CHP’li Özel, milletlerarası raporlara dikkati çekti: Türkiye uyuşturucu dağıtım üssü oldu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye’nin uyuşturucuda artık güzergâh ülke değil, dağıtım üssü haline geldiğini belirterek milletlerarası sivil toplum kuruluşlarının raporlarına dikkati çekti. Bu raporlara nazaran Türkiye’nin uyuşturucuda artık güzergâh ülke değil, dağıtım üssü haline geldiğini tabir eden Özel, “Uyuşturucuyla İçişleri Bakanı’nın dediği üzere sokak satıcılarının ayağı kırılarak gayret edilmez, uyuşturucuyu Türkiye’ye sokan ve içeride üretenlerle gayret edilmeli” dedi.

CHP’li Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türkiye’de uyuşturucu kabahatlerinden tutuklananların sayısının ve yakalanan uyuşturucu ölçüsünün arttığına ait açıklamalarını kıymetlendirdi. Cumhuriyet’ten Fazilet Sevgi’nin haberine bakılırsa, Panama’da, Türkiye’ye gönderilmek üzere bir gemide 616 paket kokain yakalandığını anımsatan Özel, Türkiye’nin daha evvel milletlerarası uyuşturucuyla uğraş kuruluşlarının hazırladığı raporlarda güzergâh ülke statüsünde değerlendirildiğini belirtti.

“Türkiye, Afganistan ve İran’dan daha sonra en çok uyuşturucunun yakalandığı ülke”

Özel, Türkiye’nin Afganistan ve İran’dan daha sonra en epey uyuşturucunun yakalandığı ülke olduğunu kaydederek “Yapılan operasyonlara karşın uyuşturucu taşıma ve dağıtma tertibi Türkiye üzerinden gerçekleştirilmeye devam ediyor. Uyuşturucu hata örgütlerine yargı ve siyaset dünyası ortasından verilen takviyelerin açığa çıkarılması, son periyotta ortaya atılan vahim tezlerin boyutları düşünüldüğünde bir zorunluluk” diye konuştu.

“AKP Genel Merkez çalışanı Kürşat Ayvatoğlu üzere epey sayıda kişi uyuşturucuyu çarçabuk temin edebiliyor”

AB ülkelerinin kontrolleri sıklaştırması kararı Türkiye’ye getirilen yahut Türkiye’de üretilen uyuşturucu hususların iç piyasaya verildiğini belirten Özel, “AKP Genel Merkez çalışanı Kürşat Ayvatoğlu üzere hayli sayıda kişi uyuşturucuyu çarçabuk temin edebiliyor. Sivil toplum kuruluşları uyuşturucu kullanmasının 11 yaşa kadar inebildiğini raporluyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen İnsani Yardım Vakfı’nın raporuna nazaran, ülkemizde 1 milyon 700 bin civarında uyuşturucu bağımlısı bulunuyor” diye konuştu.

TIKLAYIN – Uyuşturucu kullanırken görüntülenen Kürşat Ayvatoğlu: Bana kumpas kuranlar mahrem dediğimiz imajları paylaştı

TIKLAYIN – AKP Küme Başkanvekili Bülent Turan’dan Kürşat Ayvatoğlu açıklaması: Bu kadar yanlışı olan kişinin bu kadar kolay işe alınması bizim kusurumuz