Edebiyatçı Arif Dülger, yarım asırlık şiir seyahatini anlattı

AirdropAvcisi

New member
“Kırk Odalı Deniz”, “Ses Ver Bana” ve “Sözün Ateşi”nin ortalarında bulunduğu biroldukca eser kaleme alan, “Yokuş Üst Sözler” isimli son şiir kitabı İstanbul Yayınları Birnokta Kitaplığı’ndan okurlarla buluşan Dülger, yaklaşık yarım asırlık edebiyat omurundaki şiir seyahatini anlattı.

Şiir yazmaya 1970’li senelerda İstanbul’da lise okuduğu devirde başladığını belirten Dülger, “O senelerda gurbet, yoksulluk ve parasızlık ile tanıştım. Şiirimi besleyen kaynaklar bunlardı. Lise senelerımda birinci şiirim yayınlandı.” dedi.

Ortaokuldaki öğretmeni Yakup Küçüker’in yönlendirmeleriyle kitap okumayı sevdiğini söz eden Dülger, hocasının varlıklı kütüphanesinden istifade ederek Türk ve dünya klasiklerini ortaokul senelerında okuduğunu söylemiş oldu.

“KÜLTÜR FAALİYETLERİ YAPTIK”

“Öncelikle üniversite senelerında Aylık Mecmua sahibi Yaşar Kaplan’la tanışma ve mektuplaşmam üzerine edebiyata daha önemli bir yönelimim oldu. Şair Süleyman Çelik’le mesken arkadaşlığımız oldu. birlikte okuduk ve kültür faaliyetleri yaptık. Hatta bir orta radyo programı da yaptık. Günışığı Radyo’da bir edebiyat sanat programıydı. Süleyman Çelik’le birebir konutta kalmış olmamızın birbirimizi sanat konusunda destekleme manasında katkıları oldu. Nurettin Durman ve Nizamettin Kurultay üzere öbür edebiyatçılarla da bu vakitte tanıştık, onlarla sohbetlerimiz, diyaloglarımız başladı.”

“KİŞİLİĞİN OLUŞMASINDA ŞİİRİN HİSSESİ VAR”

Birinci şiir kitabı Şiir Nöbetleri’nin 1990’lı senelerda basıldığına işaret eden Arif Dülger, birinci şiirinin ise 1984’te Aylık Mecmua’da yayınlandığını ve tanım edilemeyecek bir his hissettiğini tabir etti.

Dülger, şairin şiir seyahatinde vakit ortasında kendi sesini bulduğu yorumunu yaparak, “İdealim ve amacım düzgün şiir yazmak, yeterli bir ses getirmek ve geleceğe kalmak. Ödül almak olağan olarak değerli, mükafatlar bir takdirdir. Sizin yapıp ettiklerinizin muhakkak bir etraf tarafınca tescil edilmesidir. Ben mükafatları alınca ‘daha güzel şiirler yazmalıyım’ diye düşündüm. Mükafatların de bana katkısı bu biçimde oldu.” diye konuştu.

Edebiyat üretimlerinin muharririn ve şairin inancından ya da ideolojisinden beslendiğine vurgu yapan Dülger, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ŞİİR HER ŞEY DEĞİL BİZİM İÇİN”

Arif Dülger, 1980’li senelerdan beri günlük tuttuğunu lisana getirerek, günlüklerini de yayınlamayı düşündüğünü kelamlarına ekledi.