Çoğu göçmen için sınırların kapatılmasının ardından: idare edilebilir kalabalıklar ve daha fazla korku

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Sıcak ve nemli bir Meksika sınır kasabası Reynosa'da, Rio Grande'ye bir milden daha az bir mesafede, Cumartesi günü bir göçmen barınağına gelen yüzlerce insanın aklında bir soru var gibi görünüyordu.

Amerika Birleşik Devletleri'ne ne zaman girebilirler?

Cevap gelmedi. Çoğu Orta Amerika ve Venezuela'dan en az 1.100 erkek, kadın ve çocuk, Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaşma umuduyla derme çatma çadırlar ve derme çatma ahşap odalardan oluşan geniş bir dinlenme merkezi olan Senda de Vida'ya gelmişti. Bunun yerine, Başkan Biden'ın, geçişler arttıkça göçmenlerin 3.000 kilometre uzunluğundaki ABD-Meksika sınırında sığınma talebinde bulunmasını engelleyen bir başkanlık emrini imzalamasının ardından pek çok kişi kendini belirsizlik içinde hissetti.

Çarşamba günü saat 12:01'den itibaren geçerli olmak üzere, bu kararname fiilen ABD sınırını neredeyse tüm sığınmacılara kapattı.

Biden'ın açıklamasından üç gün sonra yeni kuralın tam etkisini değerlendirmek zordu. Ancak Cumartesi gününden bu yana, sınırda toplanan göçmen sayısının önceki yıllara kıyasla istikrar kazandığına dair işaretler var, en azından şimdilik. Barınağı işleten papaz Héctor Silva de Luna, pek çok göçmenin geri çevrilecekleri yönündeki uyarıyı ciddiye aldığını söyledi.

Göç krizinin doruğundayken 7.000'den fazla kişiyi kabul ettiğini söyledi. Birçoğu artık Meksika'nın iç kesimlerinde, Monterrey ve Mexico City gibi şehirlerde neler olacağını görmek için bekliyor gibi görünüyor. Ancak de Luna'nın sığınma evindekiler gibi sınırdaki göçmenler de “bedelini ödeyecek olanlar” çünkü geri çevrilecekler dedi.

Sınırın kapatılması onlarda daha büyük korkulara neden oldu. Venezuelalı 29 yaşındaki Reison Daniel Peñuela çaresizdi çünkü karısının ve yedi çocuğunun Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaşmasının kendisine bağlı olduğunu biliyordu. Cumartesi sabahı, çocuklar birbirlerini kovalarken ve kadınlar derme çatma ocakta yemek pişirirken aşağıya baktı. Yeni düzen yürürlüğe girmeden önce üç arkadaşı sınırı geçmeyi başarmıştı ve şu anda Denver'dalar.

Bay Peñuela, “Burada sıkışıp kaldığımı hissediyorum” dedi. “ABD'ye tekrar ne zaman girebileceğimi bilmiyorum. Artık elim boş dönemem.”

Yıllardır birçok göçmen sınır geçişinde kendini gösteriyor ya da Rio Grande'yi geçtikten sonra bir sınır görevlisine giderek sığınma başvurusunda bulunuyordu. Göçmenlerin başvuruları daha sonra işleme alındı ve ABD'ye serbest bırakıldılar; burada duruşmayı beklemek zorunda kaldılar. Bu süreç yıllar alabilir.

Sınıra gelen göçmenlerin sayısı son yıllarda tarihi zirvelere ulaşarak geçen Aralık ayında tek bir günde 10.000'e ulaştı. Daha yakın zamanlarda bu sayılar 3.000 civarındaydı. Biden, Donald Trump'ın katı göç politikalarından ilham alarak, her iki partideki seçmenlerin ve bir zamanlar izinsiz sınır geçişlerine karşı dikkatli olan güvenilir bir seçim bölgesi olan sınırdaki Latin kökenlilerin önemli bir endişesini gidermeye çalışıyor gibi görünüyor.

Kararname, sınır yetkililerinden kaçan ve sığınma başvurusunda bulunmayan göçmenlerin sorununu ele almıyor.

McAllen'ın bitişiğindeki Meksika'nın Reynosa kentindeki barınaktaki herkes kendini çaresiz hissetmiyordu. El Salvadorlu 34 yaşındaki Nuvia Baires, cumartesi günü, yedi ay süren çabanın ardından, göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapmadan önce kullanması gereken bir mobil uygulama olan CBP One aracılığıyla kendisine sığınma görüşmesi hakkı verildiğini öğrendiğinde sevinçten havalara uçtu. İltica başvurusunda bulunmak için federal yetkililerle randevu. Biden'ın kararnamesi, uygulamayı kullanarak yasal olarak sınırı geçenler için geçerli değil.

