Deniz Baykal, “Erdoğan’la pazarlık yaptığına” ait savlara cevap verdi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Eski CHP Genel Lideri Deniz Baykal, “pazarlık yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili bulunmasına müsaade verdiğine” yönelik savlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Baykal, “bu biçimde demokrasi doğrultusunda atılan adımların gerisinde bir ‘Al gülüm ver gülüm pazarlığı’ yatıyor kanısı, bu yanlıştır. Ben hiç bir ilgimde Sayın Erdoğan ile ne o müsabakalarımda o denli bir özel muahedeyi yansıtacak hiç bir şeyi ne ben konuştum, ne o konuştu” dedi.

Erdoğan’la 1 Mart tezkeresi için yaptığı toplantıda neler konuşulduğunu anlatan Baykal, “Bu konularda benim samimi olabileceğimi düşünemiyorlar. İlla ‘Pazarlık yaptı’ diyorlar. Buluşma aslına bakarsan 22 Şubat 2003’de, yani 1 Mart öncesi idi. Yani hakların iadesinden daha sonra yapılmış bir buluşmadır o. Haklarını vermişiz neyin pazarlığını yapacaksın?” sözlerini kullandı.

Sözcü gazetesinden Hürmet Öztürk’ün aktardığına bakılırsa Baykal, 2015’teki seçimden daha sonra Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi şu biçimde anlattı:

“Şunu anlaması lazım insanların: Biz hiç bir pazarlık yapmadan da ‘ya işte bak yeni fırsatlar doğuyor, kullan kardeşim bunu, yürü iktidara’ havasına bütün tarihimiz boyunca direnmişizdir. Birebir biçimde Sayın Erdoğan’ın yasaklarının kaldırılmasını birtakım beşerler anlayamıyor. Üstelik onlar da insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi telaffuzunu ağızlarından düşürmeyen beşerler.

“Ben o kırılma noktasında Ecevit’le birlikte ‘iktidar, ihtilal, ilericilik silahın namlusundan çıkarı’ reddeden hareketin bir parçasıyım”

Bu yanlışsız değil, biz CHP olarak ordu artı CHP iktidar formülünü şuurlu olarak 1971, 12 Mart’tan itibaren Ecevit hareketi ile birlikte reddetmiş bir hareketin kesimiyiz. Yani siyasette karşımdaki genel lider olacak, parlamentoda neredeyse üçte iki çoğunluğa sahip olacak, seçime girecek lakin milletvekili olamayacak, yaptırtmayacağım ben de ve çabayı bu biçimde götüreceğim. Bunu anlamam mümkün değil. Bu bizim için bir siyasi fırsatçılık değil, bu bizim karakterimizdir kardeşim. Bunu anlamanız lazım. CHP bu biçimdedir, ben o kırılma noktasında Ecevit’le bir arada “iktidar, ihtilal, ilericilik silahın namlusundan çıkarı” reddeden hareketin bir parçasıyım. Bilmem eşit olmayan, karşımdakinin elinin kolunun bağlandığı bir yarışa girerek bunu bir fırsat üzere kıymetlendirmek bizim siyaset anlayışımızın temellerine ve karakterimize karşıttır.

“Mücadele edeceksek bir şaibe ile gayret edemeyiz”

Biz bu biçimde fırsatçı, kapkaççı bir anlayış ortasında hiç olmadık, değiliz. Bu davranışımızı da bir çıkar, bir pazarlık kararı bir davranış olarak anlamak kendisi bizatihi bir büyük siyasi sorunudur Türkiye’nin. bu biçimde bakanlar, akılları almıyor ya adam karşısındaki rakibinin siyasi haklarını bedavaya nasıl verir; halbuki bu bizim temel bir inancımız. Çaba edeceksek bir şaibe ile uğraş edemeyiz. Yani o külüstür bir şiir okudu diye Pınarhisar Cezaevi’nde 2 ay kaldı diye ‘Milletvekili olamaz’ dediğin sürece onunla gayret edemezsin. Bunu halka kabul ettirmen mümkün değildir aslına bakarsanız.

Geçmişte nasıl ki ‘CHP generallerle işbirliği yapmadı’ diye suçlandı. Türkiye’nin birtakım ilerici müellifleri, bunu bir fırsat diye sayıyorlardı, biz karşı çıktık, şuurlu olarak, tıpkı biçimde bugün de ‘Ben Sayın Erdoğan’la anlaşmışımdır’ diye düşünülüyor. Zira Türkiye’de hakim siyasi kültür bizim anlayışımız doğrultusunda değil, siyaseti bir fırsatçılık üzere algılayan bir anlayış.

“Bu bizim siyasi ömrümüzün bir zafiyetidir”

Bizde bu biçimde bir şey yok. Hakikaten eşitliğe, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, demokrasiye, siyasi uğraşta eşitliğe içtenlikle inanıyoruz. Buna aklı basmıyor Türkiye’de kimi çevrelerin. ‘Enayilik bu, olur mu ya, o bir şey aldı, ne alacak, cumhurbaşkanı olma garantisi aldı falan diye’ bakıyorlar. Alışılmış akılları almıyor bunu. Yani bu bizim siyasi ömrümüzün bir zaafiyetidir.”

Erdoğan ile pazarlık savını yalanlayan Baykal şu biçimde devam etti:

“bu biçimde demokrasi doğrultusunda atılan adımların ardında bir ‘Al gülüm ver gülüm pazarlığı’ yatıyor fikri, bu yanlıştır. Ben hiç bir münasebetimde Sayın Erdoğan ile ne o müsabakalarımda o denli bir özel muahedeyi yansıtacak hiç bir şeyi ne ben konuştum, ne o konuştu.

sonrasındasında İstanbul’da Sayın Erdoğan’ın talebi üzerine bir ortaya geldiğimizde, siyasi yasağı aslına bakarsan kaldırılmıştı. Sayın Erdoğan 1 Mart tezkeresi telaşı içerisindeydi. Ortamızda şu konuşma geçti:

Baykal: Tezkere kabul edilirse ülkemize kaç bin asker girecek?

Erdoğan: 65 bin kişi.

– Ne vakit çıkacaklar?

– Ben de bilmiyorum. ABD ile işbirliği yapmazsak ambargo uygularlar, bizi sıkıştırırlar, ek mali kaynak kullanmamız, yaratmamız gerekir. Yardımcı olur musunuz?

– olağan olarak, bu sonucun sorumluluğunu alırım ve bütün Türkiye’de bunun için çalışma yaparım. İstersen birlikte dolaşırım istersen ben tek başıma dolaşırım.

Bu konularda benim samimi olabileceğimi düşünemiyorlar. İlla ‘Pazarlık yaptı’ diyorlar. Buluşma esasen 22 Şubat 2003’de, yani 1 Mart öncesi idi. Yani hakların iadesinden daha sonra yapılmış bir buluşmadır o. Haklarını vermişiz neyin pazarlığını yapacaksın?”

Yazının tamamını okumak için .