Erman Kunter: 200 bin TL maaş alan var, utanma hisleri olacak!

Gattuso

New member
Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Şurası’nda birinci kere 3 adaylı başkanlık seçimi yapılacak.

4 Kasım Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilecek Olağan Seçimli Genel Kurul’da Hidayet Türkoğlu ve Harun Erdenay’la yarışa girecek olan Erman Kunter’le seçim sürecini konuştuk.

Onur Durmuş’un sorularını yanıtlayan Erman Kunter, seçime eşit bir biçimde girmediklerini lisana getirirken TBF’de 200 bin TL maaş alan isimlerin olduğunu söylemiş oldu.

Aday olmaya nasıl karar verdiniz? Sizi teşvik eden biri oldu mu bu süreçte?

Basketbolu epeyce yakından takip eden biriyim.Transfer, deplasman tertibi ve bütçe ayarlamalarının hepsini kulüplerde ben yaptım ve 15 yıl birikimim oldu. Bu bilgi birikimimi basketbolun gelişimi için kullanmayı düşündüm ve bu sebeple aday olmaya karar verdim. Efe Aydan bana geldi ‘Sen bu başkanlığı düşünür müsün?’ dedi ve ben de tamam dedim. Eylül başında karar verdim, 7-8 haftalık bir çalışma gerçekleştirdik. Basketbolun içerisinde yer alan ve mevcut durumdan fazlaca rahatsız olan beşerlerle görüştüm, hepsi aday olmam gerektiğini söylemiş oldu. Süratli bir biçimde seçim havası oluştu ve eylül başında yola çıkmaya karar verdik.

Röportajdan evvelki sohbetimizde biroldukça projeniz olduğundan bahsettiniz. Nedir bu projeler ve evvelariniz nelerdir?

Bizim projelerimiz içinde 3 yıllık olan, daha uzun vadede olanlar ve hayli kısa vadede yapacaklarımız var. birinci vakit içinderda Merkez Hakem Komitesi’ni bir daha yapılandıracağız. Bu kurumda hiç bir şey kalmamış ve biz bunu bir daha yapılandırmak zorundayız. Bağlar kopmuş, âlâ hakemlerimiz yalnız bırakılmış ve liyakate kıymet verilmemiş. Kulüplerin hakem müessesine olan inançları kaybolmuş. Bunu çabucak test etmemiz lazım. Ligler başladığı için buna direkt olarak müdahil olmamız mümkün değil. Yabancı sayısı ve iştirak hissesi üzere durumlara birinci basamakta müdahale edemeyiz ancak altyapı taramasına süratli bir biçimde el atacağız. Şu anda herkese ulaştık ve dokunduk lakin bunu hızlandırmamız gerekir.

İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği açıklamalarınızdan dolayı sizi eleştirdi? Bunun niçini nedir?

Sanırım beni yanlış anladılar. Benim deklare ettiğım şeyler onların da menfaatine aslında. İtimadın oluşması, kadroların hakemlere olan inancının artması onların da gücünü arttırır ve işlerini kolaylaştırır. Kapalı kapılar gerisinde kalındığı ve şeffaflığın olmadığı ölçüde kulüplerin hakemlere olan inancı azalır, ortasından çıkılmaz bir yola girilir.Şu anda esasen işin ortasından çıkılamıyor. Bilhassa Merkez Hakem Şurası epeyce gerçek bir biçimde kurgulanmalı ve kulüpler bu müessesenizin epeyce dürüst ve adil olduğuna inanmalı. Örnek verecek olursak benzeri davranışlarda bulunmuş 2 oyuncunun birine 2 maç ceza verilirken kimilerine hiç ceza verilmiyor. Bunlarda istikrarlı olunmalı.Bir tutarsızlık kelam konusu ve bu da kulüpleri rahatsız ediyor. Kural dışı bir hareket var ise Disiplin Konseyi adil karar vermeli ve malesef bu yapılmamalı.

Bildiğim kadarıyla Tahkim Kurulu’ndan dönen bir sürü karar var. Olağanda Tahkim Kurulu’ndan daima karar dönmez. Demek ki birinci kararda daima bir kusur kelam konusu.

Seçimdeki rakibiniz mevcut lider Hidayet Türkoğlu’nun TBF’nin kaynaklarını kullanarak seçim çalışması yaptığı sav ediliyor. Ne demek istersiniz bu mevzuda?

Biz bu serüvene geç başladık ve başka rakiplerimiz bizden daha öndelerdi bu süreçte. Yarışın eşit kurallarda olması gerekiyor aslında. Seçim devrinde mevcut liderin istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de bu uzun vakittir yapılamıyor ancak 3 adayın da biraraya gelerek projelerden bahsetmesi gerekiyor. Biz paylaşmayı unuttuk. Burada bir liyakat sorunu var. İşçileri daima geri plana atıyoruz. İşçiler karınca üzere çalışıyor ve bu bireyler daima dışlanıyor. Kozmik olan 4 kural var aslında. Bunlar şeffaflık, liyakat, katılımcılık, verimlilik. Federasyon’da katılımcılık olmamış maalesef. İki dünya olmuş basketbol. İşçiler ve diğer bir boyutta yaşayan bir TBF var. Bağları tekrar kurup işçilere dokunmamız gerekiyor artık.

Daha evvelki açıklamarınızda şeffaflığa vurgu yaptınız. Siz lider olmanız halinde gelir ve sarfiyatları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

Denetleme Konseyi tek başına yetmiyor. 5 kişilik denetleme grubu, 3 de yedek üyesi var şu anda. Biz yabancı isimlerden oluşan bir denetleme şurasından takviye alacağız ve periyodik olarak 1 ay ya da 2 ayda bir bu gelir masraf istikrarını açıklayacağız, insanların içini rahat ettireceğiz. Bu şeffaflık ve denetleme epeyce kıymetli. Siz şeffaf olursanız sıkıntı durumda olan kulüpler de sizin durumunuzu anlayacaklar bu sayede.

‘200 bin TL maaş alan kişi var’

Ekipler 2 bin TL’yi bir ortaya getirip deplasmana gidemiyor. TBF’de ise 200 bin TL’lik maaşlar ödeniyor, bu maaş bordrolarını görüyoruz ve biroldukca duyum da alıyoruz. Biz bu ödemeleri açıklarsak bu maaşları alanlarda bir utanma duygusu oluşacak otomatikman. Tek kişinin aldığı 200 bin TL’lik bir maaşla bir lig döner. Nitekim büyük bir savurganlık var. Bunun önüne geçmek lazım.

Hidayet Türkoğlu ile Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, evvelki gün Basketbol Gelişim Merkezi için toplantı yaptı. Seçim öncesi yapılan bu proje tanıtımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben bunu olağan bulmuyorum ve bir anda bu biçimde bir projenin ortaya atılması tuhaf geliyor bana.

Açık söylemem gerekirse Abdi İpekçi kıymetli bir mabed fakat basketbolun sıkıntısının Abdi İpekçi’nin yapılması olduğunu düşünmüyorum. Biz orada değiliz. Bölgesel liglerde kadrolar kapanmış. Bölgesel liglere ve 2. Bayanlar Ligi’ne Abdi İpekçi’nin nasıl katkısı olacağını ben anlayamadım. Bu bir projedir ve sunumdur yalnızca. Basketbolun istenilen düzeye ulaşmasına katkı sağlayacak bir adım olduğunu düşünmüyorum.