Doğuma 5 gün kala yakalandığı Kovid-19’u bebeğiyle yendi: Öleceğimi düşündüm

JoKeR

Active member
Mamak ilçesinde yaşayan ve 2’nci çocuğuna 9 aylık gebe olan Büşra Arslan, doğuma 5 gün kala Covid-19’a yakalandı. Ankara Kent Hastanesi’nde tedaviye alınan Arslan, ‘Ada Lina’ ismini verdiği bebeğini olağan doğumla dünyaya getirdi. Çocuğunu kucağına almanın memnunluğunu yaşayan Arslan, hastalığı da yenerek, sıhhatine kavuştu.
Hastaniçin 1-2 gün ortasında taburcu edilecek olan Büşra Arslan, doğuma günler kala Covid-19 olduğunu öğrenince epey korktuğunu belirterek, “O an hayli telaşlandım, epeyce üzüldüm. Bir an öleceğimi düşündüm. Bebeğime ziyan gelebileceğini düşündüm. Meyyit doğar, diye ya da ona bulaşır, diye düşündüm. Olağan doğum yaptığım için ‘Acaba doğumda bulaşacak mı?’ diye düşündüm ancak bugün bebeğimi elime aldım. Bu tanım edilemez bir duygu” dedi.

‘ŞU AN DURUMUM ÇOK İYİ’

Büşra Arslan, hastane işçisinin kendisine fazlaca dayanak olduğunu anlatarak, “Covid servisinde yattığım için refakatçim olamadı; ancak burada ebelerim masajımı yaptılar, duş aldırdılar, bütün doğum sürecinde yanımda oldular. Doğumun akabinde nasıl emzirmem gerektiği konusunda yardımcı oldular. Bebeğimi maske takarak ve başımı bebeğimden uzak bir yana dönerek emzirmeye çalıştım. Katiyetle maskemi çıkarmadım. Bebeğime hakikat dönmedim. Doğumun akabinde hekimlere ‘Sütümden bebeğime virüs geçer mi?’ diye sordum. Onlar da ‘Hayır, sen dikkat edersen geçmez’ dediler. Şu an durumum epey iyi” diye konuştu.

‘RİSK FAKTÖRÜ YOKTU’

Ankara Kent Hastanesi Bayan Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasret Moraloğlu Tekin ise Büşra Arslan’ın koronavirüs testinin müspet çıkmasının akabinde tedaviye alındığını belirterek, “Bize geldiğinde 39 haftalık bir gebeliği vardı. Kendisinde gebelik ile ilgili bir risk faktörü yoktu. Daha evvelki doğumu da olağan doğum olduğu için biz burada kendisinin her türlü takibini yaptık. Tek kişilik mahremiyetin önemsendiği odada doğum sürecini ebe dayanağı ile alarak özel dizayn ettiğimiz siperlikli doğum masasında dikişsiz, olağan doğum ile bebeğine kavuştu. Covid-19 ötürüsıyla refakatçi alamadığımız için ebelerimiz burada anne adaylarını hiç yalnız bırakmıyorlar. Can siperane bir biçimde her türlü işlerinde yardımcı oluyorlar” dedi.