Doğum günü görüntüsü daha sonrası işten çıkarılan Dilara öğretmen: İdare görüntüyü silmem istedi, silmedim

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hürriyet müellifi Fulya Soybaş, öğrencisine, annesi ile birlikte doğum günü sürprizi hazırlayan ve bunu toplumsal medyada paylaşan okul öncesi öğretmeni Dilara Kuş’un çekilen görüntüyü silmediği için işten çıkarıldığı argümanını yazdı.

Soybaş’a konuşan Kuş, “İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün de müsaadesi ile görüntünün haberleri yapıldı, canlı yayınlara çıktım. Görüntü benim denetimim haricinde bu kadar epeyce yayıldıktan daha sonra okuldaki üstlerim, müdür ve müdür yardımcısı bana görüntüyü silmemi söylemiş oldu. Ben de silmeyeceğimi söylemiş oldum zira görüntüde berbat bir şey yok” tabirlerini kullandı.

Soybaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyleki:

“Geçen ay bir görüntü elden ele dolaştı. ‘Tık’lanma rekorları kırdı. O görüntüde 6 yaşındaki İbrahim’e annesi ve öğretmeni Dilara tarafınca pastalı bir doğum günü sürprizi yapılıyor, İbrahim’in ise bu sürpriz karşısında mahcup duruşu, minnetle el öpüşü yürekleri titretiyordu. Görüntünün viral olması ile 23 yaşındaki Dilara Öğretmen de bir anda tanındı. Lakin görüntü ile başlayan popülaritesi işine mal oldu. Tez şu ki okul idaresi genç öğretmenden görüntüyü silmesini istedi, o silmedi. daha sonrasında da ‘Atama’ mazeret edilerek işten çıkarıldı.

“2 yıldır 2 bin 500 lira ile öğretmenlik yapıyorum”

Soybaş, yazısında öğretmen Kuş’un şu tabirlerine yer verdi:

“İşten çıkartıldığım gerçek. İşsiz kaldığım tarafıma son dakika -ayın birinde, telefonla arayarak- haber verildi, bu da gerçek. halbuki e-devlet üzerinden baktığımda 31 Ocak’ta okul ile ilişiğim kesilmiş. Yani beni işten çıkarıp bana daha sonra haber vermişler. İşten çıkarılma niçinim ise öbür bir öğretmenin çalıştığım okula atanması. 2 yıldır, 2 bin 500 lira maaş ile fiyatlı öğretmenlik yapıyorum. Fiyatlı öğretmenin bahtı budur, birinin ataması yapılır, birinin ilişiği kesilir. Buraya kadar sorun yok. Fakat biz okulda 3 fiyatlı öğretmendik. Diğer arkadaşlarımızı arayıp, ‘Devam edecek misiniz?’ diye sorulması, bana ise hiç bir şey sorulmaması, fikrimin dahi alınmaması beni epeyce kırdı.”

Görüntü 9 Ocak’ta yayınlandı, ardından de viral oldu. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün de müsaadesi ile görüntünün haberleri yapıldı, canlı yayınlara çıktım. Görüntü benim denetimim haricinde bu kadar epey yayıldıktan daha sonra okuldaki üstlerim, müdür ve müdür yardımcısı bana görüntüyü silmemi söylemiş oldu. Ben de silmeyeceğimi söylemiş oldum zira görüntüde makûs bir şey yok. Siyasi bir içerik değil. Sayfa benim şahsi sayfam. Ayrıyeten İbrahim’in görüntüsü ile unuttuğumuz ‘minnet’ başta biroldukça duyguyu hatırladık. Bu hadiseden çabucak 20 gün daha sonra iş akdimin, ‘Atama yapıldı’ denilerek feshedilmesini sorgulamak benim hakkım. Yapılan bir haksızlık var ise ortaya çıksın istedim. Susmak istemedim. Bak ne okul ismi verdim ne müdür ne de öğretmen ismi. Kimseyi kötülediğim, ekmeğinden ettiğim, linç ettirdiğim yok lakin bana yapılanın da haksızlık olduğunu düşünüyorum. Beşerler bunu sorgulasın istedim.”

TIKLAYIN – Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Dilara öğretmenin öteki bir okulda nazaranvlendirileceğini deklare etti
TIKLAYIN – Kısa müddette viral olmuştu: Öğrencisine yapılan doğum günü sürprizini toplumsal medyadan paylaşan öğretmenin işine son verildi