Bayan Baires, Honduras'tan gelen 20 yaşındaki başka bir göçmen Nicole Lopez'e “Tanrı dualarımı yanıtladı” dedi. “Bu yeni kuralla sonsuza kadar burada kalmak zorunda kalacağımdan korkuyordum.”

Etrafındaki diğerleri onu tebrik etti ama çok az seçenekleri olduğundan pişman oldular.

Kocası ve dört kızıyla birlikte Honduras'tan ayrılan 40 yaşındaki Cintia Patricia Media, “Bu yeni düzenleme bizim gibi sınıra ulaşmak için her şeyi geride bırakan insanlar için kötü haber, kötü haber” dedi. Bunaltıcı bir günde burada vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmek için mütevazı bir ahşap odayı düzenlediler. “Bu kadar yakınınızdayken içeri girmenize izin verilmediğini duymak acı verici.”

Teksas'ın McAllen kentinde de düşüş, Katolik Yardım Kuruluşları tarafından yeni gelenlere yönelik iki katlı bir kurtarma merkezinde de görüldü. Cuma öğleden sonra, Rio Grande Vadisi Katolik Yardım Kuruluşları'nın genel müdürü Rahibe Norma Pimentel, çoğu küçük çocuklu olan yaklaşık 133 kişiyi saydı. Bu, tsunaminin zirve aşamasındaki günlük ortalama 600 ila 800 kişiden çok daha düşük bir rakam.

Rahibe Pimentel, yeni düzenleme yürürlükte kaldığı sürece yardım arayan insan sayısının düşük kalmasını beklediğini söyledi. Göçmen aktivistleri, aylar sürebilecek bir süreç olan bu tedbire mahkemede itiraz edeceklerini söylediler.

“Göçmen oldukları için onlara yardım etmiyoruz. Onlara yardım ediyoruz çünkü onlar topluluğumuzun bir parçası ve yardıma ihtiyaçları var” dedi Rahibe Pimentel.

Venezuela'yı 22 gün önce terk eden 27 yaşındaki Luzveisi Mora, sınırın kapanmasından bir gün önce geldiği için şanslı olduğunu söyledi. Bayan Mora, Salı sabahı iki küçük çocuğuyla birlikte tehlikeli Rio Grande'de yüzdüklerini ve dikenli tel nedeniyle karnının ciddi şekilde kesildiğini hatırladı.

Kendi ülkesini terk etmek zorunda kaldığını, burada ufak tefek işler yaptığını ve günde yaklaşık 5 dolar kazandığını, ancak bir çuval un almaya yettiğini söyledi. Küçük aile, çocuklarının babasının onları beklediği New York'a doğru yola çıktı.

“Bir gün sonra gelseydim beni geri gönderirlerdi” dedi. “Bana geri dönmemi söyleselerdi geri dönemezdim. Kesinlikle ABD'ye gelmenin bir yolunu bulurdum. Geri dönmek bir seçenek değil.”

Teksas'ın El Paso sınırındaki Meksika şehri Ciudad Juárez'e gelen göçmenler de yeni düzenden tedirgin. Sınırın kendisi gibi insanlara kapanmasından bir gün sonra gelen Honduraslı 34 yaşındaki Jorge Gomez, nehir kıyısındaki bir çalının yanında iki büklüm ve yorgun bir şekilde oturuyordu. Gözlerini kıstı ve kollarındaki tozu silkeledi.

Gomez, “Söyleyebileceğim tek şey, sınırı kimin geçebileceğine yalnızca Tanrı'nın karar vereceğidir” dedi. “Yalnızım ve beni sınır dışı etmelerinden korkuyorum.”

Ciudad Juárez'deki İyi Samiriyeli sığınma evinin müdürü Papaz Juan Fierro García, daha fazla göçmenin sınır dışı edilme riskini almak yerine CBP One'da randevu almak için şanslarını denediğini gördüğünü söyledi. Papaz García, son günlerde yeni gelenlerde hafif bir artış fark ettiğini ve Cumartesi günü itibarıyla sığınma evinde yaklaşık 180 göçmen bulunduğunu söyledi.

“Yaklaşık 26 kişi daha buraya geliyor” dedi. “Ve daha fazlası da gelecek.”

Kocası ve üç çocuğuyla birlikte Ciudad Juárez'deki bir eve gelen 27 yaşındaki Venezuelalı kadın Karen Piamo da kendini çaresiz hissetti.

Bayan Piamo, “Haberi gördüğümde zaten nehirdeydik” dedi. “Ağlamak istiyorum.”