CHP’li Odunpazarı Belediyesi’nin fakirlere yardım etme talebi Eskişehir Valiliği tarafınca reddedildi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
CHP’li Odunpazarı Belediyesi’nin fakirlere yardım yapabilmek için talep ettiği bağış hesabı Eskişehir Valiliği tarafınca “Yardımları yalnızca Vefa kümeleri yapabilir” denilerek reddedildi.

CHP’li Odunpazarı Belediyesi muhtaçlık sahibi yurttaşlara yardım için mayıs ayının başında, “2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu” yeterince yönetim ismine bağış hesabı açılması için Eskişehir Valiliği’ne başvurdu. Başvuruyu reddeden Valilik, 1 Haziran’da Odunpazarı Belediyesi’ne gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığı’nın pandemi önlemleri kapsamında yayımlanan genelgelerini münasebet gösterdi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Odunpazarı Belediyesi’ne valilik tarafınca gönderilen yazıda, “İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel muhtaçlıklarının karşılanması süreci ‘Vefa Uyum Grubu’ tarafınca yönetilecek olup, bu kümenin sonucu, nazaranvlendirmesi, uyumu olmadan hiç bir kurum, kuruluş, SKT tarafınca yardım talebi gerçekleştirilmeyecektir” sözlerine yer verildi.

“Herkes yardım yapabilir ancak CHP’li belediyeler yapamaz”

Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliği’nin red sonucunı ve bu sonucuna münasebet gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı. Bağış toplama hakkının belediyelere kanunla verilmiş bir hak olduğunu lisana getiren Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, şu tabirleri kullandı:

“Herkes yardım yapabilir lakin CHP’li belediyeler yapamaz deniyor. Bu akıl almaz sonucun iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak sonucun tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin yoksula fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum.”

“İktidarın tek sıkıntısı CHP’li belediyeleri çalıştırmamak”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım gayeli bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya reaksiyon gösterdi. Çakırözer, “Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası niçiniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik problemler, yoksulluk içine düştü” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bu iktidarın tek sıkıntısı ise CHP’li belediyeleri çalıştırmamak. Evvel belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Artık de yasal hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım maksatlı bağış hesabı açamazsın diyorlar. Bir yanda, ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? bu biçimde bırakın Belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile bir arada muhtaçlık sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun.”