Dünyada yalnızca 4 ailede görüldü: 3 santime kadar indirildi: Minik Ayşenur’un hekimi ‘literatürde ilk’ diyerek anlattı

JoKeR

Active member
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde güvenlik işçisi olarak çalışan ve doğuştan yüzünde dünyada az görülen ‘Yüz Anomalisi’ rahatsızlığı olan Mustafa Yavuz’un (36) 2 çocuğundan küçüğü Ayşenur Yavuz’da da doğuştan tıpkı hastalık meydana geldi.

Baba Yavuz, iki gözü içinde 6 santim aralık olan kızının okula başlama çağı geldiğinde etrafı ile düşünceler yaşaması niçiniyle tedavi için özel kurumlarla görüştü. Ama hem ameliyatın olumsuz sonuçlanma ihtimali birebir vakitte maddi açıdan bunu karşılayamayacağını öğrendi.

Sıhhat Bakanlığı’nın devreye girmesiyle Ayşenur Yavuz, 6 ay evvel Ankara Kent Hastanesi’nde tedaviye alındı. Ankara Kent Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, Op. Dr. Hasan Murat Ergani, Op. Dr. Burak Yaşar ve grubu tarafınca yapılan operasoynla Ayşenur Yavuz’un 2 gözü içindeki 6 santimlik aralık 3 santime indirildi.

AA

‘DÜNYADA ÇOK ENDER GÖRÜLEN BİR SENDROM’

Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, bu sendromun dünyada 4 ailede görüldüğünü belirterek, “Bu 4’üncü ailemiz. Çok ender görülen bir sendrom. Bilhassa hastanın yüz yapısı yani kraniyofasiyal yapısındaki deformitelerle karakterize bir hastalık. Hastamızı en hayli rahatsız eden şey burun yapısının olmayışı, gözlerin olağandan epeyce ayrık görülmesi ve bunun yarattığı psikososyal sorunlar.

AA

Hastamız 2020’den itibaren bunun tedavisi için bir uğraş vermiş. Ailesi de pek ilgilenmiş. Diğer merkezlere de gitmişler ve öteki merkezlerden bu ameliyatın Türkiye içerisinde yapılamayacağı formunda bir karşılık almışlar. Durum bu biçimde olunca Sıhhat Bakanlığı tarafınca hasta bize yönlendirildi.

Yaptığımız ameliyat kraniyofasiyal bir anomalinin düzeltilmesiyle birlikte yumuşak dokuyla yüzün halinin de yeniden düzeltilmesi ve özellikli bir burun rekonstrüksiyonuydu. Zira hasta yalnızca gözlerinin ayrık olmasından değil burnunun da düz olmasından şikayetçiydi. Kız çocuğu olması niçiniyle de özel bir ehemmiyeti vardı bu işin bizim için” dedi.

AA

‘3 SANTİME KADAR İNDİRDİK’

Prof. Dr. Ünlü, ameliyatın 4 saat sürdüğünü ve şu anda hastada rastgele bir sorunun olmadığını belirterek, “Bilinen teknikler haricinde kendi formülümüzü uyguladık. Hastamızın gözlerinin içindeki arayı 6 santimden 3 santime kadar indirdik. Yani 3 santim yaklaştırdık. Bu ameliyatta kıymetli olan şey bu. Genelde standart tekniklerde 1,5-2 santime kadar bir yaklaşım kelam konusu olabilirken biz hastaya hiç bir biçimde ziyan vermeden göz kürelerini ve orbital yapıları 3 santim içeriye hakikat aldık ve yaklaştırdık.

AA

Hastaya burun da yaptık. Artık hoş ve tatlı bir burnu var. Gözleri de olağana fazlaca yakın bir biçime yakın. Rastgele bir biçimde düşüncesi yok. Ameliyat daha sonrası çok âlâ geçti. Şu anda işlevsel bir külfeti yok. Yüz hudutları sağlam. Kemikleri sağlam. Çok güç bir ameliyatı yeterli bir biçimde hallettiğimizi düşünüyorum. tekrar ameliyat olma durumu olmayacak. Ama göz kapaklarına ilerleyen vakit içinderda revizyon yapacağız” diye konuştu.

AA

‘BÖYLE BİR AMELİYAT DÜNYADA İLK’

bu biçimde bir ameliyatın dünyada birinci olduğunu tabir eden Prof. Dr. Ünlü, “Net olarak bir araştırma yapmadık; lakin böyleki bir ameliyat muhtemelen dünyada birinci olabilir diye düşünüyoruz. Buna benzeri bir örnek görmedik literatürde. Şunu açık ve net olarak söylüyorum; hem Türkiye bazında tıpkı vakitte Sıhhat Bakanlığı Ankara Kent Hastanesi bazında bizim burada yapamayacağımız (el, kol, bacak ve yüz nakli dahil) bir ameliyat yok. Plastik cerrahi konusunda yurt haricinde yapılan yahut yapılabilecek olan her şey aslına bakarsanız burada üst düzeyde yapılıyor” tabirlerini kullandı.

AA

‘DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKTI’

Baba Mustafa Yavuz, kızının operasyonunun başarılı geçmesinden dolayı epey keyifli olduğunu söyleyerek, “Kızımız okulda ve sokağa çıktığı vakit reaksiyon çekiyordu. Gözleri olağandışı derecede gözüktüğü için evvela küçük çocuklar kızıma reaksiyonla yaklaşıyordu. Bu da onu üzüyordu. Ağlayarak konuta geliyordu. Bu bizim için uzun bir müddetç. Ben 6 aydır uğraşıyorum.

çabucak sonrasında Sıhhat Bakanlığı tarafınca bize ulaştılar. Bize yardım toplama işleri ile ilgili uğraşmamıza gerek olmadığını söylemiş olduler. Akabinde bizi Ramazan Erkin hocamıza yönlendirdiler. O da bu mevzuda 2 aya yakın bir araştırma yaptı. Ve en sonunda da kızımın ameliyatı başarılı bir biçimde oldu. Sağ olsunlar; sıhhat bakanımız, devletimiz bize sahip çıktılar. Maddi açıdan benim gücümün yetmeyeceği bir operasyonu burada tek kuruş bir para vermeden devletimiz, sıhhat bakanlığımız ameliyatımız yaptırdı. Sizlerin nezdinde de sıhhat bakanımıza ve devletimize epey teşekkür ediyorum” sözünü kullandı.