Emanet bisikletle Türkiye’yi temsil etti, zincir atınca 46. oldu! ‘Maddi imkansızlıklar yüzünden bisikletimi sattım’

Gattuso

New member
ONUR DURMUŞ

Bisikletin sporuna başladıktan daha sonra muvaffakiyet merdivenlerini azimle çıkan eski bisiklet tamircisi Kadir Kelleci, dünya dağ bisikletçileri sıralamasında birinci 40’a girme muvaffakiyetini elde eden birinci Türk atlet oldu.

Kelleci, Gaziantep’te bisiklet tamircisi olarak çalıştığı çocukluk senelerında bisiklet sporuna başladı. Muvaffakiyet merdivenlerini azimle tırmanan 34 yaşındaki dağ bisikletçisi, bugün ulusal kadro atleti olarak Türkiye’yi memleketler arası parkurlarda muvaffakiyetle temsil ediyor.

Türkiye ve Balkan Şampiyonu dağ bisikletçisi Kadir Kelleci bu defa başarısıyla değil apayrı bir hususla gündeme geldi.

Kelleci, Türkiye’nin dağ bisikleti alanında diğer sportmeni olmadığı için tek başına kâfi puanı alamadı ve olimpiyat oyunlarında kota sorunu niçiniyle ülkemizi temsil edemedi.

Bu süreçte idmanlarını sürdürmeye çalışan Kelleci, maddi dertler niçiniyle problemler yaşadı ve en sevdiği şeyi olan bisikletini satmak zorunda kaldı.

Kadir Kelleci yaşadığı bu güçlü süreci halktv.com.tr’ye aktardı.

‘Maaş ödemeyi ve ekipman takviyesini kestiler’

Kulübünden ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’ndan takviye alamadığı için bisikletini satmak zorunda kaldığını söyleyen Kelleci, “Ülkemizi temsil eden tek dağ bisikletçisi olduğumdan dolayı ülke puanımız olimpiyatlara katılmama yetmedi. Öbür sportmenler da muvaffakiyet sağlamış olsaydı olimpiyatlara katılabilirdim ve ülkemi temsil edebilirdim. Kotaya takıldığımız için olimpiyatlarda yer alamadım. Bu süreçte kimseden takviye alamadığım için maddi problemlerle boğuşmak zorunda kaldım. Brisaspor Bisiklet Kadrosu atlettim ve 10 yılı aşkın müddettir bu grubu temsil ettim. Birinci vakit içinderda sistemli maaş ve ekipman yardımı yaptılar lakin daha sonraki süreçlerde maaş ödemeyi kestiler. Bana dayanak veren sponsorum vardı ve birinci periyotlarda kimi ekipmanlarımı sponsor aracılığıyla karşılıyordum. ondan sonrasında bu takviyeler kesilince maddi badireler çekmeye başladım” dedi.

‘Dünya Kupası’na kendi imkanlarımla katıldım’

Kulübünden ve Federasyon’dan dayanak alamadığının söyleyen atlet, “Brisaspor’un evvelce yol bisikleti atletleri vardı ve ben de o atletlerin içindeydım. ondan sonrasındaki süreçte kulüp dağ bisikleti alanına yöneldi ve atletler maddi yetersizlik niçiniyle kulübü bıraktı. Ben ise dağ bisikleti yarışlarında kulübü temsil etmeye devam ettim. Bu süreçte Brisaspor’dan takviye alamadım ve kendi imkanlarımla müsabakaya devam ettim.Almanya’da düzenlenen Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın birinci ayağına katılarak ülkemizi temsil ettim. 1 hafta daha sonra ise Çek cumhuriyeti’nde düzenlenen 2. ayakta da yarıştım. 2 hafta daha sonrasında düzenlenen 3. ayağa ise öne sürülen nedenini bilmediğim sebepten dolayı katılamadım” dedi.

‘Maddi olanaksızlıktan dolayı bisikletimi sattım’

Federasyon tarafınca 15 Ağustos’ta düzenlenen Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonasına katılacağım haberi geldi lakin ben bu süreçte maddi dertlerim niçiniyle bisikletimi satmıştım. Bu durumu Türkiye Bisiklet Federasyonu’ndan hocam olan Hasan Bayraktar’a ilettim. Kendisi bu hususta sessiz kalmayı tercih etti. Federasyon, karşılaşmalara katılacağımıza dair haberi 2-3 gün öncesinden haber veriyorlar. Şayet daha evvel haber verselerde ona bakılırsa hazırlık yapabilirdim. Ben de son deva olarak karşılaşmaya katılmak için bir arkadaşımdan ödünç bisiklet alarak turnuvaya katıldım. bu vakitte kimseden takviye almadım. Ben bu süreçte dünyada dağ bisikleti kısmında Türkiye ismine birinci 30’a girmeyi başaran birinci atlet olmuştum.

