Deniz Zeyrek: İnan Kıraç, kimleri devreye soktu, Erdoğan’a mektup yazdı mı?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü müellifi Deniz Zeyrek, organize cürüm örgütü başkanı Sedat Peker’in, SBK Holding’in sahibi firari Sezgin Baran Korkmaz’ın silindiğini sav ettiği 45 milyon dolar alacağı olduğu Kıraça Holding’in ortağı İnan Kıraç’la ilgili kaleme aldığı yazısında, “Kimleri devreye soktu, Erdoğan’a mektup yazdı mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Zeyrek, kendisini aradığını söylemiş olduği Sezgin Baran Korkmaz’ın, “Kıraça Holding paylarından kaynaklanan alacağını silmek istemediği için başına bunların geldiğini, hakkında ABD’de kara para soruşturması olduğu ve bu yüzden arandığı bilgisinin hakikat olmadığını” dediğini aktardı.

Zeyrek, İnan Kıraç’la ilgili şimdiye dek gelişen süreci yazısında şu biçimde özetledi:

“SBK Holding, Naum kardeşlerin şirketini (Silcolux) satın alarak Kıraça Holding’in yüzde 45, Karsan Otomotiv’in yüzde 26.5 hissedarı olmuş. Kıraça Holding işvereni İnan Kıraç, bu durumdan kurtulmak için Silcolux’taki Kıraça ve Karsan paylarını geri almak istemiş. Fakat Korkmaz, alış fiyatını (78 milyon dolar) münasebet gösterip 80 milyon talep etmiş. Kıraç ise gerçek pahası 40 milyon diyerek yarısını teklif etmiş.

Sorun çözülemeyince husus, Kıraç tarafınca bir mektupla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletilmiş ve Erdoğan’ın takviyesi istenmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubu alıp almadığını, aldıysa ne yaptığını öğrenemedim. Fakat o mektuptan daha sonra, mektubun yazılmasına da yardımcı olan bir küme devreye girmiş. Korkmaz’dan ortadaki fark olan 40 milyon dolardan vazgeçmesini talep etmiş. Grupta Veyis Ateş haricinde isimler de varmış.

Veyis Ateş, Süleyman Soylu ve Sezgin Baran Korkmaz’la görüştüğünü deklare etti.

Ateş-Korkmaz görüşmesi 7 Ocak’taymış. Sözcü Muharriri Aytunç Erkin, 10 Haziran’daki yazısında Kıraç’ın avukatı Levent Göktaş’ın ‘Uzlaştık, 15 Ocak’ta payları aldık’ açıklamasını aktarmıştı. Ortada 8 gün var.

Sezgin Baran Korkmaz’a, ‘Veyis Ateş’le görüştükten daha sonra payları verdiniz mi’ dedim. ‘Ogün vermedim ancak o hafta baskıya dayanamayıp verdim’ karşılığını verdi.”

Zeyrek yazısının sonunda şu soruları yöneltti:

Kimleri devreye soktu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı mı?

Sezgin Baran Korkmaz’ın argüman ettiği tekniklere başvurdu mu?

Yazının tamamını okumak için .