Cumhurbaşkanlığı’ndan şef seyyah ve müellif Ömür Akkor’a gastronomi mükafatı

JoKeR

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ni almaya hak kazanan birbirinden değerli sanatkarlarımızı, ilim ve kültür insanlarımızı en kalbi hislerimle tebrik ediyorum. Vefa Mükafatı sahibi büyük halk ozanımız Aşık Veysel’i rahmetle yad ediyorum.” sözlerini kullandı.
Akkor ödül ile ilgili yaptığı açıklamasında “Son 27 yıldır ilçe ilçe, vilayet il bütün Türkiye’yi gezip bu seyahatlerde yerli üreticiler, klâsik yemekler, klâsik iklim ve kültür üzerine çalışmalar yapıp bunları yayınlıyorum. 4 cildini tamamladığım Türkiye Seyahatnamesi var, epey yakında birkaç yeni cildi daha çıkacak. Şimdiye kadar 30 üzerinde Türk ve Anadolu mutfağı üzerine kitabım var, son 10 yıldır ise arkeolojik kazılara eşlik ediyorum. Son 3 yıldır da biyo-coğrafya, prehistorya ve filoloji üzerine lisansüstü dersler alıyorum. Ömrümün sonuna kadar da Anadolu mutfağı üzerine yazmaya ve araştırmaya devam edeceğim. Birinci günkü kadar heyecanlıyım, bir daha 27 yıl daha çalışmaya ve kendimi adamaya hazırım. Son senelerda Türk edebiyatında seyahatname müelliflerine pek rastlamıyoruz. Benim ise en büyük düsturum Evliya Çelebi üzere 400 yıl daha sonra da okunmak, hedeflerime adım adım ilerlediğim için keyifli ve gururluyum” dedi.

Gastronomi alanında büyük ödül

Geçtiğimiz yıl Ketebe Yayınları’ndan büsbütün kendi çizimlerinden oluşan, 25 yıllık seyahatlerin kararı Türkiye Gastronomi Atlası’nı seyahat ve lezzetseverlerle buluşturan Ömür Akkor, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde Gastronomi Ödülü’ne layık görüldü. Anadolu mutfağını, vilayet il, ilçe ilçe işleyen Akkor, Türkiye’nin akabinde Balıkesir’in de lezzet haritasını çıkarmıştı.
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne; müzik alanında Ajda Pekkan, fotoğraf alanında Süleyman Saim Tekcan, sinema alanında Yılmaz Erdoğan, tiyatro alanında Ayla Algan, ilim-kültür alanında Hayreddin Karaman, edebiyat alanında Yavuz Bülent Bakiler, karikatür-animasyon alanında Varol Yaşaroğlu, gastronomi alanında Ömür Akkor ve Emre Akkor, dans-bale alanında Tan Sağtürk, mimari alanda Hilmi Şenalp, zanaat alanında Sevan Bıçakçı, klasik sanatlar alanında Gülbün Mesera, “Vefa Ödülü”ne ise Aşık Veysel bedel görüldü.

Şef, seyyah, muharrir Ömür Akkor kimdir?

Ömür Akkor, 1975 yılında Kilis’te doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde İktisat okudu. 5 yıl Bursa‘nın ilçe ve köylerinde yemekleri kayıt altına aldı. 105 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en eski arkeolojik hafriyatı olan Alaca Höyük’te hafriyat çalıştayı takımında şef olarak bulunmakta ve 4000 yıllık yemekleri hayata geçirmektedir. Son 27 yıldır Türkiye mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için 81 ili gezmiş ve “Türk mutfağı için 250.000 km” projesini tamamlamıştır. ’Bursa Mutfağı’ kitabını hazırladı. ’Bursa Mutfağı’ kitabı, Bursa’nın 500 yıllık yemek külçeşidini masaya yatıran birinci yemek kitabı oldu. Kitap Mart 2009 tarihinde yayınlandı. Kitapta birinci kere yayınlanarak dünya mutfak literatürüne giren 140 tanım yer alıyor. 27 yıllık seyahatlerinin akabinde birinci defa Türkiye’nin Gastronomi Atlası kitabını Ketebe Yayınları’ndan sevenleriyle buluşturdu. Devamında Balıkesir Gastronomi Atlası ile de birinci kere bir vilayet özelinde kendi çizimleriyle lezzet noktalarını seyahatseverlere ulaştırdı.