Ertuğrul Özkök: Önümüzdeki 30 ay ortasında epeyce hayli kıymetli bir şeyler olacak

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
20 yılı Genel Yayın Direktörü olmak üzere 35 yıl aralıksız çalıştığı Hürriyet’in kasım ayında yollarını ayırdığı Ertuğrul Özkök, eşinin ismine gönderme yapan “Tansu’ya Mektuplar” başlığı altında yazılarını sürdürüyor. Yazılarını “newsletter” olarak geniş bir kümeye gönderen Özkök, son yazısında, Hürriyet gazetesinin Cumartesi ekindeki “Solar-Lunar” köşesinde astrolog Dinçer Güner’in, ““Türkiye Cumhuriyeti ilerletilmiş haritasında 30 ay sürecek yepisyeni bir periyoda giriyor…” tabirine dikkati çekti. “Seçime daha en az bir yıl varken, kimi karanlık şahısların Cumhuriyet’in sembollerine karşı, bugünden başlatmış olduğu apaçık provokasyonlara karşı 30 aylık olumlu bir niyet antrenmanı herkes için epey yararlı olabilir” diyen Özkök, “her insanın ilerletilmiş bir makuliyet haritası yapmasında hepimiz açısından büyük fayda var. İlerletilmiş Cumhuriyet haritasının önümüze koyduğu 30 ay bu bakımdan epeyce önemli” dedi.

Biliyorum başlıktaki tabir epeyce argümanlı.

Argüman bana değil, bugünkü Hürriyet gazetesine ait…

Gazete bu iddiayı da şu cümlelerle vermiş:

“Türkiye için yeni sayfa açılıyor…”

Türkiye Cumhuriyeti ilerletilmiş haritası

Son günlerde okuduğum, konuştuğum fazlaca sayıda astrolog bana misal şeyler söylüyor.

Onlara göre, Türkiye’nin önümüzdeki iki yılı büyük bir değişimi getirecek.

Lakin hiçbiri dün Hürriyet’in Cumartesi ekinde okuduğum “Solar-Lunar” köşesinde astrolog Dinçer Güner’inki kadar tezli değildi.

Güner motamot şöyleki söylüyor:

“Türkiye Cumhuriyeti ilerletilmiş haritasında 30 ay sürecek yesyeni bir periyoda giriyor…”

Pekala neler olacak önümüzdeki 30 ayda

Güner onu da şöyleki anlatıyor:

“Özgürlük, İnsan Hakları, bilim, teknoloji, uzay alanında fazlaca değerli adımlar yapılabilir.”

Hepsi beni hayli ilgilendiriyor fakat en çok ilgilendireni tabi ki “Özgürlük ve İnsan Hakları” oldu.

Bunu tartışmadan evvel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerletilmiş haritası nedir ona bakalım.

Astrolojinin en kıymetli kehanet formlarından biriymiş.

Hepimizin doğum yeri ve doğum saatine bakılırsa özel olarak oluşturulan bir doğum/natal haritası varmış.

Bu, her beşere özel bir haritaymış ve beşere ilişkin tüm kayıtları içerirmiş.

Tıpkı biçimde ülkelerin de kuruluş anlarının temel alındığı bir doğum/natal haritası bulunuyormuş.

İktisatta ne olur Çin modeli mi gelir aykırısı mi

İşte Türkiye için yapılan ilerletilmiş harita önümüzdeki 30 ay için “Büyük bir değişimi” öngörüyormuş.

Başta da söylemiş oldum. Bunu öbür astrologlardan da işittim, okudum.

Lakin bugünkü Hürriyet’teki söz ve savlar en somut olanıydı.

Dinçer Güner bunu iktisada de bağlamış.

Türkiye ekonomik olarak orijinal bir periyoda giriyormuş. Farklı ve sıra dışı konularda bir ekonomik model uygulanacakmış. Bunu tahminen de Cumhurbaşkanının kelamını ettiği ‘Çin modeli’ olabileceğini söylüyor.

Bir tek haziranda baş karışıklığı olabilir

Fakat bu 30 aylık süreçte epey kritik bir ay varmış.

Haziran ayı.

Zira ilerletilmiş haritada Ay’la Neptün 5-11 aksında karşı karşıya gelecekmiş. Bu da baş karışıklığına, belirsizliğe yol açabilirmiş.

Bunlara bakınca şunu görüyoruz.

Önümüzdeki 30 ay için “Türkiye Cumhuriyeti’nin değişik bir ilerletilmiş harita” ikilemi ile karşı karşıyayız.

Bu büyük değişim nasıl olacak ve kimler yapacak?

Ekonomik alandaki değişim “Çin iktisadına geçiş” mi olacak, yoksa bugün dünyanın birfazlaca kuruluşu tarafınca yanlış ve imkansız görünen bu ekonomik modelin değişmesi ile mi…

Astrologun ‘inşallah olur’ dediği 4 değişimi kim gerçekleştirecek

En kıymetlisi de Dinçer Güner’in yazının sonunda “İnşallah olur” dediği, “Özgürlük, İnsan Hakları, Adalet ve eşitlik” üzere büyük değişimi kim gerçekleştirecek?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına bile direnen bugünkü iktidar mı?

Bir buçuk yıl evvel vadeliden Adalet Reformu’nun mimarı ve en büyük savunucusu bakanlıktan ayrıldığına göre bu iktidar o ıslahatları yapar mı, yapabilir mi?

Yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerletilmiş haritasında 30 ay ortasındaki bu büyük değişimi, anketlerin de öngördüğü yeni bir siyasi grup mi gerçekleştirir…

her insanın ilerletilmiş birer cumhuriyet haritası olmalı

Astrolojinin ağır abileri büyük bir astrolojik muammayı önümüze bıraktılar.

İsmi da epey hoş: “İlerletilmiş Cumhuriyet haritası…”

Tahminen hem iktidarın hem muhalefetin bu ilerletilmiş Cumhuriyet haritasını önüne koyup, makul bir fikir antrenmanı yapmasında fayda var.

Bu harita epeyce da manalı bir tarihe denk düşüyor:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına…

30 aylık bir ilerletilmiş bir makuliyet haritası

Seçime daha en az bir yıl varken, birtakım karanlık şahısların Cumhuriyet’in sembollerine karşı, bugünden başlatmış olduğu apaçık provokasyonlara karşı 30 aylık olumlu bir fikir antrenmanı herkes için epey yararlı olabilir.

Zira Türkiye, insan hakları, adalet, özgürlükler, göçmenler, bölgesel savaşlar, iktisat ve daha biroldukca hususta tarihinin en güç ve kritik devirlerinden birini yaşıyor.

her insanın ilerletilmiş bir makuliyet haritası yapmasında hepimiz açısından büyük fayda var.

İlerletilmiş Cumhuriyet haritasının önümüze koyduğu 30 ay bu bakımdan epeyce değerli.

Ben astrolog değilim, sosyoloğum.

Benim de bir tezim var.

Benim ilerletilmiş Cumhuriyet haritam bu yeni sayfayı kimin açacağını şimdilik göstermiyor.

Fakat kimin açamayacağını apaçık gösteriyor:

Kutuplaşmadan, gerginlikten, adaletsizliğin devamından, İnsan Haklarına saygısızlıktan, özgürlük tersliğinden yana olanlar bu yeni sayfayı asla açamaz.

Yani bu 30 ay onlar açısından uygun sonuç getirmez.