Columbia başkanı üniversiteye video aracılığıyla “topluluğu yeniden inşa etme” çağrısında bulundu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Columbia Üniversitesi Rektörü Nemat Şefik, ülke genelindeki üniversitelerde savaş karşıtı aktivizm dalgasına yol açan Gazze savaşı protestoları nedeniyle kampüste birkaç haftadır yaşanan gerilimin ardından Cuma günü geç saatlerde bir video mesaj yayınladı.

Salı günü bu gerginlikler Dr. Şefik, New York Polis Departmanından Filistin yanlısı protestocuların işgal ettiği kampüsteki bir binayı ve kampı temizlemesini istedi. Çevik kuvvet kullanan polis, Columbia Üniversitesi'nde 100'den fazla protestocuyu tutukladı.

Bu, Columbia Üniversitesi yetkililerinin iki hafta içinde ikinci kez polisten protestocuları uzaklaştırmak için Manhattan kampüsüne girmesini istemesiydi. 18 Nisan'da 100 kadar Columbia öğrencisi daha tutuklandı. Kolluk kuvvetlerini kampüse getirme ve aynı zamanda 17 Mayıs'a kadar kampüste kalmalarını zorunlu kılma kararı, Columbia topluluğunun öğretim üyeleri, mezunlar ve öğrenciler de dahil olmak üzere birçok üyesinden eleştirilere yol açtı.

Geçtiğimiz altı ay boyunca üniversite, öğrencilerine, öğretim üyelerine ve mezunlarına 7 Ekim Hamas liderliğindeki saldırı, Gazze'deki savaş ve kampüsteki ilgili protestolar ve huzursuzluklarla ilgili çok sayıda mektup yayınladı. Ancak Cuma günü yayınlanan video ilk oldu Dr. Şefik aylar içinde okulun Vimeo sayfasında yayınlandı.

Video mesajında Dr. Shafik, haftalarca süren huzursuzluğun ardından kampüste medeniyeti yeniden tesis etmek için topluluk işbirliğinin gerekliliğini vurguladı.

Dr., “Son iki hafta Kolombiya tarihinin en zor haftaları arasında yer aldı” dedi. Şefik. “Kargaşa ve gerginlik, bölünme ve aksama tüm toplumu etkiliyor.”

Öğrencilerle birebir sohbet eden Dr. Shafik, artık pek çok son sınıf öğrencisinin üniversitedeki son günlerini 2020'ye başladıkları şekilde, yani internette geçirdikleri gerçeğinin altını çiziyor.

“Herhangi bir konuda hangi konumda olursanız olun, Columbia herkes için memnuniyetle karşılanan ve güvende hissedilen bir topluluk olmalıdır” dedi.

Videoda Dr. Şefik, hükümetinin kamp sorununu öğrenci protestocularla diyalog ve tartışma yoluyla çözmek için “çok çaba” gösterdiğini ancak sonuçta bir anlaşmaya varamadıklarını söyledi.

Bir grup protestocu Hamilton Hall'a girip işgal ettiğinde, Dr. Şefik, “yeni bir sınırı aştı” ve öğrencileri tehlikeye attı.

Son birkaç hafta ve aydaki türbülansa rağmen Dr. Şefik, Columbia topluluğuna geleceğe güven duyduklarını söyledi.

“Geçtiğimiz birkaç ay boyunca birçok öğrenciyle yaptığım dinleme seansları sırasında zekanız, düşünceliliğiniz ve nezaketiniz beni cesaretlendirdi” dedi.

“Kutuplaşma nedeniyle ciddi şekilde zarar gören hakikat ve sivil söylem değerlerinin yeniden tesis edilmesinde her birimizin oynayacağı bir rol var” diye ekledi. “Burada, Columbia'da paralel gerçeklikler ve paralel konuşmalar bizi diğer bakış açılarından izole etti. Birlikte bu engelleri aşabileceğimizi biliyorum.”

Columbia topluluğunun düşünebileceğinden farklı olarak Dr. Şefik alışık olduğu gibi videoda yetiştirilme tarzına dair kişisel anekdotları da paylaştı.

“Birçoğunuzun bildiği gibi Ortadoğu'da doğdum. Birçok Hıristiyan ve Yahudi arkadaşımın olduğu Müslüman bir ailede büyüdüm” dedi. “Yirmi yıldır dünyanın her yerindeki her milletten ve dinden insanın yer aldığı uluslararası kuruluşlarda çalıştım; burada boşlukları doldurmazsanız ve birbirinizin bakış açısını anlamazsanız hiçbir şey başaramazsınız.”

Dr. Shafik, bu deneyimden şunu öğrendiğini söyledi: “İnsanlar aynı fikirde olmasalar da yine de ilerleme kaydedebilirler.”

Bizi zorlayan sorunların, yani “Filistin-İsrail çatışması, Yahudi karşıtlığı, Arap ve Müslüman karşıtlığı”nın uzun süredir var olduğunu söyleyen kendisi, Columbia Üniversitesi'nin bunları tek başına çözemeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Aynı fikirde olmayan insanların bunu kibarca yaptığı, birbirlerinin insanlığını tanıdığı ve birbirlerine empati ve şefkat gösterdiği daha iyi bir dünyanın örneği olabiliriz” dedi. “Hala yapacak çok işimiz var, ancak kampüsümüzdeki topluluğu yeniden inşa etmek için her birinizle birlikte her gün çalışmaya kararlıyım.”

Cuma günü erken saatlerde, 700'den fazla Columbia Üniversitesi topluluğu üyesi, öğretim üyeleri, öğrenciler ve diğerlerinden oluşan bir politika oluşturma organı olan üniversite Senatosu'nun çevrimiçi toplantısına katıldı.

Toplantı sırasında birçok kişi üniversite liderliğine olan güven eksikliğini dile getirdi. Sonunda bir anlaşmazlık nedeniyle sohbet kapatıldı.

Senato Başkanı Jeanine D'Armiento toplantıda grubun yönetim kurulunun Salı günü polisi olaya dahil etmek yerine üniversitenin öğrencilerle müzakerelere devam etmesini tavsiye ettiğini söyledi. Ama o şöyle dedi: “Bize fikrimiz sorulmadı.”

Sharon Otterman raporlamaya katkıda bulunmuştur.