Bu kan kümesi 250 bin bireyde bir görülüyor: Ayşe nine için ‘samanlıkta iğne arar gibi’ kan arıyorlar

JoKeR

Active member
Bilecik’te yalnız yaşayan Ayşe Dündar, meskeninde baygınlık geçirince yakınları tarafınca Bozüyük Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği teşhisi konulan Dündar, durumu ağırlaşınca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Anestezi Ağır Bakım Servisi’nde entübe edilen Dündar’ın bedeninin kâfi düzeyde kan üretmediği belirlenerek kan desteğine karar verildi.

Yapılan testlerde, Ayşe Dündar’ın 250 bin şahısta 1 görülen, kan kümesi sistemi ortasında mutasyon kararı ortaya çıkan ve ‘Bombay’ ismi verilen kan kümesine sahip olduğu tespit edildi.

DHA

KIZI TOPLUMSAL MEDYADAN YARDIM İSTEDİ

Ayşe Dündar’ın Ankara’da yaşayan kızı Nurdan Binici, tüm aramalara rağmen uygun kan bulunamayınca toplumsal medya üzerinden yardım istedi. Paylaşımları bakılırsan bir kişi, hastaneye gelerek 1 ünite kan verdi. Lakin Ayşe Dündar’ın en az 3-4 ünite daha kan muhtaçlığının olduğu belirlendi.

DHA

AYŞE NİNE ENTÜBE DURUMDA

Annesinin entübe durumda olduğunu belirten Ayşe Dündar, “Böbrek yetmezliği var. Annemin kan kümesi en evvel ‘0’ olarak belirlendi. Benim ‘AB’ olmam durumu ile anneme yeniden alt küme çalışması yapıldı. bu türlü ‘Bombay’ olduğu söylendi. Biz o günden daha sonra annem için kan arıyoruz. Kendi gayretimizle 8 gün daha sonra yardımsever bir bağışçıdan 1 ünite kan alındı ve anneme nakledildi.

Nakil daha sonrasında kan kıymetlerinde yükselme olması, az da olsa durumunun düzgüne yanlışsız gitmesi bizi fazlaca umutlandırdı. Arayışlarımız devam ediyor lakin çabucak hemen yeni bir ünite kan bulamadık. Zira tabibi ‘bir yahut iki ünite daha olursa fazlaca yeterli olur’ dedi. Ben insanlarımızdan, devletimizden dayanak bekliyorum. Lütfen anneme kan bulunsun” dedi.

DHA

‘SAMANLIKTA İĞNE ARIYORUZ’

Samanlıkta iğne arar üzere kan aradıklarını belirten Binici, “Bu bir gen mutasyonu olarak geçiyor. 250 bin şahıstan birinde görülüyor. Çok az rastlanan bir şey. Artık Türkiye’de bununla ilgili bir bilgi tabanının oluşturulması gerektiğine inanıyorum.

Şöyle düşünün, şayet annem bir trafik kazası geçirmiş olsaydı şu an kendisini kaybetmiştik. Onun için bu tip kan kümesine kimler sahip, kimler bağışçı olacaklar ya da bu kümedeki kanların dondurularak saklanması mümkün mü, değil mi? Bu çalışmanın yapılmasını istiyorum.

Annem bu yaşına kadar hiç ameliyat olmadı, hiç kan alıp kan vermedi. ‘Bombay’ kümesini biz de birinci sefer duyduk, epey şaşırdık. Şaşkınız, fazlaca çaresiziz. Adeta samanlıkta iğne arıyoruz. Toplumsal medyadan davette bulunduk. Kendilerine bir biçimde ‘Bombay’ olduğu söylenmiş beşerler var ise ya da ihtimal dahilinde beşerler var ise bunu duyuralım ve bizimle bağlantıya geçsinler istedik” diye konuştu.

DHA

‘EN ÇOK ‘0’ KAN KÜMESİ HASTALARDA ÖN PLANDA’

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi ve Hematoloji Uzmanı Dr. Mustafa Karagülle, ‘Bombay’ kan kümesinde yer alan şahısların, yalnızca bu kümeden kan alabildiği söylemiş oldu. Uzm. Dr. Karagülle, “Dünyada da en epeyce ‘0’ kan kümesi olan hastalarda bu ön planda. Hem anniçin birebir vakitte babadan kalıtımsal olarak geliyor ve ötürüsıyla çocuklarda da dominant bir biçimde ortaya çıkıyor.

Bu mevzuda en kıymetli olan noktalar, ‘Bombay’ kan kümesindeki hastaların yalnızca ‘Bombay’ kan kümesi olan hastalardan kan alabileceğinin bilinmesi ve bunların bir sistemde tutularak kan gereksinimi olduğunda o sistem üzerinden kan temin edilmesi. Ülkemizde bilhassa bu vatandaşlarımız açısından epeyce değerli. Öteki bir kan kümesi bu hastalara verilemez. Verildiği vakit her türlü kan tepkisi gelişebilir” dedi.

DHA

‘ÜLKEMİZDE 250 BİNDE 1 CİVARINDA GÖRÜLÜYOR’

Hematoloji uzmanı Dr. Mustafa Karagülle, ‘Bombay’ ismi verilen kan kümesinin Türkiye’de 250 bin, Avrupa’da ise 1 milyon kişi de 1 görüldüğünü söz ederek şunları söylemiş oldu:

“Esas daha sık görüldüğü yerler Pakistan, Hindistan ve Tayvan bölgeleri. Dünyada en çok Tayvan’da görülüyor. Oradaki görülme oranı 8 binde bir oranında. Hindistan’da ise 10 binde bir oranında görülüyor. 1950’li senelerda Hindistan’ın Bombay kentinde birinci sefer tespit edilmesinden dolayı bu ismi taşıyor.”