Eksiği yok fazlası var!

Gattuso

New member
Beşiktaş, alanında ağırladığı Karagümrük karşısısında birinci 45’te hamle, ikinci 45’te savunma yaptı. Her ikisini de tam yapamasa da maçtan istediğini aldı ve sanırım ekip için de kıymetli olan buydu. Çünkü Beşiktaş, yeni transferleri ile geçen yılki oyunun üzerine koyacağını gösterdi.

Yeni transferlerinin birinci kez 11’de başladığı Beşiktaş, geçen yıldan beri alışık olduğumuz yüksek tempolu oyununu oynamaya çalıştı. Önde pres yaparak, savunmayı öne çıkararak, topu süratli dolaştırarak rakibi istikrarsız yakalamayı denedi. Buna rağmen Karagümrük ise ülkü bir kontra atak kadrosu olduğunu Ahmed Musa ile yakaladığı fırsatla gösterdi. Konuk kadro, kendi yarı alanının ortasından dikine atılan ani orta topla, Ahmed Musa’yı konuma soktu. Açısını düzeltmek için çalım deneyen oyuncu, kaleyi karşısına almıştı lakin topu ağlara göndermek için iğne deliği kadar bir açıklık kalmıştı. Kalitesini gösterip o delikten topu yuvarladı ancak direğe takıldı.

Gole sevinemedim

Beşiktaş’ın golü ise açıkçası benim biraz keyfimi kaçırdı. İtalya’da da ilgiyle takip ettiğim Biglia atak yapmayı denediği topta sakatlandı ve yerde kaldı. Alex’in önüne gelen o top, son derece şık bir vuruşla ağlarla buluştu. Bir futbolcunun o an karar vermek için epey az vakti vardır. Alex de yaratıcı oyuncu refleksiyle o an karar vermek için olan bir kaç saniyesini gol atma içgüdüsüyle kadrosu ismine kullandı. Kimse ona kızamaz. aslına bakarsan rakip oyunculardan da bu tarafta bir reaksiyon gözlemlemedim. bir daha de Beşiktaş’ın oyun iştahı, temposu daha organize bir golü hak ediyordu. Benim üzere eski baş bir kaç Beşiktaşlı dışında kimsenin büyük sıkıntı edeceğini düşünmüyorum. bir daha de belirtmekte yarar gördüm. Kendinden öbür herkesi eleştirmeye teşne spor kamuoyu için hiç değilse tarihe not düşmek istedim. Gole sevinmedim.

Mario Gomez kalitesinde vuruş beklemek hayal kırıklığına niye olurdı

Gol anına kadar alanda pek görünmeyen Alex, yaptığı vuruşla klasını gösterdi ve bence bundan daha sonrası için umut verdi. Kumaşı ve yetenekleri hakkında kimsenin kuşkusu yok lakin mesleğinin doruğundayken yaptığı Çin seferi ve uzun süren sakatlıkları, mevcut kalitesinin ne kadarını göstermeye yetecek soru işaretiydi. En azından ritmini buldukça daha âlâ işler yapacağını, hiç değilse kadife üzere şut tekniğinin hala yerli yerinde olduğunu gösterdi. Batshuayi ise birinci yarı boyunca golü en çok isteyen oyuncuydu. Teğe bir zorladı, birtakım anlarda telaşlı davrandı kimi anlarda ise yavaş kaldı. Lakin tüm gücüyle savaştı. Onun da bu ligin düzeyinin üstünde olduğunu birinci günden beri herkes lisana getiriyor. Ben de tıpkı görüşteyim fakat Belçikalı yıldızdan Mario Gomez kalitesinde son vuruşlar beklemek, hayal kırıklığına yol açacaktır. O, daha çok dar alanda çalım atan, adam eksilten, sık konuma giren ve girdiği o durumlardan kimilerini gole çevirebilen bir forvet. Gomez ise adeta bir kiralık katildi. Ceza alanında bir biçimde o topu içeri atardı.

