FAA başkanı, uçak fabrikalarına “sahada daha fazla kara askeri” sözü vermeyi planlıyor.

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Federal Havacılık İdaresi'nin üst düzey yetkilisi Salı günü Meclis paneline, kurumun uçak üretimini izlemek için sahadaki varlığını artıracağını söylemeyi planlıyor.

Yetkili Mike Whitaker, Boeing 737 Max 9 jetinin kapı panelinin uçuş sırasında patlamasından bir ay sonra milletvekillerinin huzuruna çıkacak ve Boeing'in kalite kontrol uygulamaları ve FAA'nın uçak üreticisi üzerindeki gözetimi hakkında yeni sorular ortaya çıkaracak.

Ofisi tarafından yayınlanan açıklamalara göre Whitaker, Temsilciler Meclisi Ulaştırma ve Altyapı Komitesi Havacılık Alt Komitesi önünde verdiği ifadede, “İleriye dönük olarak, üretim ve üretim faaliyetlerini yakından denetlemek ve izlemek için sahada daha fazla askerimiz olacak” dedi. .

Whitaker, “Boeing çalışanlarının güvenlik endişelerini bildirmek için FAA yardım hattımızı kullanmaları teşvik ediliyor” dedi. “Ve Boeing'in herhangi bir ihlalden sorumlu tutulmasını sağlamak için uygulama yetkimizin tüm kapsamını inceleyeceğiz.”

Kapı tıkacı olarak da bilinen kapı paneli olayı, Alaska Havayolları uçağında 5 Ocak'ta Portland, Oregon'dan kalkıştan kısa bir süre sonra meydana geldi. FAA benzer Max 9 jetlerini hızla yere indirdi. Ocak ayının sonunda yapılan incelemenin ardından tekrar göklere çıkılabilecekleri söylendi.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun olayla ilgili ön raporunu Salı günü erken bir tarihte yayınlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay FAA, Boeing'e karşı sert bir tavır aldı ve şirketin kalite kontrol sorunları çözülene kadar 737 Max serisinin üretimini genişletmesini yasakladı. Bu, 2018 ve 2019 yıllarında Max 8 jetlerinin karıştığı iki ölümcül kazanın ardından uçak üreticisi için Max ile ilgili bir başka kriz.

Kapı doldurma olayı aynı zamanda FAA'nın Boeing'i denetleme konusundaki geçmiş performansının ve uçak üreticisinin çalışanlarının hükümet adına güvenlik çalışmaları yapmasına izin veren uzun süredir devam eden uygulamasının da incelenmesine yol açtı.