Fatih Altaylı’dan A Ulusal Bayan Voleybol Grubu’nun ‘İzmir Marşı’ sevincini yayınlamayan TRT yansısı: Ne memnun ki başaramadınız, siz yok saydıkça o b

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
HaberTürk müellifi Fatih Altaylı, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Polonya’yı 3-0 yenerek ismini yarı finale yazdıran Türkiye A Ulusal Bayan Voleybol Takımı’nın İzmir Marşı ile zafer sevincini yaşadığı anların TRT tarafınca yayınlanmamasına ait görüşlerini kaleme aldı.

“Gece yarısı program bitip meskene dönünce, çabucak kanalları dolaşıp bir yerde yenidenını bulurum diye umutla aradım. Lakin ne yazık ki bulamadım. TRT’nin iki spor kanalında da öteki spor kanallarının tümünde de abuk sabuk, anlamsız, içi boş futbol muhabbetleri vardı. Bırakın maçı, maçla ilgili haber, maç sonu sevinç imajları bile yoktu. daha sonra sebebini anladım elbette” diyen Altaylı şunları kaydetti:

“Maç sonunda kızlar fazlaca sevinmişler ve sevinçlerini ‘İzmir Marşı’ ile lisana getirmiş, sahanın ortasında ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ diye haykırmışlardı. Muhakkak ki, güzele gitmeyen buydu. TRT’nin canlı yayın sırasında bu manzaraları yayınlamaktan imtina ettiğini daha sonradan öğrendim. Atletlerimizin telefonla kutlanmasını neredeyse telefonun içine kamera sokarak canlı yayınlayanlar, sportmenlerin kendi sevinçleri ortasında Atalarına hürmet ve sevgi olduğu için yayınlamaktan kaçınıyordu.

Ancak istedikleri kadar kaçınsınlar yapacak bir şey yok. Bu ülkede büyük çoğunluk tüm uğraşlara karşın nankör değil. Olimpiyat altınını alan Mete Gazoz da muvaffakiyetini “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” diye kutluyor. Olimpiyatlarda bir altın, bir de gümüş madalyayı boyunlarına takan genç kızlarımız da yurda ayak basar basmaz Anıtkabir’e koşuyorlar. Nobel’i alan Aziz Sancar da Nobel madalyasını Anıtkabir’e armağan ediyor, “Onun yardımıyla” diyerek. Tüm yok saymalara, tüm unutturma, tüm küçümseme uğraşlarına karşın bu millet unutmuyor. Tam bilakis daha fazlaca hatırlıyor. Sevgisini de, minnetini de daha derine, çıkarması daha sıkıntı olan yerlere gömüyor. Ve bunu göstermekten, sergilemekten çekinmiyor.

Kusura bakmayın ancak ne keyifli ki başaramadınız. Siz yok saydıkça o büyümüş her insanın gönlünde. Nu keyifli değer bilene. Ne memnun Türkiye’ye. Ne keyifli nankör olmayana.”

Yazının tamamını okumak için .

TIKLAYIN – Filenin Sultanları, Polonya’yı devirdi; Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale yükseldi!