Eğitimde kadro başarısı desteklenmeli

JoKeR

Active member
Son senelerda dünyanın biroldukca yerinde tanınan bir yaklaşım haline dönüşen STEM eğitim yaklaşımı, bilhassa Avrupa ve Batı oryantasyonu olan ülkelerde kullanılan bir kavram. STEM kısaltması İngilizce fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik bilimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu eğitim yaklaşımıyla, öğrencinin öğrendiklerini teoride bırakmayıp günlük hayatta yahut karşılaştığı rastgele bir sorun durumunun tahlilinde kullanabileceği hale gelmesi hedefleniyor. Geleceğin iş dünyasında da STEM alanlarının ön planda olduğu ve gençler tarafınca daha fazlaca tercih edileceği öngörülüyor.

Michigan State Üniversitesi, Amerika’daki öğretmen eğitimi konusundaki en güzel üniversiteler içinde yer alıyor. Hatta şu an birinci ve ortaöğretim öğretmenleri için birinci sırada. Michigan Üniversitesi Öğretmen Eğitimi ve Fen Eğitimi alanında Öğretim Üyesi Dr. David Stroupe ise Amerika’da STEM eğitim yaklaşımı ismine değerli isimlerden biri olarak öne çıkıyor. CREATE for STEM Enstitüsü’nün yöneticilerinden Stroupe, STEM Eğitim Merkezi’nde yaklaşım üzerine çalışmalar yapıyor. Türkiye Maarif Vakfı mesken sahipliğinde Türkiye’ye gelen Dr. David Stroupe ve Türkiye’de STEM eğitimi alanında akademik çalışmalarıyla tanıdığımız Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Rıdvan Elmas ile STEM eğitim yaklaşımını konuştuk.

PANDEMİ STEM’İN DEĞERİNİ KANITLADI

“STEM eğitim yaklaşımını muhakkak gerçek anlamak lazım. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik… STEM konuşulduğunda güya bu disiplinlerin başka ayrı ele alındığı düşünülüyor” diyen Stroupe, STEM’in temel kurgusunda bu branşların daima birlikte ele alınması ve tüm disiplinlerin birbirleriyle ilişkilendirilmesi olduğunu tabir ediyor. Ortak bir mevzuda, belli disiplin bilgisine farklı disiplinlerin katkıda bulunmasıyla gerçekleştirilen interdisipliner bir yaklaşım sunan STEM, hem de öğrencileri de ekip çalışmasına yönlendiriyor. Öğrenciler ekip çalışması içerisinde birbirlerinin eksik noktalarını tamamlıyor. En değerli konulardan biri de yaklaşımın öğrencilere kusur hissesi bırakması. Stroupe, “Çocukların kusur yapmaktan korkmadan yeniden yine o sorunun tahliline yönelik dizaynlar yapabilmelerini desteklenmesi bizim için önemli” diyor. Pandeminin STEM eğitim yaklaşımının kıymetini bir kere daha ortaya koyduğunu söyleyen Stroupe,“Bilim adamları, pandeminin getirdiği meselelere daima bir arada kollektif olarak çalışıp pek epeyce disiplini kullanarak karşılık verdi. bu biçimdece pandemi sürecini fazlaca daha kolay atlattık. STEM’de disiplinler üzeri bir eğitim yaklaşımı olarak düşünülebilir” açıklamasında bulunuyor.

ÖĞRETMENLER İŞ BİRLİĞİ YAPMALI

STEM eğitim yaklaşımı doğal olarak biroldukca disiplini ortasında barıdnırsa da dünyanın biroldukca ülkesinde öğretmenlerin sadece bir tane uzmanlık alanı var. Stroupe, “Tek bir uzmanlık alanı olan öğretmenler, multidisipliner bir yaklaşım olan STEM eğitimini okullarda nasıl uygulayabilirler?” sorusunu ise şöyleki yanıtlıyor: “STEM eğitim yaklaşımı uygulanırken bir öğretmenin birfazlaca disiplini üstelenmesini beklemiyoruz. Aslında bu eğitimin interdisipliner olması sebebiyle biroldukça öğretmenin iş birliği yapmasını bekliyoruz. Örneğin, iklim krizi, pandemi üzere sorunlarımız var. Nasıl tüm bu küresel problemleri bir kişi çözemiyorsa, nasıl insanların bir arada çalışması, kadro çalışması ruhunu anlaması ve bu beceriyi kazanması gerekiyorsa birebir biçimde burada da değerli olan konu da öğretmenlerin birleşip, sorunun üzerine bir arada odaklanmaları. Şayet STEM’i uygulamak istiyorsak öğretmenler için birlikte çalışma külçeşidini oluşturmamız değerli.”

