforniya’nın 13 mil üzerindeki uçağı, “Yer hızının okunmasını isteyen bir Cessna duydum. “90 deniz mili,” diye yanıtladı Merkez. Birkaç dakika sonra, bir İkiz Kayın da aynısını istedi. “120 deniz mili,” diye yanıtladı Merkez.

“O gün yer hızımızla gurur duyan sadece biz değildik,” diye hatırladı Binbaşı Shul, “bir F-18 neredeyse anında iletildiğinde, “Ah, Merkez, Dusty 52 yer hızı okuması istiyor.” Kısa bir duraklama oldu, ardından cevap: “Yerde 620 deniz mili, Dusty.”

Binbaşı Shul ve mürettebat üyesi de bu soruya karşı koyamadı. “‘Mid, Aspen 20, bizim için yer hızı okumanız var mı?’ Normalden daha uzun bir duraklama oldu: “Aspen, 1.942 knot gösteriyorum” – veya saatte 2.234 mil

Binbaşı Shul, “O frekansta başka istek duyulmadı,” diye hatırladı.

Sled Driver’a ek olarak, SR-71’i uçurmak hakkında The Untouchables’ı (1994) yazdı; Hava Kuvvetleri Thunderbirds hakkında Summer Thunder (1994); ve Donanmanın Hassas Havacılık Filosu hakkında “Mavi Melekler: Altın Portresi” (1995).

Hastaneden taburcu olduktan sonra, ilk A-10 Thunderbolt gösteri ekibiyle hava gösterilerinde yarıştı, Hava Kuvvetlerinin Havadan Karaya Akademisinin başkanı oldu ve SR-71’i uçurmak için bir eğitim programına gönüllü oldu.

Hevesli bir havacılık ve vahşi yaşam fotoğrafçısıydı ve Kuzey Kaliforniya, Marysville’de bir fotoğraf stüdyosu işletiyordu.

Binbaşı Shul’un uçağı Vietnam Savaşı sırasında düştükten sonra, vücudunun yarısını kaplayan ve ellerini ve yüzünü bozan yanıklardan kurtulurken 15 ameliyat geçirdi.Kredi…hava Kuvvetleri

Brian Robert Shul, 8 Şubat 1948’de Quantico, Virginia’da doğdu. Babası Victor, Deniz Piyadeleri Bandosu’nun lideriydi. Annesi Blanche (St. George) Shul ev hanımıydı.

2017’de 9 yaşındayken Donanmanın Mavi Meleklerinin bir hava gösterisinde performans sergilediğini gördüğünde, Seattle’daki Uçuş Müzesi’ne “Aynen ‘Vay canına’ gibiydim” dedi. git benden.”

1970 yılında Greenville, NC’deki East Carolina Üniversitesi’nden tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve daha sonra aynı yıl Hava Kuvvetleri’ne katıldı.

Savaş sırasında Vietnam’da, yabancı bir hava danışmanı olarak görev yaptı ve ordu için keşif, kurtarma ve lojistik destek misyonları yapan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın Air America ile ortaklaşa destek misyonlarına pilotluk yaptı.

Uçağı saldırıya uğradığında ormana zorunlu iniş yaptı ve burada özel kuvvetler ekibi tarafından kurtarıldı ve doktorların yanıklarının ölümcül olacağını tahmin ettiği Japonya’nın Okinawa kentine tahliye edildi. Cerrahların bir yıl boyunca 15 ameliyat gerçekleştirdiği Teksas’taki Fort Sam Houston’daki Cerrahi Araştırma Enstitüsü’ne transfer edilmeden önce iki ay yoğun bakımda tedavi gördü.

“Tanrım, lütfen ölmeme izin ver,” deyip duruyordum. Onu yapamam. Yanlış olanı seçtin. yeterince güçlü değilim Artık savaşacak hiçbir şeyim kalmayacaktı. Çok acıtıyor. Uçuş Müzesi’ne “Her sabah uyanmak bile istemiyorum” dedi.

Ama bir gün yatağında yatarken çocukların futbol oynadığını duydu ve onların kaç yaşında olduklarını hatırlayarak radyoda Judy Garland’ın “Over the Rainbow” şarkısını çalmaya başladı.

Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda 2016 yılında yaptığı bir konuşmada “Bu şarkının sözlerini dinlediğinizde, rüyaya cesaret etmekle ilgili” dedi.

“Bu şarkının sözlerini ilk o gün duydum” diye devam etti. “Beynime kullandıkları herhangi bir neşterden daha sert girdiler ve pencereden dışarı bakıp gökkuşağının diğer tarafını görebildim ve bu çocuklar ve ben bir karar verdik. Hemen bir karar verdim. Yarın yemeği yemeye çalışacağım. Ben yaşamak istiyorum. Hayatta kalmaya çalışacağım.”

“Beni kahraman ya da ünlü ya da harika bir şey yapmış biriyle karıştırmanı istemiyorum” dedi ve ekledi, “Jetini ormanda bırakmak kahramanca sayılmaz. Hayatta kalanım.”