Cenk, Salih ve Samet’ten ulusal kadro yorumu

Gattuso

New member
Ay-yıldızlı grubun idmanı öncesinde Cenk Tosun, Salih Özcan ve Samet Akaydın basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İstiklal Caddesi’nde dün yaşanan bombalı saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Cenk Tosun, “Genç bir grubuz. aslına bakarsanız Stefan hoca ile daha evvel konuşuyorduk. Genç kardeşlerimizle bir arada inşallah hoş hazırlık maçları oynayıp, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ne güzel hazırlanmak istiyoruz” dedi.

‘Bizde ağabeylik diye bir şey yok’

Takımın deneyimli isimlerinden birisi olduğu hatırlatılan Cenk Tosun, “Bizim ulusal kadromuzda ağabeylik diye bir şey yok. Vakti gelince Arda ağabeylik yapacak, vakti gelince ben yapacağım. Bizde aslına bakarsan ağabeylik diye bir söz yok. Hepimiz kardeşiz. Natürel biz daha deneyimliyiz. Ağabeylik olarak bunu görüyorum. Genç kardeşlerimize gerçek yolu göstermek için buradayız, bununla birlikte yeterli futbol oynamak istiyoruz” sözlerini kullandı.

‘Dünya Kupası’nda olmak isterdik’

Dünya Kupası’nda yer alamayacakları için üzgün olduklarını belirten deneyimli golcü, “En son turnuvada biz de vardık. Bu turnuvada da olmak isterdik. Maalesef olmadı. Turnuvada olan ekiplere muvaffakiyetler dilerim. Hoş bir turnuva izleyeceğiz. Bizim için epey fark eden bir şey olmayacak. Biz son hız 2024’e hazırlanmak istiyoruz” diye konuştu.

‘Türk ulusal kadrosu üzere oynarsak birinci çıkarız’

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde kümede yer alan ekipleri kıymetlendiren Cenk Tosun, şöyleki konuştu:

Hırvatistan, Galler, Letonya üzere gruplar var. Bunlar güzel gruplar. İskoçya ile oynayacağız. Galler’e benzeyen bir grup. İkisi de Ada’da olduğu için emsal futbol oynuyorlar. Bizim için hoş bir test maçı olacak. Hoş, güç bir küme. Lakin bu kadroların hepsini yenmişliğimiz var. Biz Türk Ulusal Kadrosu üzere oynadığımız vakit bu kümeden birinci çıkarız diye düşünüyorum.

‘Son iki maçta yükselen bir form grafiğim var’

Şenol Güneş
’in Beşiktaş’ın başına geçmesinin akabinde performansındaki yükselişle ilgili gelen bir soru üzerine Cenk Tosun, “Ben sakatlıklardan daha sonra fazlaca çalıştım. Bunu Allah biliyor, eşim ve babam biliyor. Berbat sakatlıklar geçirdim. Şu an eskisinden daha kuvvetliyüm. Dönem başında da öyleydim. Tahminen Valerien hocada daha az forma talihi buldum. Hak ettiğim devirler oldu, oynamadım. Daha fazla çalıştım. Şenol hoca gelince bana o inancı verdi. Bağlantımız aslına bakarsanız fazlaca yeterliydi. Ben de onu utandırmamak için elimden geleni yaptım. Son iki maçta yükselen bir form grafiğim var, doğrudur. Lakin Galatasaray’a yenildiğimiz maçtan daha sonra bir manası yok. Benim de gol attığım, kadronun da 3 puan aldığı maçlar beni daha epey memnun eder” biçiminde konuştu.

‘Çok mutluyum’

Daha evvel Lüksemburg ve Faroe Adaları müsabakalarının aday takımından sakatlığı niçiniyle çıkartıldığını söz eden Salih Özcan, “Gelemediğim için sıradan üzüldüm. Ayağımda darbeye bağlı bir sakatlık vardı. Gelemedim. Türkiye Ulusal Kadrosu için oynamayı dört gözle bekliyordum. Bunun için gurur duyuyorum. Ailem de gurur duyuyor. Dört gözle bekliyorduk. sonucumı verdim ve epeyce mutluyum” dedi.

