En lezzetli yol haritası

JoKeR

Active member
Şef, seyyah, araştırmacı Ömür Akkor ömrünü Anadolu mutfağına adamış bir isim. 25 yıldır Anadolu’yu karış karış gezen Akkor yalnızca farklı tatların adreslerini değil en kaliteli yemek materyallerinin de peşinde. Anadolu’da her seferinde yeni lezzetler keşfettiğini ve bir birçoklarının o bölgede yaşayan halk tarafınca bile bilinmediğini lisana getiren Akkor, Türk geleneğinde sofranın değerli bir yeri olduğuna dikkat çekiyor. “Her gittiğimiz yerden öbür bir unutulmuş tarifle dönüyorum” diyen Akkor, yemek kültürümüz için de şunları söylüyor: “Türkler ölüyor yemek yiyor, doğuyor yemek yiyor, askere gidiyor yemek yiyor, düğün, nişan, kına yapıyor yemekli. niye ? Zira hayamızın tam ortasında yemek var. Siz bu yemeklere ilişkin rastgele bir tanımı unuttuğunuzda kültüre ilişkin epeyce değerli bir nüansı da kaybediyorsunuz. İşte bu düsturla ben de öğrendikçe daha epey öğrenme isteği doğdu ve hala tertipli olarak ayda ya da haftada Türkiye’de seyahatlerime devam ediyorum. Artık köy köy, ilçe bazlı geziyorum. Buradaki tek gayem Anadolu’daki gerecin değerinin bilinmesi.”

1628 TARİHLİ HELVACI DÜKKANIMIZ VAR

Hitit Mutfağından Selçukluya Osmanlı mutfağından günümüze Anadolu’daki lezzetlerin izini süren Akkor’un sayıları 28’i bulan yemek kitaplarına yeni bir kitap daha eklendi: Türkiye Gastronomi Atlası. Bugüne kadar 350 bin km yolu arşınlayan Ömür Akkor gittiği, gördüğü her lezzeti defterine not etmiş. 25 yıllık bu birikim artık bir kitaba dönüşmüş. Kitap Anadolu’yu gezmek için çıkan birine seyahat boyunca nerede ne yiyebileceğinin adresini işaret ediyor. Bu tarifler içinde nesiller uzunluğu işletilen yerler da var dünyanın en eski yiyecek gereçleri de. En son Balıkesir Edremit’teymiş örneğin. Burada geçmişi 17.yüzyıla uzanan bir tatlıcı dükkanı keşfettiğini lisana getiren Akkor, Anadolu’da beraberinde dünyanın en eski besinlerini bulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. “Karacadağ pirinci, dünyanın birinci pirinçlerinden biri. Urfa’da ya da Diyarbakır’da Karacadağ pirincini nasıl alabilir, bu kaynağa nasıl ulaşabilirsiniz?” diye soran şef Akkor, “ Tuttuğum notlarda kesinlikle üreticilerini de yazıyorum. örneğin sade yağı nereden alacağız? Niçin Urfa’nın sade yağını alıyoruz da öbür bir sade yağ bulamıyoruz? Zira ivesi koyunundan çıkıyor. O da o yöreye has bir koyun. O sebeple o yağı alıyoruz.”

KENTLER BİTTİ SIRA İLÇELERDE

Türkiye’nin bütün kentlerini gezen ilçelerin ise şimdilik yüzde 30’unu adım adım dolaşan Ömür Akkor en son gittiği Balıkesir Edremit’i anlatırken, “Gerçekten her gittiğimde karşıma öbür bir şey çıkıyor” diyor ve tarihi 1628’e uzanan Tıflıpaşa Helvacısını şöyleki anlatıyor: “Bu helvacı dükkanı 1628’de kurulmuş. Yani siz onun karşısına, dünyada epey az tatlıcı koyabilirsiniz. Çorum’a gittiğiniz vakit leblebiden diğer ne var deniyor ancak Çorum’un elindeki un hazinesi epeyce değerli. Çorum unundan yapılmış börekler, baklavalar, kurabiyeler epey lezzetli. Çorum’a o sebeple gidiyorum. Oradaki yerli üreticiyi buluyorum. Oradaki buğday niçin daha lezzetli, onu araştırıyorum. örneğin bana demişlerdi ki Zonguldak’a gelme burada bir şey yok. Lakin daha sonra kendileri de şaşırdılar. Zira yaşadığınız kentte etrafa dikkat etmiyorsunuz. Ben her yerin epey değerli olduğunu düşünüyor o denli geziyorum. Bugün bir epey eski lezzetleri bulacağımız adresler hala ayaktayken maalesef bir birçoklarını da kaybettik.”