Batshuayi, tedirginliği üzerinden atamadı

İkinci yarıda herkes maçtan daha fazlasını bekliyordu zira birinci yarıdaki gayret ve grupların istekleri, hayli daha fazlasını vaat ediyordu. Hakikaten 48’de Salih Uçan’ın gördüğü ikinci sarı kart kırmızıya dönünce işler değişti. Sergen Yalçın, orta alandan Alex’i alarak Necip ile ekip direncini arttırmak istedi. Bunu da kısmen başardı. O ortada biri Batshuayi ile fazlaca net olmak üzere bir kaç durum da buldu. Belçikalı yıldız, üstündeki tedirginliği bir türlü atamadı ve ayağına gelen fırsatları kullanamadı. bir daha de girdiği konum sayısı son derece tatminkar. Birileri tabela tutmaya devam edebilir lakin teknik açıdan asıl kıymetli olan girdiği durum sayısıdır.

Puan silme cezası verilmeli

Sergen Yalçın, kırmızı daha sonrası mecburen geri çektiği kadrosunda 83’te Rıdvan’ın sakatlığına kadar oyun planını değiştirmek üzerine rastgele bir değişiklik yapmadı. Bu ortada birinci yarıda Biglia üzere ikinci yarıda Welinton ve Rıdvan’ın sakatlıklarının taban kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Oyunculara giren kramplar da tabandan olmalı. Artık birileri çıkıp yerler konusunda bir şeyler yapmalı. Kimse yapmayacaksa ben bu misyona talibim. Tabanı makus olan her gruba ağır para cezaları yazılarak üçüncü cezadan daha sonra puan silme cezası vererek bu ezayı halledeceğimizi düşünüyorum.

Son kısımda Rıdvan çıktı, sol beke Necip geçti. Onun boşluğunu Mehmet Topal doldurdu. Boşalan orta alana bir de Atiba dahil oldu. bu biçimde olunca alandaki yaratıcı ve tempolu oyuncu sayısı giderek düştü. Beşiktaş yoruldu. Taban de makus olunca oyun kalitesi giderek aşağıya indi. 88’de yapılan 2 değişiklik hamle çizgisinin geriye gelmesini istemesinden kaynaklıydı. Batshuayi çıktı, Kenan Karaman girdi, Larin yerine N’Kodou dahil oldu. Karagümrük’ün Emre Mor atağı bir hareketlilik getirse de geriye çekilen Beşiktaş, topu verdiği rakibine oyunu asla vermedi. Üç puanı son ana dek ellerinin içinde sıkı sıkıya tuttu.

Alex’in vakte gereksinimi var

Karagümrük, hocası, birinci 11’i ve oyuna daha sonradan girenleriyle elinden geleni yaptı. Lakin aslen bir kontra kadrosu olduğu için geriye düştüğü maçı çeviremedi. Oyuna daha sonradan dahil olan Emre Mor, sağ kenarda dışarı çıkmak üzere olan topu son derece şık denetim edip, neredeyse gol yapacağı şutla kalitesini, bir kaç dakika daha sonra yaptığı anlamsız kendini yere atması ve rakip kaleciye sataşmasıyla niye Avrupa’nın seçkin oyuncuları içinde kalamadığını gösterdi. Bence mesleğini özetleyen dayanılmaz iki durumdu.

Sonuç olarak sürpriz bir ikinci yarı başlangıcı daha sonrasında Beşiktaş, yeterli tepki verdiği maçı kazanmayı bildi. Karagümrük daha sonraki haftalar için fazlaca önemli bir ekip olduğunu, Batshuayi leblebi üzere atan değil, leblebi üzere duruma giren bir forvet olduğunu, Alex hala kaliteleli ayaklara sahip bulunmasına karşın vakte muhtaçlığını olduğunu gösterdi.