Bülent Parlak vefat etti: Hepimiz ölecek yaştayız evet

JoKeR

Active member
“anlatsam yarısında müsaade alıp gideceğiniz bir öyküdür burası

burası dünya bizi nasıl kırdıysa o denli de gönlümüzü almamayı bildiği yerdir”

Canının sıkkın olduğu bir gün adisyon kâğıdının gerisine “Vakti Dolmuş Bir Yeminin Bitmeyen Şamatası” isimli birinci şiirini yazdığında, şair olacağını hayal etmemişti çabucak hemen. “Sevgili Huzursuzluğu” vardı ancak onu nasıl yöneteceğini işte bu şiir yayınlandıktan daha sonra öğrendi. Bülent Parlak, şair, 43 yaşında, o yaşarken oldu her şey, bunun için dayanamadı tahminen de kalbi. “Evde geçirdiği kalp krizi kararı”, evet tam da bu biçimde bir sonuç yaşandı dün… Emanetini Hakk’a teslim etti. Üsküdar’da Atik Valide Camii’nde bugün öğlen vaktini müteakip kılınacak cenaze namazının akabinde, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.

Can probleminden yazdığı şiirini Dergah mecmuasına yollamasaydı ve Mustafa Kutlu onun şiirini kapağa taşımasaydı tahminen de şair olmayacaktı. Kendisi de bir röportajında, “O gün şiirle olan diyaloğum başladı. O şiir yayınlanmasaydı ben hiç şiir yazamazdım” diye anlatmıştı. bir daha öteki bir mülakatında şair olmasaydın ne olurdun sorusuna ise “Rahat durmazdım, şiir beni sakinleştirdi” diye yanıt vermişti.

TOKAT ÜZERE KAPAKLAR

Birinci sayıda “Yaşamak Sıhhate Zararlıdır” kapağıyla çıkan İzdiham mecmuasının kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’ydi hem de. Mecmuayı bilen bilir, her kapak sloganı yüksek bir haykırıştır.

“Mezarlıktan korkanın sevdiği ölmemiştir” kelamları de bir daha bir İzdiham kapağından. “Hepimiz Ölecek Yaştayız” sloganı ise genç yaşta vefatına hazırlar üzereydi.

2008’den beri çıkan mecmua, reklam yayınlamaya da karşı. Hatta “Kıyamet kopma ihtimaline karşı abonelik faaliyeti” bile yapmıyor. Ellerine geçen parayı da muhtaçlığı olan öğrencilere burs olarak veriyorlar. Mecmua bir süre daha sonra yayınevini de kurdu. İzdiham Yayınları bir epeyce gence kıssa, deneme ve şiirlerini yayımlama fırsatı verdi. Birinci yazılarını mecmuada yayınlayan genç kalemler, birinci kitaplarını da İzdiham Yayınları’ndan çıkarttı.

Her şey için epeyce mu geç

Malatya’da sekiz çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelmesi, 6 yaşında babasını, 19 yaşında annesini kaybetmesi elbette Bülent Parlak’ı şahsına münhasır yapan şartlardan en mühimleri. Parlak, İstanbul Üniversitesi İrtibat Fakültesi’ni kazansa da maddi zorluklardan dolayı bir sene okuyabildi. çabucak sonrasında evlilik, çocuk derken, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni 7 senede bitirebildi. Okulu bitirdikten daha sonra otel alma, mobilya dükkanı işletme ve dershane açma üzere çeşitli teşebbüslerde bulundu lakin yürümedi.

Şiir yazmaya ilkokul senelerında başlasa da üniversiteyi bitirene dek şiire sıcak bakmadı. yıllar daha sonra ilkokul öğretmeninin teşviki ve sitemiyle bir daha şiirler yazmaya başladı. Birinci şiirinin 2005’te Dergah mecmuasında yayınlanmasından daha sonra, biroldukça şiir kaleme aldı. 2010’da, bu biçimdea kadar Dergâh mecmuasında yayımladığı şiirlerini, Sevgili Huzursuzluğum isimli şiir kitabında bir ortaya getirdi. 2012’de babasına ithafen yazdığı Yalnızlığın İcadı isimli deneme kitabını, 2014’te Ricakeş, 2018’de Her Şey İçin Çok Geç isimli şiir kitapları takip etti.