‘Emanet bisikletimin zinciri attı ve yarışta 46’ncı oldum’

Ülkemi Avrupa’da temsil etmek için güç şarlar altında yarışa katıldım. Yarış esnasında bisikletin zinciri attı ve başarın sağlayabileceğim yarışta maalesef 46’ncı oldum. Şayet bana düzgün bir bisiklet verilseydi daha güzel sonuçlar alacağımdan emindim.

‘Yaşadığım sorunu toplumsal medyadan paylaştım, vatandaşlar IBAN numarası istedi’

Ben de yaşadığım bu şiddetli süreci toplumsal medya hesabımdan paylaştım. Benim bu spor haricinde hiçbir maddi gelirim yok. Yaptığım paylaşımın akabinde vatandaşlar bana dayanak vermek için IBAN numarası istedi. Öbür ülkelerde de sportmenlerin ekipmanlarını sponsorlar karşılıyor lakin sponsor kahrı yaşandığında federasyonlar dayanak veriyor. Maalesef bizim ülkemizde bu geçerli değil.

Muhalif ve meskenin yaramaz çocuğu ilan edildim

Tenkitlerimden dolayı muhalif ve meskenin yaramaz çocuğu ilan edildim. Benim hiçbir siyasi tarafa yatkınlığım yoktur aslında. 2018’de yaptığım bir paylaşım yüzünden 8 ay ceza aldım. Bu ceza politikti. Paylaşımım yanlış anlaşılmıştı o devirlerde. Beni sevmeyen beşerler da bu durumu kışkırttı.

‘Benim hala bisikletim yok’

25-29 Ağustos tarihlerinde Dünya Şampiyonası yapılacak ve benim hala bisikletim yok. Benim kendime ilişkin bir konutum yok. Aldığımız paralar sahiden epeyce komik. Artık takviye görmek istiyorum. Benim politik yanım yok aslında. Ben kimseyi ayırt etmem.

Bu açıklamalarınızın akabinde baskıya uğrayacağınızı düşünüyor musunuz?

Herşeyi bekliyorum açıkçası.Örneğin Karabük’te düzenlenli olarak yapılan dağ bisikleti yarışı var bu hafta yapılması planlanan. Olağanda posterlerde benim fotoğrafım olmaz. Yaptığım bu açıklamanın akabinde posterlere benim de fotoğrafımı koymuşlar. Beni ‘yaramaz çocuk’ ilan ettiklerinden posterlere benim fotoğrafımı koymazlardı. Bu adımda yaptığım paylaşımın etili olduğunu düşünüyorum. Ben bu vakte kadarki başarılarımda hiç teşekkür ve maddi dayanak almadım.

Kelam sırası Türkiye Bisiklet Federasyonu’nda

Kadir Kelleci’nin bisiklet dayanağı istediğini ve bu isteğini görmezden geldiğini tez ettiği Türkiye Bisiklet Federasyonu hocası Hasan Bayraktar bahse ait halktv.com.tr’ye konuştu.

Bayraktar, “Sporcumuz bize bisikleti olmadığını karşılaşma başlamadan 1 gün evvel söylemiş oldu. Kulüp bünyesinde çalışan atletlerimizin eksiklikleri bizim insiyatifimizde değil. Federasyon vakit zaman kulüplere ve ferdi atletlere ekipman dayanağı sağlıyor. Biz Kelleci’yi Avrupa Şampiyonası öncesi aradık ve ‘Seni nereden alalım?’ diye sorduk. Bize bisikletini sattığını ve emanet bisiklet aldığını bu biçimde söylemiş oldu. Biz de kendisini bulunduğu yerden alarak şampiyonaya götürdük. Sanırım pandemi ötürüsıyla bisiklet alacak fırsat ve yer bulamadı. Bir atletin bisikletini sattığını söylemesi ne kadar etik. Kulübünden ayrılmış. Federasyon olarak vakit zaman kulüplere dayanak sağlanıyor ve kulüplerde sportmenlerin eksiklerini tamamlıyor” sözlerine yer verdi.