En büyük yapıtı hayatıydı: Ketebe usta müellifi yad etti

JoKeR

Active member
Ketebe Yayınları Ayşe Şasa Külliyatı’nın birinci kitaplarını yayımlamaya başladı. Şasa, yapıtlarının, hayatının, edebi kişiliğinin ve sinemaya etkisinin ele alındığı özel bir programla yad edildi. Ketebe Yayınları’nın mesken sahipliğinde Dede Efendi Evi’nde gerçekleştirilen aktifliği yöneten Abdurrahman Badeci, Ayşe Şasa’nın külliyatının bir daha ve genişletilerek yayımlanma süreci hakkında bilgi verdi. Badeci, sinema alanındaki çalışmaları kadar ömrüyle da öne çıkan Şasa’nın kült haline gelen “Yeşilçam Günlüğü” ile “Bir Ruh Macerası” isimli yapıtların Ketebe Yayınları’ndan çıktığını, “Ayşe Şasa Kitaplığı” ismini taşıyan külliyatın, usta muharririn günlüklerinden hazırlanan “Defterler” üst başlıklı kitaplarından birincisinin de yakında okuyucuyla buluşacağını kaydetti.

2014’te vefat eden Yeşilçam’ın sıradışı müellifi Ayşe Şasa, yazdığı sinemalarla ve kitaplarla Türk sinemasında değerli bir damarı temsil etti. Şasa’nın kitapları artık Ketebe Yayınları tarafınca yayımlanarak geleceğe aktarılıyor.

SANATI ONU DÖNÜŞTÜRDÜ

Gökdemir İhsan konuşmasında Şasa’nın asıl yapıtının kitaplarından fazlaca hayatı olduğunu belirterek, “Biz bir muharriri yalnızca onun yapıtlarıyla tanıyamayız. Merhum Ayşe ablanın en büyük yapıtının kendisi ve hayatı olduğunu düşünüyorum. Kitaplarını okuyanlar bilir, Bir Ruh Macerası’nda Yeşilçam periyodunun bir kısmını berbat utanç vesikaları üzere bir tabirle anıyor yani kitabından şad değil. Bu benim anlatmaya çalıştığım şeyle epeyce kontaklı. Sanatçı kendini nasıl dönüştürür? Şayet yaptığım eser beni dönüştürmeyecekse ne manası vardır öğretmenin? Yani öncedena bu yaptığım sanat beni dönüştürmeli.” dedi.

HAKİKAT ARAYIŞINDAYDI

Adem Taşkıran da “Şasa, yazılı yapıtlarını, senaryolarını, kitaplarını bendenize emanet etti varis olarak. Bir onurdur.” diye konuştu. Taşkıran, “Ketebe ile bir arada çalışmaktan da çok mutluyum. Zira Ayşe Hanım’a karşı fazlaca yakın muhabbet ve sevgi içerisinde olan bir topluluk ve onun basılı olmayan yapıtlarını de hayata geçirilmesi manasında epeyce hoş projeler ortaya koyan bir grup.” sözlerini kullandı. Taşkıran, Şasa için “Hakikat arayışçısıydı. Çocukluğundan itibaren bu arayışın peşinde olan bir insandı. Biraz cilveli bir hayat sürdü lakin numune de bu biçimde olunur. bayağı bir hayat yaşayarak numune olunmaz.” halinde konuştu.