‘Şampiyonlar Ligi’nde yeterli oynadık’

Borussia Dortmund mesleği hakkında da açıklamalarda bulunan 24 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Şampiyonlar Ligi’nde uygun oynadık. Kümesi ikinci sırada bitirdik. Artık Chelsea ile eşleştik. İnşallah orada da güzel bir maç çıkartırız. Dortmund’da düzgün gidiyor. Ligde şu an 6’ncı sıradayız. Fakat daha yeterli bitebilirdi. Benim için de Dortmund için de hayırlısı” sözlerini kullandı.

EURO 2024’ün Almanya’da düzenlenmesinin kendisini ekstra motive ettiğini belirten Salih Özcan, “Orada doğdum, büyüdüm. Ailem orada yaşıyor. Güç bir gruptayız. Lakin gayret gösterirsek başarılı oluruz” diye konuştu.

Genç lakin deneyimli bir ekip olduklarını söyleyen Salih Özcan, kelamlarını şöyleki noktaladı:

Genç bir kadroyuz. Lakin bir daha de deneyimliyiz. Arda Güler düzgün oyuncu. Tekniği fazlaca uygun. Vakit gösterecek ancak inşallah hoş bir meslek geçirir. Onun için de iyisi.

Beyoğlu’ndaki patlamadan bahsetti

İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör atağında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlara da şifalar dileyen Samet Akaydın, “Benim küçüklükten beri en büyük hayalim ulusal grup forması giymekti. Onun için bana bu talihi veren bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Amaçlarımız bununla kalmayacak. Devam edecek. Her şey bundan daha sonra başlıyor. İdmanlarda kendimi gösterip, ulusal grup bünyesinde istikrarlı bir biçimde devam etmek istiyorum” dedi.

‘Pes etmeyi sevmiyorum’

Pes etmeyi sevmeyen bir yapısı olduğunu, 28 yaşında ulusal kadroya seçilmesinin de buna örnek olduğunu belirten Samet Akaydın, “Ben Montella hocanın gelmesinin akabinde epeyce şeyin geliştiğini düşünüyorum. Ona buradan teşekkür etmek istiyorum. Bana epeyce şey kattı. Her idman öncesi, her idman daha sonrasında ilgileniyor. pek uygun bir ilgimiz var. Benim çalışmayı seven bir imal var. Pes etmeyi sevmiyorum. 28 yaşında ulusal ekibe seçilmem bunu gösteriyor. Hocalarımız da performanslarımızın karşılığını veriyor. Ben her vakit ileriye dönük düşünüyorum. Maksadım burasıydı. Bundan daha sonraki gayem de burada kalıcı olup, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde devam etmek” halinde konuştu.

‘Herkesle rekabet ortasında olurum’

Milli grubun savunmada âlâ isimlere sahip olduğuna dikkat çeken deneyimli savunmacı, “Mevkimizdeki oyuncular âlâ oyuncular. Fakat biz de onlar üzere olabiliriz. Onlar da buralardan yükseldi. Kendime itimadım sonsuz. Herkesle rekabet ortasında olurum. İnşallah hoş bir rekabetle, birlikte gdolayırüz. Tayyip Talha benim kardeşim üzere. birlikte forma giydik. Buraya gelmesine epeyce sevindim. O da buralara hak ederek geldi. Konuşuyoruz esasen. Burada olmak bizi keyifli ediyor. Biz de elimizden gelen ne var ise alanda gösterip, bize güvenenlerin inancını boşa çıkartmak istemiyoruz” dedi.

‘Dönüş noktam Montella oldu’

İtalyan teknik adam Vincenzo Montella’nın ekibin başına geçmesinin kendisi için dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Samet Akaydın, kelamlarını şu biçimde noktaladı:

Montella’nın gelişiyle başladı. Keçiörengücü’nde âlâ bir dönem geçiriyordum. Muhteşem Lig’den teklifler gelmişti. Ben Adana Demirspor’u tercih ettim. Burada liderimiz Murat Sancak’ın fazlaca büyük emeği var. Ona teşekkür ederim. Bana hayli güvendi. Orada bir forma bahtı ıstırabı yaşadım birinci geldiğimde. Montella’nın gelmesiyle değişik bir Samet oldum. Onun bana katkısı hakikaten epey fazla oldu. Benim dönüş noktam Montella’nın gelmesiyle başladı.