Ergin Ataman: Galatasaray başkanlığı hayalini nadasa aldım

Gattuso

New member
Euroleague’de Final-Four’a kalarak 19 Mayıs’ta Sırbistan’ın Belgrad kentinde yarı final gayretinde Olympiakos ile karşılaşacak olan Anadolu Efes’te Euroleague medya günü gerçekleştirildi.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, “Bir kere daha Final-Four’da olduğumuz için Anadolu Efes olarak heyecanlıyız. Üst üste üçüncü sefer Final Four’da Avrupa basketbolunun en büyük tertibinde şampiyonluk çabası vereceğiz. Birincisinde finalde yenildik, geçen yıl da şampiyon olduk. Bu dönemde güçlü bir lig maratonu kararında, ondan sonrasında da kuvvetli geçen play-off serisi sonucunda bir defa daha Final Four’da oynama hakkı kazandık. Bunlar hayli büyük muvaffakiyetler. Sürdürülebilirlik, istikrar, dorukta olabilmek birebir kadro ve grupla. Artık de bu Final Four’a giderken de son şampiyon unvanıyla, evvela yarı final maçını geçip finale uzanıp daha sonrasında şampiyon olmak istiyoruz. Önemli rakipler var. Hoş bir Final Four olacağı kesin. Bir tarafta yarı finalde Türk – Yunan derbisi var, iki esaslı kulüp. Öbür yarı final serisinde de El Classico’nun Euroleague deki yarı final serisi olacak. Rakipler fazlaca kuvvetli ancak bizde kendimize hayli güveniyoruz. Heyecanımıza, deneyimimize güveniyoruz ve evvela yarı finali geçip, finali oynayıp bir defa daha kupayı Türkiye’ye getirmek istiyoruz” formunda konuştu.

“Üzerimde baskı hissetmiyorum”

Final Four oynaması ile ilgili baskı hissedip hissetmediğiyle alakalı soruya yanıt veren Ataman, “Bende bir baskı yok, alıştım artık. Bu benim 5. Final Four’um. Üst üste bu grupla 3. Final Four. Birinci finale çıktığımızda fazlaca heyecanlıydık. İkinci finale çıktığımda kazanacağıma epey güveniyordum, daha sakindim. Bu sefer bir kere daha kazanmak için heyecanı yansıtacağız lakin üzerimizde baskı yok. Güç bir dönem geçirdik. Dönemin birinci yarısında buralara gelemeyeceğimiz düşünülüyordu. Bu grubun misyonunu doldurduğu konuşuluyordu. Dönemin ikinci yarısında ibreyi üste çevirdik ve Final Four’a kaldık. Deneyimimiz, oyunculara inanç ve sistem var. Bugün ayın 9’u, yarı final maçı 19’unda daha 10 gün var. Tahminen Belgrad’a giderken bir daha bir basın toplantısı düzenlenirse daha baskılı, heyecanlı olabiliriz. Şu andaki heyecanım çarşamba günü başlayacak olan Türkiye Ligi Play-off’u üzerine. Şu anda baskı hissetmiyorum” tabirlerini kullandı.

“Beaubois ve Simon’u Final Four’a yetiştirmeye çalışıyoruz”

Rodrigue Beaubois ve Krunoslav Simon’u Türkiye Ligi Play-offlarında kullanmayacaklarını söyleten Ergin Ataman, “Micic’in yavaşça sakatlığı var, maç saatinde bakacağız. Sıhhat grubunun verdiği bilgiye göre Beaubois ve Simon’u Final Four’a yetiştirmeye çalışıyoruz lakin 1.5 aydır maç oynamıyorlar. Fakat en azından bize 10, 15 dakika katkı verecek düzeye getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta başından itibaren grup idmanlarına dahil etme planımız var, daha sonrasında nazaranceğiz” diye konuştu.

“Galatasaray başkanlığı hayalini nadasa aldım”

Galatasaray’a bir gün lider olmak istediği kelamı hatırlatılan Ataman, “Şu anda Anadolu Efes Başantrenörü olarak sıkıntı bir müddetçteyiz. Değerli bir misyon üstlenmiş durumdayım. Bunun üzerine A Ulusal Ekip bakılırsavi verildi ve orada da epeyce büyük gayeyle yola çıkıyoruz. Gayemiz birinci Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olmak. Şu anda Galatasaray başkanlığını nadasa aldım. Son periyotlarda kongrelere de gitmedim. Uzaktan takip ettim. Çok canım sıkıldı. Şu andaki oluşan ortam ve kaos süreci de fazlaca can sıkıcı. Onun için bu fikrimde sıradan bir fren yaptığımı söyleyebilirim. Her spor adamı için bu biçimdesine büyük kulüplerde, gerisinde milyonlarca taraftarı olan ekiplerde başkanlık yapmak epeyce büyük hayaldir. Ben Galatasaray Kongre Üyesi olarak bir gün oralarda olabilir miyim, 30 yıldır Avrupa da sporun doruğunda bir spor adamı olarak buradayım. Daima bunu düşünüyordum, niye olmasın bizlerden birisi diye. Şu kaos ortamını, genel şuradaki çekişmeleri gördükten daha sonra biraz soğudum. 2026 demiştim ben, önümüzde 3, 4 sene var. Tahminen ortalık yatışır” diye konuştu.

Bryant Dunston: “Hedefimiz geçen yıl kazandığımız başarıyı yinelamak”

Anadolu Efes Basketbolcusu Bryant Dunston da uzun ve güç bir dönemi geride bırakmış olduklarını söyleyerek, “Sezona yavaşça zorluklarla başlamış olsak da grup içi konuşma ve ayarlamalarla üst çıktık. Güç bir Milano serisini geride bıraktık. Gayemiz geçtiğimiz yıl kazandığımız başarıyı yenidenlamak. Olympiakos üzere sıkıntı bir rakiple karşılaşacağız, güçlü atmosfer olacak. Bu tip maçlara fazlaca alışığız. Kıymetli olan odaklanmış bir biçimde alanda olmak olacak. Eski grup arkadaşlarımla ve eski koçumla karşılaşacağım. Lakin hava atışından daha sonra alanda rastgele bir arkadaşlık kalmıyor” değerlendirmesini yaptı.