Ertuğrul Özkök’ten köşe komşusu Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na: Zorlama artık bizi, bak Cavit Çağlar ve Rıfat Ababay garibim Forrest Gump’a döndü

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hürriyet müellifi Ertuğrul Özkök, bugünkü yazısında Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Min Lee’nin dikkati çektiği, 2019 yılında 70’li yaşlardaki 5 bin bayan üzerinde yapılan bir araştırmaya işaret ettiği bugünkü yazısında köşe komşusu Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na seslendi. Özkök, “Osman Hocam… Zorlama artık bizi. Bak Cavit ve Rıfat garibim Forrest Gump’a döndü. Biri meskeninin ortasında öteki İstanbul sokaklarında, sabahın 05.00’inden gecenin yarısına kadar saç baş dağılmış yürüyorlar ve kendi kendilerine konuşuyorlar. Gelin şu 7 bin 500 adıma. Kurtaralım şu arkadaşları” diye yazdı.

Müftüoğlu’nun aşikâr bir yaş üstündeki insanlara günde 10 bin adım atması tarafındaki teklifini hatırlatan Özkök, Cavit… “Rıfat! Bırakın Forrest Gump üzere yürümeyi, 10 bin adım balonmuş” başlıklı bugünkü yazısında, şunları kaydetti:

“New York Times’a konuşan Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Min Lee 2019 yılında 70’li yaşlardaki 5 bin bayan üzerinde yapılan bir araştırmanın şunu ortaya koyduğunu söylüyor: Günde 4 bin 400 adım atan bir hanımın erken bir kalp krizi riski, günde 2 bin 700 adım atan bir bayana bakılırsa yüzde 40 daha az. Günde 5 bin adım atan bayanda bu risk daha da düşüyor, fakat 7 bin 500 adımdan daha sonra artık sabit kalıyor.

Erkeklere gelince… Orta yaşta 5 bin erkekte yapılan araştırma şunu ortaya koymuş: Günde 8 bin adım atan bir erkeğin erken kalp krizi geçirme riski, günde 4 bin adım atan erkeğe nazaran yüzde 50 daha az. Bunun ötesinde attığımız adımlar kalp riskinde o denli manalı bir düşüşe yol açmıyor… Yani 25 bin adım atan Cavit Çağlar, 17 bin adım atan Rıfat Ababay, 15 bin adım atan Osman Müftüoğlu ve vakit zaman ben bütün pandemi boyunca boşu boşuna telef etmişiz kendimizi…”

“Ben başından beri 10 bin adımın ulaşılması sıkıntı bir gaye olduğunu söylüyorum” diyen Özkök, Cavit Çağlar ile Rıfat Ababay’ın günde 25 ila 10 bin adım içinde adım attığını belirterek, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na şöyleki seslendi:

“Osman Hocam… Zorlama artık bizi. Bak Cavit ve Rıfat garibim Forrest Gump’a döndü. Biri konutunun ortasında öteki İstanbul sokaklarında, sabahın 05.00’inden gecenin yarısına kadar saç baş dağılmış yürüyorlar ve kendi kendilerine konuşuyorlar. Gelin şu 7 bin 500 adıma. Kurtaralım şu arkadaşları.”

Yazının tamamını okumak için .