Klasiği yaşatmaya çalışan esnafın desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Akkor, “Tabii ki oralara gidip yemek yemeliyiz. Güç vakit içinderda dayanak vermeli ve her vakit gerisinde durmalıyız. tekrar o esnaf gelmeyecek” yorumunu yapıyor.

NOT TUTARAK GEZİYORUM

Ömür Akkor gezerken not tutmayı sevdiğini söylüyor. Ketebe yayınları içinde çıkan Türkiye Gastronomi Atlası kitabı da bu seyahatlerde tuttuğu notlarla ortaya çıkmış. Kitabın ortaya çıkış kıssasını gelin kendisinden dinleyelim: “15 yıldır harita çiziyorum. Son 10 yıldır da bunu beşerlerle paylaşmaya karar verdim ve insanların istediği üzere çizmeye başladım. Biz Türkler epey heyecanlıyız ve bir an evvel sonuca varmak istiyoruz. Ben de okurlar için vilayetleri çizdim, nerede ne yiyecekler, nereden ne alacaklar, hangi tarihi yapıtı bakılırsacekler, Gaziantep’te 24 saatte ne yenilir üzere notlar hazırlamıştım. Sonunda 25. yılımda Ketebe ile birlikte benim için hayli değerli olan bir kitap ortaya çıktı.”

Bu kitapta daha fazlaca seyahat üzerine yazmak istediğini lisana getiren Akkor, “Yemeklerin kimilerinin isimlerini yazdım ya da ‘Kendinizi bir Malatyalının konutuna davet ettirin, bir Anteplinin bağ meskeninde şunu kesinlikle yiyin.’ üzere şeyler de yazdım. Hepsi olmasa bile tanımların birçoğu öteki kitaplarda mevcut” diyerek Türkiye’nin gastronomi adreslerini keşfe çıkacaklara tavsiyelerde bulunuyor.

SUŞİ PİRİNCİYLE TÜRK PİLAVI YAPAMAZSIN

Paris, Washington, İsrail ve Filistin üzere biroldukca yerde Anadolu mutfağı konsepti üzere yemekleri hazırladığına vurgu yapan Akkor kelamlarına şöyleki devam ediyor: “Giderken tabaklarımı, ekmeklerimi, mayalarımı taşıyorum, dünyanın her tarafında ve biraz olsun insanların Anadolu mutfağını hak ettiği yere koymasını istiyorum. Türkiye’de kullanılan gerecin orada da olması gerekiyor. Bunun en âlâ örneği İtalya. niye düzgün İtalyan yemeği yapabiliriz Türkiye’de? Zira İtalya’dan İtalyan makarnası ve domatesi alıyoruz. Birebir biçimde New York’ta, Belçika’da, Japonya’da bir Türk marketi, Türk eserleri, salçası, nar ekşisi, kayısısı, pirinci bulmazsanız Türk yemeği yapamazsınız. Orada bulduğunuz suşi pirinciyle pilav yapılmaz örneğin. Yaparsanız da beşerler beğenmez. O yüzden lokantalardan daha evvel marketlerin gitmesi, o mamüllerin taşınması gerekiyor. Ben neredeyse 300 kilo materyalle gidiyorum bu ülkelere. Ne kadarını gümrükten geçirirsem… kimi vakit yakalanıp, dünyanın sorgusu, cezasına muhatap oluyorum. Peynirleri, etleri, tereyağlarını çöpe atıyorlar. Ya da öteki ülkeden gereç alıp geri geliyorum. örneğin Almanya’ya yakınım, başıma bir şey geldiğinde Almanya’ya otomobille gidip, (Türk marketinden alıp) eşyaları getiriyorum. Zira gereci uygun şayet olmazsa yemeği fazlaca uygun tanıtamazsınız.”

KRAL VE KRALİÇELERE YEMEK YAPTIM

Ömür Akkor Anadolu’yu karış karış gezerken dünyada Türk mutfağını tanıtmak için de büyük uğraş sarf eden bir isim. “Ben Malezya’da Kral ve Kraliçenin davetiyle bir aşçı olarak sarayda yemek yaptım. çabucak sonrasında Polonya Sarayı ben çağırdı. Milano Sarayı’nda bir davet verdim” diyen Akkor, “Bunların hepsinin niçini yalnızca Anadolu’yla ilgilenmemdi. Zira dünyanın hepsi aslına bakarsan İtalyan, Fransız mutfağıyla ilgileniyor. Lakin nitekim Anadolu mutfağına sahip çıkan epey az insan var. O yüzden de dünyanın her tarafınca karşılık buluyor” yorumunu yapıyor.