Erdoğan’dan müsilaj açıklaması: Tüm kurumların ortak uğraşıyla çözülecek bir meseledir

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Etraf Günü ötürüsıyla gerçekleştirilen toplu açılış merasiminde açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Toplamda 814 milyon lirayı bulan millet bahçesi atık su arıtma tesisi ve bisiklet yolunu halkımızın istifadesine sunmuş bulunuyoruz. Tüm bu yapıtların, tesislerin, kentlere ve milletimize güzel olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese şahsım ve milletim ismine şükranlarımı sunuyoruz.”

“Hastanelerimiz nasıl salgın periyodunda milletimizin sıhhatinin korunması konusunda hayati kıymete sahip olmuşsa, millet bahçeleri başta olmak üzere yeşil alanlarımız da adeta insanlarımıza nefes borusu fonksiyonu görmüştür.”

“İBB bakılırsavini devraldığımda İstanbul’da ağaç mağaç bu biçimde bir şey yoktu”

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımda bakılırsavi devraldığımda İstanbul’da ağaç mağaç bu biçimde bir şey yoktu. Bütün yolların kenarlarını ağaçlarla, burada bir şey söz ediyorum fidan dikmedik ağaç diktik. Fidanlar vakit alırdı onun için tüm bizim için ağaçlandırma merkezlerinden tutun ithale varıncaya kadar ağa. ithal ederek 10 yaş 15 yaş kümesinden ağaçlarla istanbulumuzun yol kenarlarını bu ağaçlarla büsbütün döşedik ve bir anda istanbulumuz ağaçlandırılmış oldu. Etraf, yeşil bizim işimiz. Biz bundan daha sonra da bunu yapmakla kalmayacak bu noktada bilhassa ağaçlandırmadaki faaliyetlerimizi daha da hızlandıracağız. “

Katı atık toplama tesisleri

“Kuraklığın giderek daha büyük bir tehdit halini aldığı şu devirde yer altı ve yer üstü su kaynaklarını müdafaanın kıymeti giderek artıyor. Global ısınmanın en değerli sebeplerinden biri olan çöplerden yayılan metan gazı ve karbondiyoksik emisyonlarını inşa ettiğimiz katı atık toplama tesisleriyle denetim altına almayı başardık. Birebir biçimde Kartal-Pendik, burada da bir daha metan gazı, çöp depolama alanlarıyla bir tehdit vardı. Bu tehditten de Pendiğimizi biz kurtardık. Yaptığımız yatırımlarla sayısını 15’ten 90’a yükselttiğimiz katı atık toplama tesisimiz nüfusumuzun 70 milyonuna hizmet veriyor. “

“Marmara Denizi’ndeki müsilaj belası…”

Maramar’da karşımıza çıkan deniz salyası sıkıntılarının kaynağı arıtılmadan denizlere bırakılan atık sulardır. Bu hususta Etraf ve Şehircilik Bakanıma talimatı verdim. İBB niçin bunu yapmıyor? İzmir niçin yapmıyor? Şu niçin bu niçin yapmıyor demeyeceğiz. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu işi koordinasyonunuza alacaksınız, üniversitelerle el ele verip başta Marmara olmak üzere bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız. Biz bunu yapar mıyız? Yaparız. Biz bunu Haliç’te yaptık .Haliç’i nasıl temizlediysek ki daha büyük bela idi, inşallah müsilaj belasından da denizlerimizi kurtaracağız. Alışılmış benim kaygım bu Karadeniz’e yayılır, bir de Karadeniz’den Marmara’ya bunun girdiği olursa bela büyüktür. Hiç gecikmeden bu adımı atmamız lazım. Tabi iklim değişikliği sebebiyle deniz suyu sıcaklığındaki artışın da bu tabloda kıymetli bir hissesi var. Bakanlığımız 300 kişilik bir grupla Marmara’nın 91 farklı noktasında, karada da aktı atık tesisleriyle kirlilik kaynağı olabilecek her yerde kontrollerini sürdürüyor. Müsilaj istilası tüm kurumlarımızın ortak gayesiyle çözülebilecek bir problemdir.

Detaylar gelecek…