STEM eğitimi yaklaşımı biroldukca ayrık, birbirinden büsbütün bağımsız aktifliğin birleşmesi ile oluşmuyor; tıpkı amaca yahut tahlile dönük birbirini tamamlayan etkinlikler serisi biçiminde sıradanten karmaşığa yanlışsız ilerliyor. STEM eğitim yaklaşımındaki bir başka değerli konu da hususun çocukların ilgisini çeken bir bağlamda ele alınması. Bu niçinle eğitim müddetince vakit zaman çocuklarla konuşulması ve eğitimle ilgili bir dönüt alınması gerekiyor.

Stroupe, bu kavramın yaygınlaşmasının getirdiği kimi zahmetler olabileceğinin de altını çiziyor.

Bu eğitimin yaygınlaşmasıyla bir arada kaliteli bir biçimde uygulanıp uygulanmamasına dair dertlerinin olduğunu söyleyen Stroupe, “Bu kavram fazlaca yaygınlaştı. Özel okullar bu kavramı kendileri için bir etiket olarak kullanmaya başladılar. Lakin gerçek bir biçimde uygulanması ile ilgili epeyce fazla sorun var. Bu niçinle bu husus hakkındaki kaygılar epeyce yanlışsız ve yerinde” sözünde bulunuyor.

BECERİ ODAKLI BİR YAKLAŞIM

ABD’de günümüzde bir devlet eğitim siyaseti haline gelmiş STEM eğitiminin Türkiye’deki karşılığını ise Doç. Dr. Rıdvan Elmas’tan dinliyoruz. Elmas, STEM’i “Gerçek ömürde yer alan sorunların tahlili için farklı disiplinlerini bütünleştiren, ilgi alımlı ve motive edici tecrübeler ile gerçek hayat sorunlarının anlaşılmasını kolaylaştıran, yalnızca eser odaklı olmayan bununla birlikte süreç ve maharet odaklı olan bir eğitim yaklaşımı” olarak tanımlıyor. Hem insanın birebir vakitte medyanın bu kadar süratli değiştiği bir ortamda, tasarım ve maharet odaklı; hem de da Pragmatist bir eğitim yaklaşımına muhtaçlığımız olduğunu belirten Doç. Dr. Rıdvan Elmas, STEM eğitimi yaklaşımının, gerçek bir öğretmen eğitimi ile dünyanın her yerinde uygulanabilir olduğunu söylüyor.

“STEM eğitimi yaklaşımında en kıymetli öge, bu yaklaşımı mühendislik tasarımı sürecini kullanarak gerçek bir biçimde anlayıp uygulayabilen öğretmeni yetiştirmektedir” diyen Elmas, STEM eğitimi yaklaşımının yanlışsız bir biçimde uygulanmasında öğretmenlerin bir arada çalışma külçeşidini edinmiş olmalarının kıymet taşıdığının altını çiziyor. Bu yaklaşımı, ilgili eğitimi almış tek bir öğretmen geliştirilmiş hazır bir modül üzerinden uygulayabilir. Lakin birden çok öğretmenin birlikte geliştirdiği modüller ile birlikte çalışma kültürü oluşturulması, nitelikli bir okul külçeşidini de birlikteinde getiriyor. Bu manada bir okulun niteliğinin sahip olduğu öğretmenlerin niteliği ile bağlantılı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

DEVLET OKULLARINDA UYGULANABİLİR

Elmas, “STEM devlet okullarında uygulanabilir bir eğitim yaklaşımı olabilir mi?” sorusunun yanıtını ise şu biçimde veriyor: “STEM eğitimi yaklaşımı hakikat bir öğretmen eğitimi verilmek şartıyla tüm okullarda uygulanabilir. Aslında düşünüldüğü kadar maliyetli bir yaklaşım da değil. STEM eğitimi yaklaşımında değerli olan kullanılan araç ve gereçlerin ne kadar değerli olduğu değil; var olan imkânlar ile bulunan tahlilin ne kadar özgün ve fonksiyonel olduğudur.”

Elmas, çoklukla modüler biçimde tasarlanan STEM eğitimi yaklaşımında bir modül 8 haftadan 20 haftaya kadar sürebileceğini anlatıyor ve “Burada öğrencilere kazandırılması gereken mühendislik tasarım süreci basamaklarının adım adım öğrenciler ile uygulanması büyük değer taşımaktadır” diyor.

Biroldukca farklı coğrafyada devir dönem eğitimde farklı tanınan uygulamalar ön plana çıkabiliyor. Elmas, günümüzde de STEM eğitimi yaklaşımının ülkemizde bir marka paha olarak ön plana çıktığından bahsediyor. “Yaklaşımın ideolojisini tam manasıyla içselleştiremeden ve öğretmenlerini sürdürülebilir bir biçimde öğretmen eğitimleriyle desteklemeden bu yaklaşımı uygulamaya çalışan okullar olabilir” diyen Elmas, aileleri bu hususta uyarıyor.